Studenci architektury przy projekcie
Nauka Rozwój

Architektura – studia nie dla każdego?

O tym, że architektura nie należy do najłatwiejszych kierunków studiów, wie chyba każdy. Nie ulega jednak wątpliwości, że nauka, jaka nas na nich czeka, jest ciekawa, a same studia długofalowo są naprawdę opłacalne. Po ukończeniu architektury otrzymujemy tytuł inżyniera, choć jest to kierunek z pogranicza tych artystycznych. Zyskamy jednak również wiedzę z zakresu urbanistyki, stricte architektury i wielu innych dziedzin. Czy to zatem kierunek dla każdego?

Jednym z najbardziej popularnych kierunków w ostatnich latach są studia architektury w Warszawie (jako jednym z przodujących w tej kwestii miast) te przyciągają przede wszystkim osoby, które dobrze czują się w przedmiotach ścisłych. Należy spodziewać się więc nie tylko matematyki czy fizyki, ale również – co ważne – nauki o konstrukcjach czy mechanice. Ważna jest tu również spora kreatywność. Architektura to studia w Warszawie, ale też w wielu innych miastach – kierunek ten jest na tyle popularny, że będzie dostępny w każdym dużym mieście. Różnice między uczelniami mogą występować w kwestii specjalizacji.

Kandydat na studenta architektury powinien być osobą kreatywną, posiadającą dużą wyobraźnię i zmysł planowania. Choć architektura sama w sobie jest kierunkiem dla osób lubiących przedmioty ścisłe, to w przypadku architektury wnętrz nie ma obowiązku specjalizowania się w takich naukach. Tutaj chodzi raczej o artyzm: sztukę, projektowanie, czy malarstwo.

Jak dostać się na architekturę? Studia w Warszawie zapewniają prestiż?

Aby dostać się na architekturę, na przykład tę wnętrz, kandydat musi wykazać, że posiada talent do rysunku. Taka praca powinna być artystyczna i wykazywać to, co autor potrafi najlepiej. W przypadku architektury wnętrz musimy mieć pewność, że nie tylko umiemy dobrze rysować i myśleć w sposób nieschematyczny, ale również doskonale postrzegamy przestrzeń i umiemy nią odpowiednio manipulować.

Kandydat na studenta architektury musi przejść złożony proces rekrutacyjny, polegający na wykonaniu rysunku w wyznaczonym czasie. Specjaliści, poza samym rysunkiem, oceniają również wspomniane wyżej umiejętności. Dodatkowe punkty można otrzymać za dobrze zdane matury z języka polskiego i matematyki. Dużą zaletą jest również zdanie wspomnianych egzaminów nie tylko na poziomie podstawowym, ale także rozszerzonym.

Studia w stolicy to bez wątpienia świetny pomysł. Jeśli więc mamy taką opcję, warto ją rozważyć i – jeśli uznamy, że to odpowiednia decyzja – wdrożyć pomysł w życie.

Najtrudniejszy pierwszy (k)rok

Tak samo, jak w przypadku większości kierunków studiów, pierwszy rok jest tym najtrudniejszym. Ogrom zajęć i zaliczeń, często niezwiązanych jeszcze z wybranym kierunkiem, potrafi przytłoczyć nawet najpilniejszego studenta. Podobna przeprawa czeka nas na architekturze, ale nie powinno nas to zrazić, jeśli właśnie to chcemy robić w życiu. Po pierwszym roku będziemy bowiem wdrożeni i przygotowani na kolejne wyzwania.