Zawód adwokat to bardzo odpowiedzialna praca
Bez kategorii

Adwokat – kim on jest i co należy do jego obowiązków?

Adwokat, nazywany także mecenasem, to zawód, który charakteryzuje się dużą odpowiedzialnością. Na osobie sprawującej czynności adwokackie spoczywa nie lada wyzwanie. Musi ona posiadać bardzo szeroką wiedzę, która wiąże się z różnymi przepisami, a także musi ona działać zawsze zgodnie z prawem. Z poniższych informacji dowiesz się, kim dokładnie jest adwokat i jakie obowiązki na nim spoczywają. Sprawdź szczegóły.

Adwokat – kim on właściwie jest?

Jak już zostało wspomniane na wstępie, adwokat to bardzo odpowiedzialny i wymagający zawód. Osoba, która chce zostać adwokatem, powinna wcześniej ukończyć studia prawnicze, odbyć aplikację adwokacką oraz zdać egzamin zawodowy. Adwokatem można nazwać osobę, która uprawniona jest do świadczenia usług adwokackich dla swoich klientów, którymi mogą być zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby prywatne. Powinna ona mieć odpowiednie kwalifikacje oraz posiadać ogromną wiedzę prawniczą i co ważne przestrzegać zasad, które określone są w Ustawie z dnia 26 maja 1982 r. – Prawo o adwokaturze oraz działać zgodnie z Kodeksem Etyki Adwokackiej.

Jakie obowiązki należą do adwokata?

Obowiązkiem adwokata jest przestrzeganie przez niego wszelkich norm etycznych. Powinien on wykonywać swoje czynności w sposób sumienny oraz rzetelny. Zgodnie z Kodeksem Etyki Adwokackiej, adwokat ma obowiązek kierować się zasadami, które uregulowane są w uchwałach, orzecznictwach oraz normach zwyczajowych. Co więcej, każdy adwokat zobowiązany jest do przestrzegania zasad etyki adwokackiej oraz strzec godności zawodu. Obowiązkiem adwokata jest ochrona interesów klienta. Powinien on także regularnie poszerzać swoje kwalifikacje oraz wykonywać czynności zawodowe z należytą starannością i uczciwością. Ważną zasadą, której musi przestrzegać adwokat, jest zachowanie w tajemnicy wszelkich informacji, których dowiedział się podczas realizowania swoich obowiązków. Oprócz tego np. adwokat z Mławy powinien przekazywać swojemu klientowi informacje dotyczące przebiegu oraz wyniku sprawy. Trzeba tutaj jeszcze dodać, że adwokat nie może prowadzić spraw przeciwko bliskim mu osobom. To tylko niektóre z obowiązków, które należą do adwokata. Oczywiście jest ich o wiele, wiele więcej. Można je sprawdzić w Kodeksie Etyki Adwokackiej.

Jakie usługi najczęściej świadczy adwokat?

Usług, które świadczą adwokaci, jest bardzo dużo. Tak naprawdę, to każda kancelaria posiada własną ofertę usług, którą oferuje swoim klientom. Jednak do takich podstawowych i powszechnych usług, które znajdują się w ofercie każdej kancelarii adwokackiej należeć będą:

  • udzielanie porad prawnych;
  • przygotowywanie aktów prawnych;
  • opracowywanie projektów pism procesowych;
  • sporządzanie opinii prawnych;
  • reprezentacja klienta przed sądami, komisjami dyscyplinarnymi, urzędami oraz instytucjami prawa publicznego.

Jeśli poszukujesz adwokata w Mławie, który w profesjonalny sposób zajmie się sprawą karną, cywilną lub związaną z prawem spadkowym, to skontaktuj się z naszą kancelarią. W swoich działaniach stawiamy na indywidualność, pełen profesjonalizm, rzetelność oraz bezpieczeństwo. Mecenas posiada bardzo duże doświadczenie zawodowe oraz wiedzę, którą regularnie poszerza poprzez udział w wielu szkoleniach i kursach prawniczych.