Circular soccer jest nowością dla fanów piłki nożnej
Dom i Rodzina

Circular soccer – co to takiego?

Circular soccer to nowy pomysł na grę w piłkę nożną nawet na małej przestrzeni, np. w niewielkim ogródku albo w zamkniętym pomieszczeniu. Tak naprawdę nie potrzeba dużego boiska, dwóch bramek ani wielu zawodników. Wystarczy trójstronna siatka do piłki nożnej, którą można szybko zamontować na dowolnej powierzchni, dwóch graczy i sama piłka. Jak to działa?

Jak grać w circular soccer?

Circular soccer to sposób na ciekawy trening i fajną zabawę nie tylko dla najmłodszych zawodników, lecz także dla tych starszych o wyższym stopniu zaawansowania. Ten rodzaj piłki nożnej zmienia tradycyjną metodę gry od bramki do bramki na grę w formacie kołowym wokół centralnie umieszczonej trójstronnej siatki. Brzmi nietypowo? I takie jest.

Jedyny wymagany sprzęt, oczywiście poza piłką, to TriGoal, czyli zestaw ze wspomnianą trójstronną siatką do piłki nożnej, trzema kilogramowymi narożnymi gumowymi ciężarkami, dwudziestoma pomarańczowymi silikonowymi krążkami „No-go zone”, trzema dużymi silikonowymi krążkami „Restart”, trzema stalowymi kołkami do użycia na trawie oraz torbą, w której mieści się całość. TriGoal waży około 7 kg, dlatego bez problemu można go wrzucić do bagażnika albo założyć na ramię i zanieść w dowolne miejsce w pobliżu. Co ważne, siatkę rozkłada się w mniej niż minutę, dlatego do gry nie trzeba się długo przygotowywać.

Circular soccer zyskuje na popularności, ponieważ może być wykorzystywany jako forma ćwiczeń umiejętności zarówno ataku, jak i obrony, a także kreatywności zawodników podczas gry. W tę odmianę piłki nożnej da się grać bez względu na poziom zaawansowania oraz ilość dostępnego miejsca. Koncepcja została przetestowana i zaaprobowana przez FIFA, która zdecydowała się włączyć circular soccer do swoich globalnych programów młodzieżowych już w latach od 2015 do 2018. Ten nowy sposób prowadzenia rozgrywki testowano m.in. w akademiach Manchester United i Blackburn Rovers.

W zależności od koncepcji, można grać w formacie jeden na jeden, dwóch na dwóch lub jeden na jeden z zawodnikami pomocniczymi. Circular soccer ma za zadanie rozwijać szybkość, zwinność, umiejętność blokowania, dokładność podań, ataku i strzałów oraz grę w obronie.

Gdzie można wykorzystać TriGoal?

Na jakich powierzchniach można grać w circular soccer? Zestaw do TriGoal da się wykorzystać dosłownie wszędzie. Przede wszystkim na trawie – wystarczy go przytwierdzić trzema stalowymi kółkami, żeby całość była stabilna, na asfalcie, przeznaczonej do tego murawie, chodniku albo innym twardym podłożu – wówczas trzeba wykorzystać narożne gumowe ciężarki, które doskonale dociążają siatkę i powodują, że konstrukcja się nie przemieszcza. Tak naprawdę w circular soccer da się grać dosłownie wszędzie. Często siatka jest wykorzystywana także w pomieszczeniach, np. na niedużych halach sportowych, bo da się ją łatwo rozłożyć i przenieść tam, gdzie aktualnie się trenuje. Możliwości są w zasadzie nieograniczone – zarówno jeżeli chodzi o miejsce, jak i wtedy gdy mowa o sposobach prowadzenia treningu.