Ściana prefabrykowa.
Dom i Rodzina

Czym są ściany prefabrykowane?

System ścian i stropów prefabrykowanych stanowi nowoczesne rozwiązanie, które jest chętnie stosowane w budownictwie mieszkaniowym. Betonowe prefabrykaty wykorzystywane są także w konstrukcjach usługowych, przemysłowych i magazynowych. Co więcej, ściany prefabrykowane sprawdzają się także w kontekście budowy budowli oporowych, silosów przejazdowych i innych konstrukcji technicznych. W czym tkwi tajemnica ich uniwersalności i dlaczego ściany prefabrykowane mogą być szeroko wykorzystywane w budownictwie?

Charakterystyka ścian prefabrykowanych

Ściany prefabrykowane cechują się wyższą trwałością i jakością dzięki temu, że proces ich tworzenia przebiega w pełni kontrolowanych warunkach. Posiadają lepszą wydajność niż elementy ścienne tworzone na placu budowy. Nie wymagają także skomplikowanego procesu komponowania materiałów, gdyż półprodukt jest gotowy do użycia już po przetransportowaniu go w miejsce docelowe. To otwiera furtkę także do innych możliwości: ściany prefabrykowane mogą być przeniesione w miejsca, do których dostęp jest utrudniony. Ma to szczególnie istotne znaczenie w usprawnieniu procesu budowlanego, gdyż pozwala na zniesienie ograniczeń i przeprowadzenie budowy nawet w bardzo trudnych warunkach (np. bliskość innych zabudowań, bezpośrednie sąsiedztwo lasu itd.). Prefabrykaty budowlane od lat cenione są ze względu na neutralny wpływ na zdrowie pracowników. Podczas formowania ścian betonowych do atmosfery uwalniają się niebezpieczne substancje chemiczne, co w przypadku instalowania gotowych ścian prefabrykowanych nie ma miejsca.

Mocna konstrukcja na każde potrzeby

Do ścian prefabrykowanych mogą być integrowane systemy izolacji wewnętrznej, co przyczynia się do zatrzymywania ciepła we wnętrzu budynku. Betonowe elementy ścienne są odporne na działanie temperatur, stanowią solidne zabezpieczenie konstrukcyjne, mają właściwości ogniotrwałe. W wielu przypadkach okazuje się, iż jedynym materiałem, który może zostać z powodzeniem wykorzystany do prac budowlanych, jest beton – Kraków jest tego dobrym przykładem, gdyż w tym mieście powstaje rekordowo dużo betonowych konstrukcji z prefabrykatów. Jest to materiał trwały, niewymagający wielkich prac konserwacyjnych.

Uniwersalny materiał budowlany dla ścian prefabrykowanych

Beton wykazuje ogromną odporność na warunki atmosferyczne – tutaj przykładem nie musi być już sam Kraków, a chociażby okołobiegunowe miasteczka, dla których materiał ten jest jedynym budulcem wykorzystywanym w praktyce. Można nawet stwierdzić, iż ściany prefabrykowane z betonu wykazują właściwości antypleśniowe: mikroorganizmy niechętnie osadzają się na tym materiale, podobnie zresztą jak owady. Prefabrykaty w budownictwie stosowane są na szeroką skalę w Polsce. Gotowe produkty betonowe produkowane są w wielu miastach w kraju (przykładem mogą być zakłady Beton Kraków). Ściany są elementem konstrukcyjnym wykorzystywanym do budowy obiektów o zróżnicowanym rozmiarze. Obecnie najczęściej wykorzystywanymi prefabrykatami w budownictwie są ściany podwójne (zespolone zbrojeniami) i potrójne (ze środkową warstwą izolacyjną).