pokój dziecieńcy
Dom i Rodzina

Aranżacja pokoju dla dziecka – o czym warto pamiętać?

Pokoje naszych pociech należą do najbardziej wymagających pomieszczeń w kwestii aranżacji. Inaczej powinno wyglądać królestwo chłopca, a inaczej przytulny kącik dziewczynki. Pod uwagę należy brać nie tylko stylistykę, ale i funkcjonalność, tym bardziej, że wraz z wiekiem dziecka zwiększają się jego potrzeby w kwestii dysponowania atrakcyjną i użyteczną przestrzenią. Jak urządzić pokój dla dziecka? Inspiracje podpowiedzą ci, na jakie rozwiązania warto się zdecydować.

Pokój dla dziecka – inspiracje z nutką praktyczności

Pokój dla dziecka musi być praktyczny i powinien odpowiadać potrzebom malca. Aranżując pomieszczenie, warto zadbać o wydzielenie stref – ta przeznaczona do zabawy powinna być wyraźnie odgraniczona od strefy wypoczynku i obszaru przeznaczonego do nauki. W tym przypadku warto zadbać o to, by ostatnia z wymienionych stref znajdowała się w miejscu, w którym nie brakuje naturalnego światła dziennego. To bardzo istotne, oczywiste jest bowiem, że sztuczne oświetlenie męczy wzrok w znacznie większym stopniu.
W każdej strefie zadbaj o obecność elementów, które pobudzają kreatywność dziecka. W obszarze przewidzianym do nauki może to być biała tablica. Jeżeli nie boisz się odważnych rozwiązań, ścianę w tej strefie możesz pokryć farbą tablicową. W strefie zabawy rolę elementu pobudzającego kreatywne procesy może spełniać dywan, np. z motywem sieci ulic (chłopcy uwielbiają to rozwiązanie) lub z bardziej dziewczęcymi wzorami. W strefie wypoczynku warto natomiast postawić na ciekawie animowaną tapetę, nawet gdy pozostałe ściany pokryte są farbą.

Postaw na kolory wprawiające w dobry nastrój

Dobór właściwego koloru ścian to jeden z najistotniejszych etapów wykonywania aranżacji pokoju dla dziecka. O ile wiecznie modna biel dobrze sprawdzi się w salonie, to w pomieszczeniu twojej pociechy – niekoniecznie. Wybierz ciepłe i żywe kolory, które zadbają o to, by malec dobrze czuł się w swoim królestwie. Warto jednak zrezygnować z jaskrawych barw i kontrastujących połączeń, które mogą nadmiernie pobudzać dziecko.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Praktyczny, funkcjonalny i atrakcyjny – decydując się na nowy pokój dla dziecka inspiracje można odnaleźć już na wyciągnięcie ręki, sami przecież wiemy najlepiej, co najbardziej lubią nasi milusińscy. Zadbaj o to, by malec był otoczony przedmiotami, które lubi najbardziej – ulubionymi książeczkami lub komiksami i ciekawymi zabawkami, które będą pobudzać jego kreatywność i tym samym – stymulować umysł. Nie zapomnij, że warto zapytać dziecko o zdanie. W końcu pokój ma odpowiadać przede wszystkim jej lub jego gustowi.