Mężczyzna zostawił swój samochód w warsztacie LPG
Rozwój

Dlaczego warsztaty LPG powinny sprawdzać stan techniczny auta przed montażem gazu?

Stale rośnie liczba pojazdów, w których zamontowano instalację gazową. Na początku 2020 roku po polskich drogach jeździły ponad 3 miliony aut zasilanych LPG. W związku z dużym zainteresowaniem kierowców wzrasta również liczba warsztatów oferujących montaż auto gazu. Nie wszystkim jednak warto powierzyć swój samochód. Czym się kierować przy wyborze konkretnego miejsca? I dlaczego warto sprawdzić czy warsztat wykonuje przegląd stanu technicznego auta przed montażem?

Jeszcze kilka lat temu zdecydowani przeciwnicy LPG mówili, że auto gaz niszczy silniki i tak naprawdę jest najgorszym rozwiązaniem z dostępnych na rynku. Teraz, kiedy można wybierać spośród kilku różnych generacji, montaż instalacji gazowych pozostaje bez wpływu na jednostkę napędową i staje się coraz popularniejszy. Popularność LPG wynika również z jego ceny – średnio o połowę niższej niż benzyny czy ropy. Jeżeli zatem dużo podróżuje się samochodem i chce się oszczędzić na tankowaniu, instalacja LPG będzie dobrym rozwiązaniem. Ale pod jednym warunkiem – przeprowadzi się ją w renomowanym warsztacie, po uprzednim sprawdzeniu stanu technicznego pojazdu. Dlaczego to takie istotne?

Przegląd stanu auta przed montażem

O ile w nowszych modelach samochodów, czyli takich, które mają kilka lat, montaż instalacji LPG jest w większości przypadków w pełni bezpieczny, o tyle starsze auta powinny najpierw przejść dokładną weryfikację działania poszczególnych układów. W nowych pojazdach, jeśli przestrzegało się terminów przeglądów i dbało o regularną wymianę płynów eksploatacyjnych – zwłaszcza oleju – raczej nie dochodzi do poważniejszych usterek. Zdecydowana większość silników po 5 czy 7 latach nadal działa prawidłowo. Gorzej, gdy mija 10 lub 15 lat od zjechania z linii produkcyjnej. Wówczas mogą się pojawiać większe awarie wpływające na działanie jednostki napędowej.

Trzeba pamiętać, że proces spalania gazu jest bardziej wymagający niż spalania benzyny, dlatego układ zapłonowy w samochodzie, w którym montuje się instalację LPG powinien być w dobrym stanie. Tym samym przechodzimy do pierwszego punktu do sprawdzenia – układu zapłonowego. Jeżeli wstawi się gaz do auta z uszkodzonymi cewkami lub świecami zapłonowymi, istnieje duża szansa, że zacznie ono szarpać i gasnąć w trakcie jazdy nawet, gdy takie problemy nie pojawiały się przy benzynie.

Po drugie przegląd przed montażem powinien obejmować weryfikację działania układu chłodzenia – chodzi głównie o szczelność połączeń i poprawność pracy termostatu.

Po trzecie istotna jest także sonda lambda. Jeżeli sonda uległa awarii, ale dotychczas samochód jakoś sobie z tym radził, po montażu instalacji LPG może się okazać, że nie będzie w stanie normalnie jeździć i przyspieszać. Stąd lepiej ocenić jej stan przed wstawieniem auto gazu.

Jak rozpoznać dobry warsztat?

Przy wyborze warsztatu, który zajmie się montażem instalacji gazowej, powinno się sprawdzić czy rzeczywiście skontroluje on najpierw stan pojazdu – wykona pełną diagnostykę – i w razie potrzeby naprawi ewentualne usterki. Dzięki temu uniknie się potencjalnych problemów i konieczności szybkiej interwencji już po fakcie. Warto także poczytać opinie klientów o konkretnym miejscu i poprosić o doradzenie w sprawie LPG. Warsztat, w którym zatrudnieni są profesjonaliści znający się na swojej pracy, bez problemu będzie w stanie wskazać, jaka generacja instalacji sprawdzi się w wybranym modelu samochodu i dlaczego.

Gdzie znaleźć sprawdzone warsztaty LPG? Lista punktów wraz z opiniami kierowców dostępna jest tu: https://gazeo.pl/Warsztaty-LPG-CNG.html

Zamontowany gaz w aucie