Kolorowe cienkopisy leżą poukładane na stole
Nauka

Cienkopisy i markery – jak wybrać te najlepsze?

Cienkopisy są wykorzystywane stosunkowo często nie tylko przez artystów i rysowników, ale również dzieci czy pracowników biurowych. Wybierając model dla siebie warto jednak zwrócić uwagę na parametry pisaka, ponieważ nie każdy będzie przeznaczony do spełnienia tej samej funkcji.

Robiąc pierwsze zakupy kreślarskie, trudno wybrać idealne cienkopisy. Istnieje jednak kilka wyznaczników, które mogą pomóc w decyzji.

Grubość linii pisania a rodzaj końcówki

Innego cienkopisu czy markera używa się do rysowania, a innego do podkreślania informacji w tekście. Od tego, jaką linię otrzyma się po przyłożeniu końcówki piszącej do papieru, zależy rodzaj tej końcówki. W przypadku cienkopisów nie ma to większego znaczenia, ponieważ większość z nich ma bardzo cienką końcówkę, idealną do pisania lub rysowania – za ich pomocą można narysować linie o grubości od 0,05 do 2 mm. Rodzaj końcówki będzie jednak ważny podczas zakupu markerów – tam inny efekt można uzyskać, stosując pisak z końcówką ściętą, w kształcie pędzla, a jeszcze inny z tą okrągłą lub podwójną. Liczy się nie tylko rodzaj końcówki, ale również jej grubość – różne grubości linii można uzyskać markerem ze ściętą końcówką, a tym z końcówką w kształcie pędzla linie będą podobnej grubości.

Cienkopisy a kolor i rodzaj tuszu

Niezależnie od tego, czy kupujesz pojedyncze pisaki, czy komplet złożony z różnych kolorów cienkopisów lub markerów, warto zwrócić uwagę na ilość i jakość barw. Jeśli chcesz zaopatrzyć się w cienkopisy do robienia kolorowych notatek, wybierz zestaw złożony z pisaków w Twoich ulubionych kolorach, które rysują wyraźnie i będą łatwo wpadać w oko.

Nie bez znaczenia jest efekt, jaki chcesz uzyskać. Cienkopisy i markery z tuszem na bazie wody zwykle zapewniają płynne rysowanie i pisanie. Linie nie rozmazują się i nie rozpływają, a same pisaki nie brudzą innych kartek, jak np. produkty na bazie alkoholu. W przypadku markerów, istotne jest również pokrycie kolorem. Produkt na bazie alkoholu zapewni bardzo dobre krycie, jednak może przebijać. Z kolei ten na bazie wody nie będzie przebijał, ale może też zapewnić niższy poziom krycia kolorem.

Szczególną uwagę warto zwrócić na cienkopis lub marker z tuszem w kolorze czarnym. Jeśli planujesz coś napisać lub narysować, a później zeskanować swoją pracę i ją powielać (drukować lub kserować), wybierz pisaki z tuszem z mocnym pigmentem. Tusze bardziej grafitowe niż czarne bledną podczas kopiowania, dlatego wykonane nimi rysunki mogą nie być tak wyraźne jak te narysowane tuszem czarnym.