Dom i Rodzina

Co to jest folia grzewcza i jakie zalety niesie ze sobą jej montaż?

Ogrzewanie na podczerwień często mylone jest z ogrzewaniem elektrycznym. W praktyce zasada działania folii grzewczych jest inna niż tradycyjnego ogrzewania konwekcyjnego. Niesie to ze sobą wiele pobocznych korzyści, które warto wziąć pod uwagę, szczególnie przed wykończeniem nowego domu lub mieszkania, albo w trakcie generalnego remontu. Poznajmy wspólnie zalety folii grzewczych.

Co to jest folia grzewcza?

Najprościej można ją opisać jako pasek grafitu zalaminowany poliestrem. Folia grzewcza występuje w różnych wariantach szerokości: od 30 do 100 cm. Grubość folii grzewczej nie przekracza 0,4 mm. Pasek cechuje się napięciem o mocy 230V i mocą grzewczą od 40 do nawet 220 watów na metr kwadratowy. Folia grzewcza ma za zadanie ogrzewać pomieszczenie od podłogi lub sufitu. Jej montaż nie jest wymagający, system ten nie wymaga również prac eksploatacyjnych i jest niezawodny.

Więcej o foliach grzewczych (kalkulacje i koszty): Brewa.pl/produkty-i-uslugi/folie-i-maty-grzewcze.html

Jak działa folia grzewcza?

Ogrzewanie na podczerwień powinno pokrywać około 80% powierzchni podpodłogowej. Emitowane przez folię grzewczą promieniowanie podczerwone ogrzewa wszystkie obiekty w pomieszczeniu, w tym ściany oraz meble. Obiekty te oddają ciepło do otoczenia, utrzymując stałą, komfortową dla domowników temperaturę.

Folie grzewcze od Brewa.pl mają dodatkowe zalety, które warto uwzględnić przed podjęciem decyzji o rodzaju ogrzewania. Pierwszą z nich jest ogrzewanie i osuszanie ścian, co poprawia ich izolacyjność, a także zapobiega zagrzybieniu. Zastosowanie systemu innego niż ogrzewanie konwekcyjne jest także korzystne dla alergików – nie wymusza się ruchu powietrza, który wraz z kurzem niesie alergeny. Nawet wietrząc pomieszczenia nie odnotujemy wyraźniej straty ciepła, gdyż dzięki promieniowaniu folii grzewczych jest ono nie w powietrzu, lecz w obiektach rozlokowanych w całym pomieszczeniu, w tym ścianach.

Folie grzewcze tworzą ogrzewanie podłogowe całkowicie bezpieczne dla domowników. Dowodem na to może być wykorzystanie tego systemu ogrzewania w inkubatorach dla noworodków czy w gabinetach fizjoterapeutycznych.

Folie grzewcze – montaż

Folia grzewcza podłogowa nie powinna wykazywać mocy wyższej niż 80 watów na metr kwadratowy. Szerokość i długość pasków dostosowujemy do geometrii pomieszczenia, zakładając możliwie największe pokrycie pola pod podłogą. Ważna jest odpowiednia izolacja podłogi na gruncie (minimom 20 cm). W praktyce folia grzewcza pod panele to jedyny sposób montażu – podłoga musi być pływająca i mieć grubość nie większą niż 14 mm. Pod podłogą umieszcza się również sondę temperaturową, która połączona jest do termostatu. Dzięki temu folie grzewcze posiadają autonomiczny system sterowania temperaturą, co zapewnia komfort oraz oszczędność dla gospodarstwa domowego.

Warto podkreślić, że instalacja grzewcza oparta na foliach grzewczych podłogowych nie ogranicza nas w kwestii wymiany posadzki – ułożenie nowych paneli lub wykładziny nie wymaga ingerencji w folię grzewczą. Jest to spora zaleta względem maty grzewczej, która jest stale związana z podłogą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.