Kobieta w ciąży suplementuje żalazo
Rozwój

Czy suplementować żelazo w ciąży?

Żelazo w ciąży to jeden z najważniejszych pierwiastków, które w organizmie kobiet ciężarnych biorą udział w procesach budowy nowego życia. Jest wiele przyczyn niedoboru żelaza, jednak w trakcie ciąży stan ten trzeba szybko wyłapać i przeciwdziałać jego wystąpieniu. Jeśli jesteś w ciąży i stwierdzono u Ciebie anemię (masz poważny niedobór żelaza), to przedstawiamy kilka sposobów na to, aby w szybki sposób uzupełnić niedobory i zrobić to w sposób zdrowy dla Ciebie i dziecka. Zobacz, czy warto suplementować żelazo w ciąży i po jaki rodzaj preparatu sięgnąć. Sprawdź także, jak komponować dietę, by podnieść przyswajanie tego pierwiastka i poprawić wyniki badań.

Niedobór żelaza, dlaczego jest ryzykowny w ciąży?

Obok wpływu na prawidłowy rozwój płodu, żelazo pełni funkcję transportującą tlen w organizmie kobiety ciężarnej. Jeśli pierwiastka jest zbyt mało, mogą wystąpić powikłania ciążowe lub może nawet dojść do poronienia.

Z powodu niedoboru żelaza może dojść do zahamowania wzrostu płodu. Jest to ryzykowna sytuacja i stwarza zagrożenie uszkodzenia płodu, a także porodu przedwczesnego, jak i niepełnosprawności u dziecka.

Skutki niedoboru żelaza u człowieka

Długotrwała anemia jest wyniszczająca w skutkach. Skutki niedoboru żelaza w organizmie człowieka objawiają się najczęściej:

  • bladością skóry,
  • wypadaniem włosów,
  • brakiem siły,
  • przewlekłym zmęczeniem,
  • spadkiem nastroju,
  • a także bólami w okolicy klatki piersiowej.

Podczas wysiłku fizycznego możesz zaobserwować uczucie duszenia się, a także możesz odczuwać bóle mięśniowe. Najbardziej powszechne objawy odczuwalne są na przykład przy wchodzeniu po schodach. Większość tych objawów to efekt niskiego stężenia hemoglobiny.

Skutki niedoboru żelaza u kobiet ciężarnych

Obok wyżej wymienionych objawów, a także ryzyka powikłań wynikających z niedoboru żelaza u kobiety w ciąży, warto jeszcze nadmienić, że zaniedbanie wynikające z niskiej podaży żelaza, może wyniszczyć organizm kobiety.

Można też spodziewać się utrudnionego powrotu do formy po porodzie. Czas dojścia do siebie na pewno się wydłuży, a młoda mama nie będzie miała siły, aby zajmować się dzieckiem.

Przyczyny powstania niedoboru żelaza

Jeśli chodzi o przyczyny powstawania niedoboru żelaza w ciąży, to mogą one być różne. Najczęściej jest to niewystarczająca podaż żelaza w diecie, przy jednoczesnym większym zapotrzebowaniu na krew i tlen w kolejnych miesiącach ciąży.

Aby uniknąć problemów z anemią, warto już na początku ciąży wykonać badania krwi, w tym morfologię, poziom żelaza, stężenie ferrytyny.

Lekarz ginekolog zleci badania podczas zakładania karty ciążowej. Warto, abyś podeszła do badań sumiennie i przyszła na pobranie krwi odpowiednio przygotowana.

Należy być na czczo, a także przyjmować odpowiednią ilości płynów. Nawet drobna przekąska przed pobraniem krwi może zafałszować wyniki badań.

Choroby zapalne

Jeśli po wykonaniu badania okazało się, że masz zaawansowaną anemię, poziom Hb i ferrytyny we krwi są bardzo niskie, to prawdopodobnie oznacza to, że problem występował już wcześniej.

Może to być objaw przebiegającej w organizmie choroby zapalnej, zachwiania równowagi witaminowej w organizmie, nieprawidłowej diety, a także może być oznaką, że żyjesz w zbyt dużym stresie.

Nieodpowiednia dieta

Jeśli Twoja dieta jest uboga w produkty zawierające żelazo, witaminę C, witaminy z grupy B, kwas foliowy, to oznacza, że dostarczasz sobie zbyt mało budulca do wyprodukowania krwi.

Dobra dieta to taka, która zapewni optymalną ilość mikro i makroelementów, jest zrównoważona, bogata w chude mięso, warzywa liściaste, a także rośliny strączkowe.

Czy można suplementować żelazo w ciąży?

O ile bezpiecznie można sięgać po suplementy żelaza, to w przypadku niedoboru żelaza w ciąży, zanim wykonasz jakikolwiek ruch, skonsultuj to z lekarzem prowadzącym ciążę.

Nigdy samodzielnie nie decyduj o przyjmowaniu suplementów w ciąży, zwłaszcza o suplementacji żelaza. To lekarz położnik przepisze odpowiednie preparaty żelaza, po wykonaniu i ocenie wyników badań laboratoryjnych.

Nie powinnaś sobie także pozwalać na samodzielne podjęcie decyzji o suplementacji żelaza, jeśli nie jesteś zorientowana jaką dawkę oraz jaką formę żelaza zastosować.

Jaki rodzaj żelaza w postaci suplementu warto przyjmować?

Warto dowiedzieć się, jakie formy suplementów żelaza są dostępne na rynku i która z nich ma najlepszą wchłanialność.

W przypadku niedoboru żelaza ważne jest także to, z jakim pokarmem oraz o jakiej porze dnia przyjmujesz suplement.

