Nowocześnie umeblowany pok.ój dla nastolatka w domu
Dom i Rodzina

Dobre meble dla nastolatka – czyli jakie? Czym kierować się przy wyborze?

Nastolatkowie mają swoje potrzeby i wymagania. Wiele rzeczy im się nie podoba, często na pytania odpowiadają zdawkowo, jednak jeśli chodzi o wystój swojego pokoju mają już sprecyzowane plany. Zatem urządzając pokój dla nastoletniego chłopca trzeba wziąć pod uwagę jego preferencje. Najlepiej pozwolić mu wybrać, ale delikatnie zasugerować dobre opcje, ale w taki sposób, by miał poczucie, że sam podejmuje decyzje. Oczywiście Wy jako rodzice musicie trzymać rękę na pulsie, jeśli chodzi o budżet. Jakie będą dobre meble dla nastolatka i czym kierować się przy wyborze – tego dowiecie się z naszego poradnika.

Meble młodzieżowe dla chłopca – mocny materiał i dobra jakość wykonania

Na pewno dla wszystkich rodziców kluczowe znaczenie będzie miała trwałość mebli. Muszą one wytrzymać furie i frustracje nastolatka, czyli trzaskanie drzwiczkami czy przekopywanie półek w poszukiwaniu ulubionej koszulki. Poza tym muszą wytrzymać imprezy i różne niekonwencjonalne pomysły, jak mocowanie na boku mebli drążka do podciągania albo mini kosza. Ważny jest zatem materiał i jakość wykonania. Meble młodzieżowe dla chłopca z płyty meblowej wbrew pozorom mogą być mocne i trwałe, wystarczy zdecydować się na modele, które są zabezpieczone na krawędziach materiałem ABS. Dzięki temu są bardziej odporne na obicie, a meble mogą się dobrze prezentować przez dłuższy czas. Oczywiście nie musimy chyba przypominać, że meble nie mogą być zabezpieczone żadnymi materiałami, które mogą być szkodliwe dla zdrowia, takimi jak formaldehyd. Jest on szczególnie szkodliwy dla alergików. Aby zapobiec wspomnianemu trzaskaniu warto do pokoju dziecka wybrać jak najwięcej modułów wyposażonych w cichy domyk.

Ergonomiczne rozwiązania, które sprawią, że pokój zyska większą funkcjonalność – nóżki, a także odpowiednie uchwyty

Cichy domyk to niejedyne ważne udogodnienie w przypadku mebli do pokoju nastolatka. Warto postawić na inne ergonomiczne rozwiązania. Na pewno sprawdzą się meble młodzieżowe dla chłopca posadowione na nóżkach. Dzięki takiemu rozwiązaniu sprzątanie pokoju będzie znacznie łatwiejsze i skłonicie do tego nastolatka. Wystarczy mały odkurzacz typu robot, który zmieści się pod meblami na nóżkach. Ergonomię zapewniają też uchwyty mogą być duże i wykonane z tworzywa sztucznego – klejone lub mocowane albo frezowane. Te ostatnie są najbezpieczniejsze i niwelują ryzyko siniaków czy otarć przy nieskrępowanej zabawie czy tańcach w gronie rówieśników. Jeśli już jesteśmy przy ergonomii, to oczywiście trzeba wybierać takie meble, które zwiększą funkcjonalność poszczególnych stref.

Łóżko czy sofę – co wybrać do pokoju nastolatka?

Niezwykle istotne znaczenie w pokoju nastolatka ma strefa snu i wypoczynku. Ale ważny jest dobór nie tylko wygodnego łóżka, ale i miejsca, gdzie można przyjąć gości. Najlepiej, gdy jest to produkt 2w1. Można wybrać tapczan abo sofę typu amerykanka. Jeśli stawiacie na łóżko, to warto wybrać też choć jeden wygodny fotel, na którym dziecko może odpocząć, ale i taki, który może służyć, gdy ktoś przyjdzie go odwiedzić. Łóżko na pewno musi być wygodne, stąd niezwykle istotne znaczenie ma dobór odpowiedniego materaca. Najlepiej, jeśli jest kieszeniowy, bo wtedy dobrze i równomiernie rozkłada ciężar, a także wspiera kręgosłup na całej długości. Istotne znaczenie ma wielkość łóżka. Jeśli zmieści się takie o długości 200 cm, to warto je wybrać, w końcu nastolatkowie bardzo szybko rosną.

Meblościanka w pokoju nastolatka – czego nie może zabraknąć?

Warto zwrócić uwagę na to, czego absolutnie nie może zabraknąć w pokoju nastolatka, jeśli chodzi o meblościankę. Na pewno jest to regał, półka, a także komoda. Witryna, barek czy szafka RTV to elementy zbędne. Choć na tę ostatnią być może dacie się namówić, zwłaszcza jeśli nastolatek chce u siebie grać na konsoli czy mieć własny telewizor. Oczywiście tu powinien obowiązywać pewien nadzór, zwłaszcza w przypadku młodszych, choć i starsi zdarza się, że nie mają umiaru. A przecież strefa nauki też powinna być użytkowana i to nie tylko wtedy, gdy sytuacja tego wymaga, a w czasie całego roku szkolnego. Warto więc zadbać o odpowiednie biurko i dobrać do niego fotel dla gamera, który będzie ergonomiczny także do nauki.

Na koniec warto wspomnieć o designie. Tutaj absolutnie nie powinniście ingerować w wybór nastolatka. Zatem powinien wybrać takie wykończenie mebli, które najbardziej przypadło mu do gustu.