Urzywanie darmowego konta w banku.
Rozwój

Darmowe konto bankowe – na co warto zwrócić uwagę?

Wiele banków reklamuje swoje konta jako zupełnie bezpłatne, jednak jest to tylko chwyt marketingowy. Niestety, w znakomitej większości przypadków rzeczywiście nie poniesiesz opłaty, ale dopiero po spełnieniu określonych warunków. Te z kolei dla niektórych osób nie stanowią żadnego problemu, a dla innych – z uwagi na sposób użytkowania konta – są nie do przejścia. Na co zwrócić uwagę, sprawdzając ofertę darmowego konta bankowego?

Opłaty za prowadzenie konta

Prawdziwie darmowe konto bankowe jest pozbawione opłat za prowadzenie konta, jednak w praktyce – takie sytuacje właściwie nie występują. Znakomita większość banków, które występują na polskiej arenie finansowej, wymaga uiszczenia co najmniej kilkuzłotowej opłaty za prowadzenie konta.

Inną kwestią jest, że większość z nich faktycznie daje możliwość uzyskania zwolnienia z opłaty – tyle że po spełnieniu określonych warunków. Upewnij się, że są one dla Ciebie osiągalne. Jeśli nie – konto nie będzie dla Ciebie bezpłatne.

Opłata za uzyskanie karty do konta

Czy wiesz, że banki pobierają także opłatę za wydanie karty płatniczej do konta? Na szczęście, w większości przypadków wystarczy wykonać określoną liczbę transakcji lub wydać wskazaną kwotę w formie transakcji bezgotówkowych. Podane przez banki kwoty nie są szczególnie wysokie, co sprawia że nie musisz martwić się, czy uda Ci się wykonać wskazany obrót.

Ile kosztują wypłaty z bankomatów?

Jeśli preferujesz płatności bezgotówkowe, koniecznie sprawdź, jak wygląda cennik korzystania z bankomatów. Właściwie standardem jest naliczanie opłaty za pobranie gotówki z bankomatu innego banku, jednak niektóre firmy decydują się również na naliczanie opłat za dokonywanie wypłat na kwotę niższą niż podana w regulaminie.

Jeżeli rzadko korzystasz z gotówki, ten punkt ma dla Ciebie marginalne znaczenie. Kwestia prezentuje się jednak zupełnie odwrotnie, jeśli bardzo dużo płacisz przy wykorzystaniu gotówki i nie wypłacasz jej jednorazowo, ale partiami.

Czy bank… jest bankiem?

Jeśli powyższe kwestie nie budzą Twoich wątpliwości i są zadowalające, upewnij się, że podmiot, z którego usług chcesz skorzystać jest bankiem i podlega pod Fundusz Gwarancyjny. W takiej sytuacji w przypadku bankructwa danej firmy, odzyskasz swoje środki. Spieszymy uspokoić: jeśli znasz nazwę banku, to zawsze jest on placówką funkcjonującą w oparciu o prawo bankowe; wątpliwości mogą pojawić się dopiero wówczas, gdy nazwa podmiotu nic Ci nie mówi.

Sprawdź zapisy umowy

Jeśli wydaje Ci się, że masz już idealną opcję dla siebie, upewnij się po raz ostatni, sprawdzając zapisy umowy. Zdarzają się sytuacje, w których paragrafy znajdujące się w dokumencie, który masz podpisać z bankiem, stawiają Cię w dość niekorzystnej sytuacji. Wśród takich zapisów wskazać można choćby konieczność zwrócenia opłat, z których Cię zwolniono (po spełnieniu warunków) po zerwaniu umowy czy brak możliwości jej wypowiedzenia przez określony czas. Ta porada dotyczy zresztą każdego aspektu Twojego życia – nigdy nie podpisuj czegoś, czego nie rozumiesz lub co budzi Twoje wątpliwości.