żelazko
Technologia

Co lepsze – żelazko czy stacja parowa?

Osoby, które mają często i sporo do prasowania, a jednak nie przepadają za bardzo za tym obowiązkiem, na pewno będą zadowolone ze stacji parowej. To urządzenie o znacznie większej mocy działania niż tradycyjne żelazko, które dostarczy w znacznie krótszym czasie. To dotyczy standardowej odzieży. Ale i firanki i zasłonki mogą być prasowane w pionie, gdy już będą wisiały na karniszu.

To samo dotyczy sukienek, garniturów czy innych ubrań, których nie można rozprostować na sztywno na desce do prasowania. Najbardziej popularne modele to generator pary Tefal, Philips, Bosch i Braun.

Co to jest stacja parowa?

Stacja pary, określana też jako stacja parowa czy generator pary, to nowoczesne i bardzo efektywne w użyciu urządzenie do prasowania. Ten sprzęt składa się z zewnętrznej stacji bazowej pojemnikiem na wodę i boilerem, w którym woda jest gotowana, a przez to wytwarza się para. Dalej jest długi i gruby przewód parowy, który transportuje wytworzona parę do stopy generatora. Stopa nie posiada już pojemnika na wodę, tak jak to ma żelazko parowe. Dzięki temu jest znacznie lżejsza, bardziej poręczna i łatwiejsza manewrowaniu po tkaninach. Bardzo praktyczne jest to podczas prasowania w pionie – dłoń się nie męczy, bo ciężar stopy na ogół oscyluje około zaledwie jednego kilograma.  To pozwala zrezygnować z rozkładania z dużej i topornej deski do prasowania.

Co daje stacja parowa?

Generator pary zmienia podejście do prasowania – ze żmudnego i uciążliwego zajęcia przechodzi w łatwą i nawet przyjemną czynność. Satysfakcja z widoku idealnie wyprasowanego materiału już po pierwszym przeciągnięciu stopą generatora pary po tkaninie jest naprawdę duża. Usunięcie zagnieceń jest o wiele szybsze, a cała czynność trwa znacznie krócej. Mając do wyprasowania cały kosz odzieży, zaoszczędzonego czasu jest naprawdę sporo.

Ważnym czynnikiem jest też fakt, że wytwarzana gorąca para wodna zabija bakterie i wirusy. Ubrania zyskują wysoki poziom higieny – jest to szczególnie przydatne podczas prasowania ubranek dla dzieci. Duże ilości pary poradzą sobie też z usunięciem przykrych zapachów, które zdążyły wniknąć w ubrania. Teraz Twoja odzież zostanie perfekcyjnie odświeżona bez konieczności całościowego prania w pralce.

Jak używać stacji pary?

Stacja pary jest bezpieczna w użyciu. Działa głównie parą, a nie temperaturą, a więc nie przypala tkanin. Niektóre urządzenia nie posiadają regulacji temperatury – jedno ustawienie w połączeniu z dużą ilością pary poradzi sobie z każdym materiałem – od satyny po grubą bawełnę. Jedyna rzecz o której należy pamiętać, to dolewanie wody do zbiornika. A jeśli zapomnisz – to nic, specjalny sygnał dźwiękowy przypomni Ci o konieczności dolania wody.

Stacja pary jest niewątpliwie przydatnym urządzeniem i potrafi zrewolucjonizować podejście do prasowania. Jednakże dla osób, które prasują rzadko lub niewielkie ilości odzieży, nie będzie ona aż tak przydatna. Zwykłe żelazko parowe też będzie w zupełności wystarczające.