Kobieta biega po parku mając na dłoni zegarek solarny
Technologia

Czy warto kupić zegarek solarny?

Artykuł sponsorowany.

Spośród wszystkich wiodących firm, które produkują zegarki dla sportowców, jedynie Garmin wykorzystuje technologię ładowania solarnego. Szkło Power Glass zostało zastosowane po raz pierwszy w modelu Garmin Fenix 6 Solar. Na czym polega ta technologia i kto z niej skorzysta?

Na czym polegają zegarki solarne?

Zegarki ładowane energią ze słońca mają wbudowane panele fotowoltaiczne, umieszczone dookoła tarczy w formie pierścienia. Wykorzystując tzw. efekt fotowoltaiczny, ogniwo jest w stanie konwertować padające na nie fotony w prąd, który następnie jest przekazywany do baterii i ją uzupełnia. W efekcie smartwatch starcza na znacznie dłużej, ponieważ ogniwo ładuje się w trakcie użytkowania.

Zasada działania technologii jest dokładnie taka sama, jak w przypadku przydomowej fotowoltaiki z tą różnicą, że zamiast dużych paneli krzemowych, w zegarkach wykorzystuje się ogniwa cienkowarstwowe o odpowiednio mniejszej powierzchni.

Ile promieniowania słonecznego jest potrzebne?

Producent w specyfikacji każdego modelu ze szkłem Solar Power podaje, ile słońca jest niezbędne, aby otrzymać czas działania podawany dla danego produktu. Dla swoich zegarków Garmin przyjmuje, że:

  • niezbędna jest ekspozycja przez minimum 3 godziny na światło dzienne,
  • natężenie światła musi wynosić minimum 50 tysięcy luksów.

Czy 50 tysięcy luksów to dużo? Typowe światło dzienne (ale nie bezpośrednie światło słoneczne) to około 10-25 tysięcy luksów. W słońcu ta wartość wzrasta do 32-100 tysięcy luksów. W praktyce oznacza to, że wystarczy kilkugodzinna wycieczka górska, aby w pełni wykorzystać efekt fotowoltaiczny, nawet jeżeli nasłonecznienie nie jest szczególnie wysokie.

Wbrew obiegowej opinii, zachmurzone niebo, opady deszczu, a nawet noc (z uwagi na tzw. promieniowanie rozproszone), nie sprawia, że efekt fotowoltaiczny nie zachodzi. Po prostu ekspozycja na niego musi trwać odpowiednio dłużej. Z pewnością jednak nie można liczyć na ładowanie smartwatcha w świetle LED-owej żarówki w biurze.

Kto skorzysta z pulsometru ładowanego energią słoneczną?

Zegarki solarne to dobre rozwiązanie dla wszystkich osób, które często przebywają na zewnątrz. Skorzystają z niego biegacze, kolarze, turyści i podróżnicy. Najwięcej korzyści z jego stosowania można odnotować wiosną i latem, kiedy w Polsce dominuje słoneczna aura.

To szczególnie przydatna funkcja dla ultramaratończyków, którzy biorą udział w wyścigach trwających wiele godzin. Wiele modeli pulsometrów, nawet tych zaawansowanych, zdąży się wyładować przed osiągnięciem mety.

Czy zegarki solarne są dużo bardziej wydajne niż ich zwykłe wersje?

Pomimo tego, że w pulsometrach Garmin montuje panele o bardzo małej powierzchni, efekt fotowoltaiczny zachodzi w nich na tyle sprawnie, że wydłuża czas działania urządzenia nawet o 30% względem zwykłej wersji. Jak wygląda wydajność baterii w nowym Garmin Fenix 7X Sapphire Solar?

  • tryb zegarka – 28 dni (37 dni przy ładowaniu energią słoneczną),
  • w trybie zegarka z włączonym oszczędzaniem energii – 90 dni (powyżej 1 roku przy ładowaniu energią słoneczną),
  • w trybie GPS – 89 godzin (122 godziny przy ładowaniu słonecznym),
  • w trybie GPS z włączony oszczędzaniem energii – 213 godzin (578 godzin przy ładowaniu energią słoneczną),
  • ze wszystkimi systemami GNSS – 63 godziny (77 godzin przy ładowaniu energią słoneczną),
  • ze wszystkimi systemami GNSS w trybie szerokopasmowym – 36 godzin (41 godzin przy ładowaniu energią słoneczną),
  • w trybie wycieczki – 62 dni (139 dni przy ładowaniu energią słoneczną.

W których modelach Garmin można znaleźć solarną technologię?

Technologię solarną można znaleźć w następujących seriach i modelach:

  • Garmin Fenix 7 Solar oraz Sapphire Solar,
  • Garmin Fenix 6 Solar oraz Pro Solar,
  • Garmin Instinct Solar (w wersji zwykłej, taktycznej, camo i surf),
  • Garmin Enduro,
  • Garmin Quatix 6X Solar,
  • Garmin Tactix Delta Solar (w wersji zwykłej i Ballistic Edition).

Dzięki funkcji ładowania solarnego wydłużeniu ulega każdy tryb działania zegarka – od zwykłego czasomierza, przez nawigację, aż po tryb wycieczki. To niezastąpiona opcja podczas długich wypraw.