Budowanie dużego domu na odludziu

Czy budowa domu na odludziu to zawsze dobry pomysł? Poznajcie wady i zalety takiego rozwiązania

Coraz więcej osób decyduje się na budowę domu. Rzecz jasna do tego zadania wynajmują specjalistów. Jednak wbrew pozorom dużą popularnością nie cieszą się już lokalizacje blisko centrum, ale odludzia. Czy aby na pewno budowanie domu w takiej lokalizacji jest dobrym wyborem? Poznajcie wady i zalety takiego rozwiązania.

Prywatność przez wielkie „P”

Żyjąc w centrum miasta, trzeba przyzwyczaić się do zgiełku, a mieszkając do tego w bloku czy na osiedlu domków jednorodzinnych, trzeba liczyć się z tym, że ciągle otaczać nas będą sąsiedzi. A niestety niektórzy są wścibscy. Nie ma się co oszukiwać, każdy z nas potrzebuje prywatności, a w blokach czy na osiedlach domków jednorodzinnych o nią trudno. Owszem można się ogrodzić i wybrać wysokie ogrodzenie, a do tego jeszcze wysokie tuje, ale jednak to nie to samo, bo człowiek czuje się niczym zamknięty na własnym terenie, pomijając już fakt, że tuje są szkodliwe. Jeżeli jednak wybudujecie dom na odludziu, to rzeczywiście możecie liczyć na prywatność i to taką prywatność przez wielkie „P”. Rzeczywiście możecie w spokoju odpocząć i do ogródka wyjść nawet w bieliźnie bez zastanawiania się co o Was pomyślą inni. Do tego mieszkając z dala od innych, możecie liczyć na ciszę i spokój bez krzyczących czy imprezujących sąsiadów czy ogarniającego Was zapachu grilla. Wreszcie możecie zrelaksować się i nawet po południu popijać ulubioną kawę w spokoju.

Daleko, ale wszędzie jest daleko…

Na pewno fakt, że macie dużą dawkę prywatności jest zaletą, ale jednak musicie zastanowić się, czy aby na pewno chcecie mieszkać z dala od innych. Trzeba liczyć się z tym, że wszędzie macie daleko, a więc do centrum i zazwyczaj nie możecie liczyć na to, że Wasz dom znajdzie się blisko przystanku. Zatem oznacza to, że wszędzie będziecie musieli dojeżdżać samochodem. Z drugiej strony dla niektórych fakt, że wszędzie jest daleko i w bliskiej lokalizacji nie ma sklepów jest zaletą, wszak rzadziej wtedy do nich jeżdżą i kupują, a dzięki temu mniej wydają. Fakt, że macie wszędzie daleko jest zarówno wadą, jak i zaletą- wszystko w końcu zależy od tego, co dla Was jest ważne.

Cena ma znaczenie

Na pewno działki na uboczu mogą być tańsze. Rzecz jasna nie zawsze takie są, ale jest szansa, że kupicie działkę zdecydowanie taniej, a przy tym wcale nie będzie mała, zatem sporo możecie zaoszczędzić. Ale żeby nie było tak kolorowo, to musicie liczyć się także z tym, że przez to cena przyłączy będzie wyższa. Może się okazać, że podciągnięcie prądu czy wody będzie droższe. Trzeba też wiedzieć, że nie zawsze podłączenie do kanalizacji będzie możliwe bądź też opłacalne. Ale to w sumie nie jest żaden problem, bo zawsze można zdecydować się na przepompownie ścieków. Takie rozwiązanie nie jest kosztowne, a jednak zapewnia maksymalną funkcjonalność instalacji. Pomyślcie tylko, że przydomowa przepompownia ścieków nie wymaga wcale głębokich wykopów. Takie rozwiązanie doskonale się sprawdzi dla terenów o wysokim poziomie wód gruntowych. Trzeba jednak wspomnieć, że o ile kanalizację można szybko ogarnąć, tak większy problem może być z telewizją satelitarną czy też szybkim Internetem, choćby radiowym. Ale z drugiej strony przecież można wybrać inne rozwiązania i tutaj do wyboru są choćby: telefoniczne łącze przewodowe DSL lub ADSL, Internet kablowy, internet stacjonarny LAN czy też łącze światłowodowe.

Wniosek jest jeden

Tak naprawdę to czy budowa na odludziu jest dobrym wyborem zależy od Waszych preferencji. W końcu każdy z nas jest inny i ma prawo lubić co innego. Niektórzy lubią ciszę i spokój, a inni w towarzystwie czują się jak ryba w wodzie. Jeżeli zaś chodzi o same koszty, to budowa na odludziu może być bardziej kosztowna, choćby za sprawą konieczności wykonania dłuższych przyłączeń no i może być problem z podłączeniem gazu. Ale z drugiej strony możecie sporo zaoszczędzić na zakupie działki, wszak na takim terenie są one zdecydowanie tańsze, a więc koszt budowy i tak suma summarum w przypadku posiadania działki na uboczu czy w centrum będzie taki sam. A więc wybór pozostawiamy Wam.