mężczyzna pracujący przy komputerze używa javascript
Technologia

Czego nie potrafi Javascript?

JavaScript to język skryptowy z elementami języka obiektowego. Powstał przede wszystkim po to, aby możliwe było wprowadzenie do stron internetowych elementów interaktywnych. To właśnie dzięki JavaScript strony www nie są już statycznymi obrazami z tekstem, które pamiętamy z początku XXI wieku. Trudno zliczyć plusy tego języka programowania, jednak ma on też pewne wady.

Ograniczenia języka JavaScript

Wrogiem języka JavaScipt paradoksalnie jest jego… popularność. Co za dużo to niezdrowo zdaje się dobrze określać otoczkę wokół niego. Zapotrzebowanie na specjalistów JavaScript ciągle wzrasta, dlatego nauka tego języka dla wielu nowicjuszy wydaje się jedynym słusznym wyborem.

Specjalista specjaliście jednak nierówny. Do grona programistów JavaScript często trafiają osoby, których kwalifikacje niekoniecznie są wystarczające. Dobry specjalista ma otwartą głowę i stale uczy się nowych rzeczy, natomiast trochę gorszy… próbuje zrobić wszystko w JavaScript.

O tym, że JavaScript koszmarnie zmniejsza wydajność można się łatwo przekonać wyłączając obsługę skryptu w swojej przeglądarce. Istotnie, większość stron nawet się nie otworzy (co tylko potwierdza znaczenie JavaScript), ale nieliczne witryny działają naprawdę ekspresowo. Minusem jest także niejednoznaczna interpretacja kodu przez przeglądarki. JavaScript, jak każdy inny język programowania ma swoje specyficzne cechy, jednak większość pojawiających się błędów została już dawno rozwiązana. Kiedy młodzi programiści wysyłają JavaScript do piekła, starsi odpowiadają, że niemal każdy problem wynika z niewiedzy nowicjusza.

Choć trudno jednoznacznie uznać to za minus, JavaScript rozwija się z miesiąca na miesiąc. Tu nie ma miejsca na przerwę w nauce, a programista musi stale trzymać rękę na pulsie. Nie ma wątpliwości, że w przypadku JavaScript kto nie idzie do przodu, ten się cofa.

Ofert pracy dla programistów JavaScript wciąż jest jednak więcej niż specjalistów w tej dziedzinie. Język stale się rozwija, jest łatwy do nauczenia i prawie nie ma wad – czego chcieć więcej?