Dziecko z zabawką ułatwiającą zasypianie
Dom i Rodzina

Co zrobić, aby maluch zasypiał szybciej? Kilka porad

Sen jest dla dziecka niezwykle ważny. To właśnie podczas snu mały organizm rozwija się najintensywniej – wtedy uwalniany jest bowiem hormon wzrostu. Uśpienie malucha może być jednak nie lada wyzwaniem. Podpowiadamy, co można zrobić, by proces ten był szybszy i mniej stresujący. Zarówno dla dziecka, jak i dla jego rodziców.

Cisza i spokój

Każde dziecko odznacza się niezwykłą ciekawością otaczającego je świata, dlatego trudno mu zasnąć w pomieszczeniu wypełnionym zabawkami oraz innymi interesującymi przedmiotami, dźwiękami czy nawet zapachami. Przed ułożeniem malucha do snu zadbaj o odpowiednią atmosferę w sypialni i ogranicz ilość bodźców oddziałujących nie tylko na jego wzrok czy słuch, ale także na węch i dotyk. Piżama dziecka powinna być wygodna, bez ograniczających gumek lub guzików. Warto również zrezygnować z prania pościeli w aromatycznych środkach, o intensywnym zapachu.

Szumiące zabawki ułatwiające zasypianie

Nie bez powodu pierwsze tygodnie życia dziecka nazywane są 4 trymestrem ciąży. W tym okresie maluchy szczególnie lubią być noszone, kołysane, ciasno owijane. Przecież tak właśnie wyglądał ich świat przez cały okres ciąży! Nieodłącznym elementem okresu prenatalnego jest także dźwięk wód płodowych, krwi, bicia serca mama. Różowy szum to kojący dźwięk przypominający maluszkowi okres prenatalny – pomaga wyciszyć niemowlę.

Zabawki ułatwiające zasypianie dostępne są w wielu wariantach, możesz więc podarować maluchowi pluszowego liska, leniwca E-zzy lub sensorycznego misia WHISBEAR. Każda z tych zabawek zagłusza niepokojące odgłosy, docierające do malucha z otoczenia, ułatwiając zaśnięcie. Głośność urządzenia można regulować, w zależności od potrzeb. Funkcja Soft Start/Soft Stop odpowiada za inicjację szumu lub jego stopniowe wyciszenie. Pluszowa zabawka może również z powodzeniem towarzyszyć maluchowi w trakcie dziennych zabaw. Do zakupu szumiącego pluszaka należy jednak podejść rozsądnie. Jedynymi szumiącymi zabawkami, które są rekomendowane przez Instytut Matki i Dziecka, są te produkowane przez polską markę Whisbear. Emitowany przez nie różowy szum jest podobny do dźwięków, które maluch słyszał w okresie prenatalnym, co znacznie ułatwia mu zasypianie. Różowy szum, emitowany przez zabawki Whisbear, działa również kojąco podczas kolek.

Relaksująca kąpiel

Samopoczucie dziecka przed snem zależy od wielu czynników. Relaksująca wieczorna kąpiel powinna pomóc mu się odprężyć oraz wyciszyć. Już na tym etapie postaraj się o zmniejszenie ilości wrażeń, których doświadcza maluch: nie dawaj mu wiele zabawek, zadbaj też o ciszę, a jeśli to możliwe – również o przyćmione światło.

Proces usypiania dziecka nie musi być uciążliwy i czasochłonny. Należy jednak zadbać o to, by miało ono odpowiednie warunki do snu. Duże znacznie ma również bliskość rodziców – jeśli maluch będzie czuł się bezpiecznie i komfortowo, z pewnością zaśnie szybciej.