Dzieci uczące sie angielskiego w szkole
Rozwój

Angielski dla najmłodszych – od kiedy zacząć naukę języka obcego?

Język angielski stał się jednym z najpopularniejszych na cały świecie – za jego pomocą można porozumiewać się nawet w odległych zakątkach globu. Nic więc dziwnego, że rodzice chcieliby, aby ich dziecko znało ten język na poziomie zaawansowanym. Pozostaje pytanie, kiedy właściwie rozpocząć naukę? Jak wygląda nauka angielskiego przez zabawę?

Jak uczą się maluchy?

W ciągu kilku pierwszych lat życia dzieci uczą się języków obcych w dokładnie taki sam sposób, jak języka ojczystego, czyli osłuchując się z nim. Dlatego też ważne jest, aby kursy angielskiego dla dzieci były nastawione przede wszystkim na mówienie do najmłodszych w języku obcym – nauczyciel może czytać maluchom bajki, śpiewać bądź po prostu, odgrywać proste scenki. WW nauce najmłodszych chodzi przede wszystkim o to, aby dziecka nie przeciążyć i nie zniechęcić. Nie ma więc zadań domowych, ani też określonego czasu na przyswojenie danego słówka. Wręcz przeciwnie – mózg dziecka jest niezwykle plastyczny, nie potrzebuje więc ścisłych terminów, ponieważ jest w stanie samodzielnie, we własnym tempie przyswoić konkretne pojęcie. Co ważne, dziecko powinno mieć codzienny kontakt z językiem angielskim, dzięki czemu proces nauki przebiegać będzie o wiele szybciej. Dobrze, jeśli rodzice również podejmą naukę wraz z dziećmi – chodzi przede wszystkim o to, aby mówić do malucha w języku obcym.

Od kiedy można zacząć naukę angielskiego?

Wielu rodziców uważa, że angielski dla malucha nie jest najlepszym pomysłem, bowiem dziecko w wieku 0-3 lata dopiero uczy się mówić w języku ojczystym. Istnieje więc obawa, że maluch będzie mylił dwa języki i używał ich zamiennie. Tymczasem to właśnie w tym wieku mózg dziecka pracuje najefektywniej, chłonąc nowości niczym gąbka. Eksperci są zgodni co do tego, że łączenie dwóch języków nie zrobi dziecku krzywdy, bowiem każdy z nich będzie stanowił dla malucha osobny kod. Oczywiście, często zdarza się, że dzieci przemycają pojedyncze słówka angielskie do zdań, który wypowiadają w języku polskim. Tego rodzaju pomyłki są jednak całkowicie normalne – warto zauważyć, że jeśli dziecko nie zna jakiegoś słowa po polsku, to będzie próbowało w jakikolwiek inny sposób przekazać swoje myśli, na przykład pokazując palcem bądź wybierając jakieś słówko ze swojego własnego, dziecięcego słownika. W praktyce język angielski dla dzieci jest doskonałym pomysłem, szczególnie jeśli u dziecka nie występują jakiekolwiek zaburzenia rozwoju mowy.

Jakie korzyści przynosi wczesna nauka angielskiego?

Nauka angielskiego przez zabawę to rozwiązanie dla najmłodszych, dla których siedzenie w szkolnej ławce byłoby zbyt uciążliwe. Dzieci, które rozpoczynają naukę przed ukończeniem 3. roku życia, zazwyczaj mają mniejsze problemy z późniejszym przyswajaniem nowych struktur gramatycznych czy zapamiętywaniem bardziej skomplikowanych słówek. Angielski dla dzieci niesie za sobą też inne korzyści, takie jak:

• usprawnienie procesów myślowych,
  • ćwiczenie pamięci,
  • ćwiczenie koncentracji.

Angielski dla najmłodszych pozwala również odkrywać świat, poznając nowe kultury i uświadamiając maluchom jego różnorodność. Warto wykorzystać nie tylko potencjał małych dzieci, ale przede wszystkim ich naturalną ciekawość świata. Co ważne, nie należy oczekiwać, że dziecko już po pierwszych zajęciach zacznie powtarzać słówka. Nauka języka to długotrwały proces, dlatego warto dać dziecku nieco więcej czasu, nie zmuszać go do powtarzania i nie wywierać na nim presji. Umiejętność wypowiadania i zastosowania w praktyce poznanych słów powinna przyjść w sposób naturalny, bez zbędnego nacisku.