stół w salonie
Dom i Rodzina

Cechy praktycznego i trwałego stołu kuchennego – czy Twój je posiada?

Stół jest jednym z najważniejszych elementów każdej kuchni. Pełni funkcję praktyczną, służy jako blat roboczy, lecz przede wszystkim integruje rodzinę, zarówno przy przygotowywaniu posiłków, jak i ich spożywaniu. Eksploatowany jest intensywnie, dlatego trwałość powinna być jego główną właściwością. Czym cechuje się praktyczny i trwały stół?

Elegancki, wytrzymały i funkcjonalny stół kuchenny

Wymiary stołu kuchennego powinny być takie, aby swobodnie mogli przy nim usiąść wszyscy domownicy. Bardzo praktyczne są stoły rozkładane, które pozwalają na uzyskanie przynajmniej dwóch dodatkowych miejsc dla gości. Wysokość stołu wynosi od 70 do 75 centymetrów.

Blat stołu powinien być wzmocniony specjalnym stelażem połączonym z nogami. Jeżeli nogi przymocowane są bezpośrednio do blatu, mogą wyłamywać się pod jego ciężarem, i tym samym mebel jest mniej wytrzymały.

Stół kuchenny z płyty laminowanej czy z drewna?

Trwałość kuchennego stołu w dużej mierze zależy od materiału, z którego jest zrobiony. Powierzchnia blatu musi być twarda i gładka, odporna na zarysowania i wilgoć, łatwa do wyczyszczenia. Blat mebla powinien być także odporny na działanie wysokiej temperatury i pary wodnej. Dobrze sprawdzają się w kuchni stoły z płyty laminowanej, które nie są podatne na ścieranie, wilgoć, plamy, a nawet działanie światła, lecz na pewno nie można ich nazwać niepowtarzalnymi. Są tańsze, lecz nie tak trwałe, jak meble z naturalnego drewna.

Drewniany blat wymaga pielęgnacji, lecz wygląda bardzo efektownie i można go wielokrotnie odnawiać, dlatego stół z drewna będzie służył nam przez długie lata. Warto wybrać mebel z drewna wysokiej klasy, dodatkowo zaimpregnowanego, co zwiększa jego odporność na uszkodzenia. Drewniane stoły są eleganckie i niepowtarzalne, ponieważ nie ma dwóch identycznych kawałków drewna. Każdy ma swój własny rysunek usłojenia.

nakryty stół

Jak pielęgnować drewniany stół?

Stoły z drewna są solidne i pięknie się prezentują, lecz wymagają starannej pielęgnacji. Nie powinno się narażać blatów na długotrwały kontakt z wilgocią i wysoką temperaturą. Rozlaną ciecz trzeba od razu wytrzeć, a gorące naczynia stawiać na podkładkach.

Jeżeli stół nie jest lakierowany, należy konserwować go olejem raz na kilka miesięcy. Do czyszczenia blatów najlepiej używać specjalnych preparatów do naturalnego drewna i miękkiej szmatki. Mocne detergenty mogą spowodować odbarwienia na powierzchni. Jeżeli blat znacznie się zniszczy lub zarysuje, jego wierzchnią warstwę można usunąć, a następnie ponownie zaimpregnować lakierem do drewna lub olejem. Będzie wówczas jak nowy.