Jabłko i książki na biurku
Nauka

Dietetyka – studia warte uwagi? Podpowiadamy

Być może zaobserwowałeś w mediach społecznościowych, że w ostatnich latach bardzo modne stało się doradzanie ludziom w kwestii żywienia. Dietetyków przybyło jak przysłowiowych grzybów po deszczu. Wiele osób chce teraz pomagać osobom mającym problem z nadwagą, z chorobami czy poprawą wyników sportowych właśnie za pomocą diety. I choć wiesz, że jest to kierunek dla ciebie, bo lubisz tą tematykę, to obawiasz się zbyt dużej konkurencji na rynku. Warto więc iść na studia? Dietetyka, a może jednak jakiś inny kierunek pokrewny?

Studia Dietetyka – czym są?

Na początek dowiedzmy się jak wygląda studia dietetyka. Przede wszystkim musimy wiedzieć, że czekają nas dwa stopnie – najpierw studia licencjackie, a następnie magisterskie. Podczas tych kilku lat zapoznamy się dokładnie z wpływem, jaki żywność ma na nasz organizm, będziemy układać przykładowe jadłospisy w oparciu o różne cele. Bo choć dietetyka kojarzy się nam głównie z odchudzaniem, to ma ona o wiele szersze zastosowanie. Będziemy mogli pomóc nie tylko osobom otyłym, ale także tym z różnymi chorobami, takimi jak insulinooporność, cukrzyca, czy problemy z tarczycą. Będziemy analizować wyniki badań oraz tak je interpretować, by jedzeniem wpłynąć na ich polepszenie. Zapoznamy się z różnymi elementami występującymi w jedzeniu – naszym celem będą nie tylko kalorie, ale także diety eliminacyjne i ustawianie odpowiedniego makro (balans tłuszczy, białek i węglowodanów). Pomożemy sportowcom osiągać lepsze wyniki w sporcie. Będziemy mogli edukować z zakresu dietetyki, nauczymy się przyrządzać potrawy, dowiemy się jak wpływa na nie obróbka termiczna. Jak widać studia dietetyczne przygotują nas z bardzo szerokiego zakresu działania. A że świadomość społeczeństwa dotyczące tego, co spożywamy, jest coraz większa, to każdy dobry dietetyk poradzi sobie na rynku pracy.

Gdzie studiować kierunek Dietetyka?

Dobrze jest wybrać odpowiednią szkołę, która przygotuje nas do bycia profesjonalnym dietetykiem. W Szkole Głównej Turystyki i Hotelarstwa Vistula przygotowano unikatowy w skali kraju program studiów Dietetyka. Warto przejrzeć ich stronę: https://www.vistulahospitality.edu.pl. Ważne jest, by uczelnia pomagała zdobyć doświadczenie czy to na praktykach czy w różnych kołach akademickich. Już podczas nauki warto zainteresować się dodatkową działalnością, taką jak staże czy praktyki. Można też próbować swoich sił pisząc artykuły na temat zdrowego odżywiania. Ponadto trzeba pamiętać, że na skończonej szkole nasze wykształcenie i poszukiwanie wiedzy się nie zakończy – jest to bowiem zawód wymagający ustawicznego kształcenia oraz uczęszczania na kursy zawodowe. Doświadczenie możemy zdobywać w szpitalach, placówkach zdrowia, prywatnych firmach zajmujących się cateringiem czy układaniem diet. Jeżeli czujemy się na siłach, możemy założyć własną działalność i oferować swe usługi.

Z racji wykonywanego zawodu będziemy mieć częsty kontakt z klientami – pacjentami. Przez to ta praca jest idealna dla osób, które lubią pomagać innym, są życzliwe oraz mają cierpliwość do nawet bardzo wymagających osób. Jeżeli więc dietetyka to twoje marzenie – śmiało je spełnij!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.