Astaksantyna naturalna
Nauka

Astaksantyna naturalna: prawdziwy sprzymierzeniec w walce z wolnymi rodnikami!

Artykuł partnera.

Wyobraźmy sobie produkt, który w jednej dawce potrafi nawet kilkaset razy silniej zwalczać wolne rodniki niż popularny koenzym Q10, witaminy E i C czy nawet beta-karoten. Ta magiczna „rzecz” już istnieje i to nie w sferze naszej wyobraźni, ale od dawna, w naturze. Astaksantyna, bo o niej tutaj mowa, jest karotenoidem, któremu warto poświęcić kilka słów więcej. Czy Bioastin to preparat, który zapewni nam długie życie i młody wygląd? Przekonajmy się…

Co to jest astaksantyna, gdzie występuje?

Astaksantyna KenayAG zaliczana jest do grona karotenoidów, a zatem barwników, które całkiem pospolicie występują wokół nas. Wiele z nich znajdziemy w owocach i warzywach, jak choćby w marchwi, szpinaku czy pomidorach. Warto jednak wiedzieć, że spora grupa karotenoidów, w tym właśnie astaksantyna naturalna, stanowią ważny składnik w organizmach żywych. Szczególnie duża zawartość astaksantyny widoczna jest w organizmach wodnych, w tym w algach (Hameatocooccus pluvialis), owocach morza (szczególnie krewetki, homary, kryl arktyczny) oraz rybach (największą zawartością astaksantyny może pochwalić się łosoś). Astaksantyna nadaje charakterystyczny różowawy kolor łososiowi.

Właściwości astaksantyny

Omówmy je na przykładzie łososia, który jest rybą wyjątkową w swojej istocie, pokonującą olbrzymie odległości w trudnych warunkach. To właśnie astaksantyna znacznie zwiększa wydolność mięśni oraz wytrzymałość. Sprawia, że czerwone krwinki w sposób bardziej efektywny dotleniają komórki. Odnotowano silną zależność pomiędzy obniżaniem stresu oksydacyjnego a poprawą płodności u mężczyzn (astaksantyna naturalna ma korzystne działanie na komórki produkujące nasienie).

Fot. Astaksantyna od firmy KenayAG

Jak już wspomnieliśmy, do najważniejszych należy przeciwutleniające działanie astaksantyny. To właśnie dzięki niepowtarzalnej zdolności do zwalczania wolnych rodników, Bioastin stał się tak popularnym preparatem na rynku. Astaksantyna naturalna w formie suplementu diety obniża ryzyko wystąpienia stanów zapalnych, które jak powszechnie wiadomo, są jedną z najpowszechniejszych przyczyn powstawania nowotworów. Działanie antyoksydacyjne jest także korzystne dla cery. Skóra twarzy jest jędrniejsza i bardziej elastyczna, pozbawiona wyprysków i zmarszczek.

Jak przyjmować astaksantynę?

Bioastin to 4 mg astaksantyny naturalnej w jednej kapsułce. Wysoką skuteczność przyswajania gwarantuje odpowiednio dobrany nośnik w postaci oleju z krokosza barwierskiego. Zarówno astaksantyna, jak i inne karotenoidy dobrze rozpuszczają się w tłuszczach, dlatego chcąc zwiększyć ich przyswajalność w diecie, powinniśmy zadbać o odpowiedni nośnik lub wybierać kapsułki z płynną formą suplementu diety.

Zalecana dzienna dawka astaksantyny wynosi około 12 mg, a zatem Bioastin przyjmuje się do trzech razy na dobę. Ze względu na swoje właściwości, astaksantyna często jest składnikiem kremów oraz kosmetyków do stosowania bezpośrednio na skórę. W takiej postaci astaksantyna naturalna zapobiega rozkładowi kolagenu przez promieniowanie UV, hamuje rozwój zmarszczek, a także redukuje poziom melaniny, usuwając źródło plam starczych i przebarwień na skórze.