Płacząca kobieta w depresji
Rozwój

Depresja lękowa- kiedy lęk i depresja łączą się w parę

Pojawiająca się depresja może być następstwem innej choroby fizycznej bądź zaburzenia psychicznego. Depresja może spowodować bądź współistnieć z zaburzeniem.

Depresja a zaburzenia lękowe

Jedne z głównych zaburzeń, które niosą ze sobą ryzyko pojawienia się depresji bądź współistnienia z nią, są zaburzenia lękowe. Takim połączeniem objawów lękowych i objawów depresji jest depresja neurotyczna, zwana również depresją lękową. Silne uczucie lęku połączone z lżejszymi objawami depresyjnymi to główne objawy zdiagnozowanej depresji lękowej. Objawy te nasilają się głównie nad ranem i w godzinach wieczornych. Obniżony nastrój, brak energii, zupełna rezygnacja z życia społecznego to jedne z głównych cech osoby, u której zdiagnozowano depresję lękową. Wraz z nasilającymi się objawami silnego lęku pojawiają się myśli samobójcze oraz większa skłonność do używek. Z uwagi na współistnienie dwóch dość poważnych zaburzeń konieczne jest podjęcie kompleksowego leczenia o szerokim spectrum działania. Jak dowodzą badania, na tego rodzaju łączone zaburzenie zapadają osoby prostolinijne, które przejawiają skrajne emocje. Stopniowe zaburzenie procesu myślenia to główna przyczyna pojawienia się tego rodzaju depresji. Diagnozowana depresja lękowa jest efektem czynników stresowych, które odnoszą się do doświadczeń rodzinnych, kłopotów w pracy lub trudności finansowych. Charakterystycznym objawem zaburzenia jest nasilający się lęk. Narastający lęk ma związek z silnym uczuciem zagrożenia oraz negatywnym myśleniem. Osoba chora widzi przyszłość w czarnych barwach, a nadchodzące wydarzenia budzą w niej uczucie zagrożenia, napięcia, niepokoju i rezygnacji.

Farmakoterapia

Farmakologiczna terapia depresji we Wrocławiu i innych większych miastach polega na zastosowaniu antydepresantów przeciwlękowych, które usuwają przykre dolegliwości somatyczne. W przypadku leczenia depresji lękowej konieczne jest zastosowanie odpowiedniej psychoterapii. Stosowanie jedynie leków nie rozwiązuje problemu, a niesie za sobą zagrożenie uzależnienia. Podjęcie odpowiedniej psychoterapii pozwala na naprawę zaburzonego procesu myślenia. W psychoterapii depresji lękowej popularnością cieszy się technika poznawczo-behawioralna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.