biała pułka

Czy w pokoju dziecinnym potrzebny jest stolik z krzesełkiem?

Urządzając pokój dla nastolatka, wyposażamy go w biurko z ergonomicznym krzesełkiem. Stolik uczniowi starszych klas zwykle nie jest potrzebny. Wszystkie czynności, które wymagają wygodnej pozycji i roboczego blatu, dziecko wykonuje przy biurku. Przy aranżacji wnętrza dla kilkulatka nie zaprzątamy sobie głowy kwestią stanowiska do pracy. Stwarzamy maluchowi przestrzeń do zabawy na dywanie albo na łóżku. Tymczasem w pokoju dziecinnym bardzo przydaje się stolik z krzesełkiem!

Dlaczego warto ustawić stolik z krzesełkiem w pokoju dziecka?

Dzieci bardzo wcześnie wykazują się kreatywnością. Już dwulatek może chętnie sięgać po kredki czy plastelinę Warto go do tego zachęcać, bo to zdecydowanie bardziej korzystny dla rozwoju dziecka sposób na spędzanie czasu niż oglądanie kreskówek czy zabawa smartfonem. I właśnie do twórczych zabaw, które wspaniale rozwijają dziecięcą wyobraźnię oraz zdolności manualne (tzw. motorykę małą), przydaje się stolik z krzesełkiem. Malec chętniej oddaje się rysowaniu, jeśli ma wygodny kącik. Ważne jest także, by zachował przy tym właściwą pozycję ciała. Odpowiednio dobrany stolik z wygodnym krzesełkiem pozwala zapobiec wadom postawy.

Jak dobrać stolik z krzesełkiem do pokoju dziecinnego?

Podstawowym kryterium wyboru mebli powinien być wzrost dziecka. Aby malec siedział na krzesełku w wygodnej, nieobciążającej kręgosłupa pozycji, siedzenie musi znajdować się na odpowiedniej wysokości – dostatecznie nisko, by dziecko dotykało stopami podłoża, a jednocześnie na tyle wysoko, by kolana ugięte były pod kątem prostym. Kilkulatki błyskawicznie rosną, więc jeśli nie jesteśmy gotowi na częstą wymianę mebli, można nabyć krzesełko „na wyrost” i dodatkowo zaopatrzyć malca w podnóżek.

Zwykle kupujemy razem z krzesełkiem stolik do kompletu. Powinniśmy jednak upewnić się, czy meble z danej kolekcji zapewnią naszej pociesze dostateczny komfort. Dziecko ma prawidłową postawę ciała, gdy – przy wyprostowanych plecach – blat znajduje się na wysokości jego łokci (tak, by mogło ułożyć na stoliku rączki zgięte pod kątem prostym). Jeśli stolik okaże się zbyt niski lub zbyt wysoki, trzeba poszukać innego wariantu. Zazwyczaj meble od jednego producenta można łączyć w różnych konfiguracjach, więc wybór odpowiedniego zestawu nie powinien stanowić problemu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze mebli dla dziecka?

Obecnie oferta dziecięcych mebli jest bardzo szeroka – ładny stolik z krzesełkiem można zakupić w każdym sklepie z meblami. Czym się kierować, by wybrać ten najwłaściwszy komplet pośród setek możliwości? Gdy ustalimy już ergonomiczne wymiary mebelków, skoncentrujmy się przede wszystkim na ich jakości. Sprzęty dla kilkulatka być stabilne, czyli wykonane solidnie i z wytrzymałych materiałów. W trosce o bezpieczeństwo dziecka szukajmy mebli bez ostrych kantów. Zwróćmy także uwagę, jakimi materiałami został wykończony stolik z krzesełkiem. Wybierzmy raczej mebelki pomalowane ekologicznymi farbami wodnymi niż pokryte lakierem, który może być dla malca toksyczny!