Ciekawie zaprojektowane wnętrze
Dom i Rodzina

Aranżacja wnętrza – ściany

Aranżacja wnętrz to element architektury, pełnoprawna nauka, której eksperci są w stanie w sposób znaczący zmienić nasze odczucia odnośnie aranżowanych pomieszczeń, z których korzystamy na co dzień. Dla każdej aranżacji punktem wyjścia jest zawsze sam pokój, zwykle w ujęciu szerszym, obejmującym całą przestrzeń użytkową danego mieszkania czy domu. Tym niemniej, swoistym szkieletem aranżacji są zawsze ściany i to od nich musimy zacząć poszukiwanie końcowego efektu. Jak się do tego zabrać? Zazwyczaj stosuje się szereg zasad, których odpowiednia implementacja otwiera nam dalsze możliwości aranżacyjne.

Zasady dobrej aranżacji

Aranżacja ścian powinna się opierać o ogólną wiedzę na temat interakcji człowieka z jego otoczeniem oraz zrozumienie interakcji zachodzących pomiędzy poszczególnymi elementami wnętrza. Wiedzę tę można skondensować do postaci kilku zasad.

I. Światło naturalne jest bardzo pożądane

Człowiek jest biologicznie przystosowany do funkcjonowania w warunkach o bardzo ściśle określonych właściwościach. Dotyczy to właściwego natężenia światła, jego temperatury barwowej oraz spektrum długości fal, które do naszego organizmu w odpowiedni sposób docierają. Sztuczne źródła światła są niekorzystną imitacją światła naturalnego, zwłaszcza jeśli są to źródła energooszczędne. Dlatego warto jest stosować jasną kolorystykę ścian, dzięki czemu pomieszczenie zostanie odpowiednio rozświetlone. Szczególnie ważne jest to na suficie, który według niektórych szkół aranżacji, zawsze powinien pozostawać śnieżnobiały.

II. Steruj nastrojem przez kolory

Widzenie kolorów przez człowieka ma ważną funkcję biologiczną i nie chodzi tutaj bynajmniej o doznania estetyczne. Kolory są pochodną naszej percepcji. Zagrożenie kojarzone jest przez nas z obiektami, które widzimy jako czerwone. Połączenie żółtego z czarnym przykuwa naszą uwagę i wymusza ostrożność. Z kolei błękit i zieleń to kolory spokoju i relaksu – nie ma w nich nic, co by nas zaalarmowało. Skorelowanie koloru ściany z funkcją pomieszczenia jest bardzo ważne.

III. Zmiana jest istotna

Jednostajność jest przez mózg człowieka ignorowana, a zmiana jest podkreślana. W ten sposób ludzki umysł stara się wyłapywać z otoczenia elementy ważne na tle mniej ważnych. Wybranie jednolitych kolorów dla całych ścian spowoduje powstanie tła, które będzie można zignorować. Zaproponowanie akcentów pozwala z kolei na wydzielanie funkcjonalne konkretnych przestrzeni, dynamizowanie wnętrza lub definiowanie w nim specjalnie wydzielonych obszarów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.