Mężczyzna z dobrą spawarką
Dom i Rodzina

Czy można znaleźć dobrą spawarkę do 500 zł?

W domu każdego majsterkowicza powinno znaleźć się kilka dobrych i sprawdzonych narzędzi. Do tej grupy z pewnością zalicza się także spawarka. Pozwala ona na łączenie metalowych elementów w trwały i bardzo wytrzymały sposób. Dzięki temu może pomóc przy różnych naprawach, a także przy tworzeniu konstrukcji. Aby należycie spełniała swoje zadanie, musi posiadać odpowiednie parametry. Z drugiej strony, najczęściej budżet majsterkowicza nie pozwala na zakup profesjonalnego sprzętu. Istotne zatem jest pytanie, czy można kupić dobrą i skuteczną spawarkę do 500 zł?

Czy można znaleźć dobrą spawarkę do 500 zł?

W domu każdego majsterkowicza powinno znaleźć się kilka dobrych i sprawdzonych narzędzi. Do tej grupy z pewnością zalicza się także spawarka. Pozwala ona na łączenie metalowych elementów w trwały i bardzo wytrzymały sposób. Dzięki temu może pomóc przy różnych naprawach, a także przy tworzeniu konstrukcji. Aby należycie spełniała swoje zadanie, musi posiadać odpowiednie parametry. Z drugiej strony, najczęściej budżet majsterkowicza nie pozwala na zakup profesjonalnego sprzętu. Istotne zatem jest pytanie, czy można kupić dobrą i skuteczną spawarkę do 500 zł?

Jakie spawarki warto kupować?

Istnieją trzy podstawowe rozwiązania w zakresie spawarek:

  • Spawarka MMA. Jej budowa jest bardzo prosta, co przekłada się również na jej cenę. Spawanie odbywa się za pomocą elektrody otulonej. Do tej grupy należy spawarka inwertorowa, bardziej wszechstronna, oraz transformatorowa. Z powodu ceny, spawarki MMA są najczęściej wybierane przez amatorów.
  • Spawarka MIG/MAG. Pracuje ona w osłonie gazów obojętnych (MIG) lub mieszanki opierającej się głównie na dwutlenku węgla (MAG). Spawarka Migomat jest wygodnym rozwiązaniem, które sprawdzi się w każdych warunkach.
  • Spawarka TIG. Idealnie nadają się do spawania aluminium oraz stali wysokostopowej. Spawanie odbywa się z pomocą elektrody nietopliwej. Jest to najbardziej uniwersalny sprzęt, ale wymaga pewnej wiedzy przy doborze odpowiednich parametrów.

Wybór odpowiedniego rodzaju spawarki związany jest najczęściej z materiałem, jaki chcemy spawać. Najczęściej wybierane są spawarki MMA oraz MIG/MAG, głównie z powodu niższej ceny.

Tania spawarka inwertorowa na rynku

Spawarka do 500 zł najczęściej będzie spawała metodą MMA. Modele transformatorowe są tańsze, ale również ich jakość jest niższa. Przede wszystkim są ciężkie, a ich konstrukcja posiada pewne wady. Lepszym wyborem jest z pewnością spawarka inwertorowa. Bardzo często wyposażona jest ona w dodatkowe wyjście do spawania metodą TIG. Warto jednak zwrócić uwagę na parametry spawarki, w szczególności jej amperaż. Za taką cenę nie można oczekiwać zbyt wyśrubowanych możliwości, jednak pewne minimum to 200 A. Cykl pracy oraz regulacja parametrów w domowych warunkach nie odgrywa decydującej roli, ale warto porównać także te parametry w celu wyboru najlepszego rozwiązania.

Ile kosztuje dobra i tania spawarka migomat?

Spawarka do 500 zł może spawać także w wygodnej technologi migomat. Automatyczny podajnik drutu spawalniczego zapewnia bardziej komfortową pracę. Jednak w tym przedziale cenowym parametry spawania są zdecydowanie za niskie dla użytku domowego. Z tego powodu lepiej kupić spawarkę migomat używaną, która da sobie radę z pracami typowego majsterkowicza. Należy tylko uważać, aby kupowane urządzenie było w pełni sprawne. Innym wyjściem, jeśli chcemy kupić koniecznie nowy migomat, jest podniesienie widełek cenowych.

Czy istnieje dobra spawarka do 500 zł?

Przy budżecie nieprzekraczającym 500 zł warto zastanowić się nad dwoma opcjami. Kupnem spawarki inwertorowej o parametrach pozwalających na pracę w domowych warunkach, albo rozejrzeć się za używanym migomatem, który zapewni większą wygodę spawania, choć także nie będzie miał wygórowanych możliwości. Z pewnością spawarka w takich granicach cenowych nie poradzi sobie z bardziej wymagającymi pracami, natomiast doskonale sprawdzi się przy niewielkich i szybkich zadaniach w przydomowym warsztacie. Niezależnie, na jaką spawarkę się zdecydujemy, należy dokładnie sprawdzić jej parametry oraz możliwości.