W przypadku żelaza ważne jest przede wszystkim jego wchłanianie. Dobre suplementy diety oferują preparaty żelaza w różnej formie:

  • fumaran żelaza,
  • diglicynian żelaza,
  • glukonian żelaza,
  • chelaty żelaza,
  • pirofosforan żelaza,
  • żelazo sukrosomalne.

Dobry suplement diety powinien także zawierać w składzie kwas foliowy oraz witaminę C, które zwiększają wchłanianie żelaza w układzie pokarmowym.

Sposoby suplementacji żelaza

Obok dobrej jakości, warto wybrać taki suplement, który będzie korzystny dla nas pod względem formy jego podania (tabletki, syrop, proszek).

O ile lekarz nie zaleci inaczej (zawsze też możesz omówić z nim wszelkie wątpliwości), możesz sięgnąć po ten sam rodzaj preparatu, który zleci ginekolog, ale w formie na przykład płynu, zamiast tabletek.

Jeśli będziesz mieć jakiekolwiek wątpliwości, pomocą służy także farmaceuta. Ważne jest bowiem, aby dobrać preparat z żelazem odpowiedni dla siebie i stosować go regularnie i tak długo, jak zaleci lekarz.

Żelazo dostępne jest w formie:

  • tabletek,
  • płynu,
  • proszku,
  • kroplówki lub zastrzyku.

Jaka dawka żelaza w ciąży?

Standardy medyczne mówią, że potencjalna dawka żelaza dla kobiet ciężarnych różni się w zależności od zaawansowania ciąży. Uważa się, że zapotrzebowanie na żelazo w czasie ciąży wzrasta o 1 mg w 1. trymestrze ciąży i o 7,5 mg dziennie w 3.

Zapotrzebowanie na żelazo w ciąży zwiększa się w kolejnych trymestrach ze względu na rosnące łożysko i rozwijający się płód, a co za tym idzie zwiększone zapotrzebowanie na tlen i krew. Największe zapotrzebowanie na żelazo pojawia się w trzecim trymestrze ciąży, kiedy to dziecko magazynuje żelazo w swoim organizmie więc intensywnie pobiera je od matki.

Suplementacja żelaza — czy warto zacząć przyjmować żelazo na własną rękę, będąc w ciąży?

Jak widzisz, nie jesteś w stanie przewidzieć, jakiego typu suplementacji potrzebujesz i w jakiej dawce powinnaś przyjmować żelazo. Jednym kobietom wystarcza dawka profilaktyczna, inne, w przypadku anemii muszą otrzymywać wyższe dawki. Aby uniknąć potencjalnych niepożądanych efektów ubocznych, wynikających z zażywania suplementów żelaza, należy postępować zgodnie z zaleceniem lekarza.

Możliwe skutki uboczne po suplementacji żelaza

Do najczęstszych skutków ubocznych, z jakimi borykają się ciężarne suplementujące żelazo, a co znowu nie sprzyja przyjmowaniu żelaza, należą objawy występujące ze strony przewodu pokarmowego takie, jak:

  • mdłości,
  • biegunka,
  • wymioty,
  • bóle brzucha,
  • zaparcia,
  • migreny.

Jeśli zatem nie jesteś pewna, czy w ogóle powinnaś przyjmować żelazo w okresie ciąży, raczej nie sięgaj po ten suplement. Poczekaj na opinię lekarza.

Jak szybko uzupełnić żelazo u kobiety w okresie ciąży?

Jeśli otrzymałaś zielone światło i lekarz zalecił suplementację żelaza w czasie ciąży, lub w przypadku stwierdzonej niedokrwistości musisz szybko uzupełnić niedobór żelaza, to zastanów się – w wyniku czego dochodzi u Ciebie do anemii? Co może powodować niedobór żelaza lub niskie wchłanianie żelaza z przewodu pokarmowego?

Warto także wiedzieć, że pewne posiłki ograniczają wchłanianie żelaza z przewodu pokarmowego, a inne sprzyjają temu procesowi. Co ważne, żelazo w ciąży warto przyjmować na czczo, co niekoniecznie przypadnie do gustu kobietom cierpiącym na mdłości.

Żelazo wzrasta powoli, zapas żelaza w ferrytynie uzupełnia się do kilku tygodni, nie należy zatem przyjmować wyższych dawek preparatów żelaza niż zalecane i przerywać suplementacji wcześniej niż 2-3 miesiące po uzyskaniu prawidłowego wyniku poziomu Hb w badaniu krwi.

Dieta, a żelazo — jak jeść dobrze?

Niedobór żelaza może wynikać z choroby, a także z nieodpowiedniej diety. Aby zgromadzić wysokie zapasy żelaza we organizmie, należy regularnie jadać produkty roślinne, mające w składzie dużą zawartość żelaza, kwasu foliowego, a także witamin z grupy B i C.

Niedobór żelaza można skutecznie uzupełnić, będąc konsekwentnym i wytrwałym. Oto lista produktów bogatych w żelazo:

  • natka pietruszki — do zastosowania w koktajlach, sosach, jako posypka do jajecznicy, czy innych potraw i zup,
  • bób — jako przekąska, dodatek do sosów, warzywo do obiadu,
  • jaja,
  • czerwone mięso (wołowina i indyk),
  • ryby,
  • brokuły,
  • orzechy,
  • szpinak,
  • buraki.

Jedną z przyczyn anemii może być także niskie wchłanianie żelaza, ze względu na spożywanie składników bogatych w ten suplement wraz z produktami, które hamują jego wchłanianie.

Aby uzupełnić niedobory żelaza, kobiety ciężarne powinny dbać o prawidłowo zbilansowaną dietę, a także przyjmować odpowiednie dawki preparatów żelaza.