Mężczyzna korzysta z usług psychoterapii prowadzonej online
Rozwój

Czy psychoterapia online działa?

Wciąż zmieniający się świat. Ciągłe nowości technologiczne. Doba internetu. Psychoterapia niegdyś prowadzona tylko w specjalistycznym  gabinecie, obecnie ma również formę online. Jednak czy terapia online jest tak samo skuteczna, jak terapia tradycyjna? Czy wirtualny kontakt z pacjentem może zastąpić spotkania w gabinecie stacjonarnym?

Czym jest psychoterapia?

Psychoterapia to jedna z najczęściej wybieranych metod leczenia problemów natury psychicznej. Terapeuta, najlepiej psychoterapeuta to specjalista, który przeprowadza sesje terapeutyczne. Terapeuta posiada odpowiednie wykształcenie, drogocenne doświadczenie oraz przydatne umiejętności do pracy z pacjentem. Terapia ma charakter rozmowy, dzięki której pacjent uczy się jak rozwiązywać swoje problemy. Aby proces terapeutyczny był zadowalający, pomiędzy psychoterapeutą a pacjentem powinna ukształtować się więź oparta na szczerości i zaufaniu. Terapia to długofalowy proces skoncentrowany na zmianie i poprawie jakości dotychczasowego życia pacjenta. Istnieje kilka rodzajów psychoterapi(nurtów psychologicznych) z podziałem na:

  • terapię poznawczo-behawioralną,
  • terapię analityczną,
  • terapię psychodynamiczną,
  • terapię humanistyczną,
  • terapię Gestalt,
  • terapię systemową.

Pacjent ma możliwość wyboru psychoterapeuty, który pracuje w najbardziej odpowiednim dla niego nurcie psychologicznym. Jeśli jednak z jakichś powodów terapeuta nie spełni oczekiwań pacjenta, można pomyśleć o zmianie terapeuty i jego nurtu przewodniego.

Psychoterapia online

Terapia prowadzona za pomocą internetu tak samo, jak terapia tradycyjna jest stworzona po to, aby pomagać ludziom z problemami natury psychicznej. Specyfika terapii online nie różni się niczym znaczącym od bezpośredniego spotkania. Psychoterapia online również jest prowadzona przez specjalistę. Często zdarza się, że terapeuci pracujący w stacjonarnych gabinetach psychoterapii umożliwiają spotkania online. Wszystko z myślą o rozwoju oraz w trosce o dobro i komfort pacjentów.

Czy psychoterapia online działa?

Psychoterapia online nie tylko działa, ale jest tak samo skuteczna, jak w przypadku psychoterapii w tradycyjnej formieTerapia online jest niezwykle wygodna. Pozwala zaoszczędzić czas na dojazdy i zaoszczędzić niepotrzebny stres przed kontaktem osobistym na obcym terytorium. Sesje terapeutyczne online są dobrym rozwiązaniem dla osób pracujących za granicą, dla osób podróżujących oraz dla osób, które zamieszkują miejsca, w pobliżu których nie ma żadnego gabinetu psychologicznego. Psychoterapia online jest wyjątkowo przyjazną formą, dla tych pacjentów, którzy lubią mieć pod kontrolą środowisko, w którym się znajdują. Spotkania w wirtualnej przestrzeni dają poczucie komfortu psychicznego i poczucie bezpieczeństwa. Dzięki psychoterapii online pacjenci są anonimowi i nienarażeni na wstyd związany z etykietą człowieka chorego psychicznie.