Przemienniki częstotliwości na ścianie
Dom i Rodzina

3 podstawowe rodzaje przemienników częstotliwości i ich zastosowanie

Przemienniki, czyli falowniki inaczej, to urządzenia służące do zmiany częstotliwości i napięcia z prądu stałego na prąd zmienny. Ich cechą najważniejszą jest regulacja wartości napięcia oraz częstotliwości, stąd ich nazwa. Jakie są trzy podstawowe rodzaje i jakie powinny być dobrze pracujące przemienniki?

Podział przemienników

Generalny podział przemienników częstotliwości rozgranicza się na trzy rodzaje – falowniki bez obwodu pośredniego, z obwodem pośrednim zmiennym oraz z obwodem pośrednim stałym. Jednak to tylko podstawowy podział, bowiem dwa poprzednie można jeszcze dokładniej opisać. W tym ujęciu wśród przemienników z obwodem pośrednim stałym można wyróżnić przemienniki z obwodem pośrednim napięcia stałego. Z kolei w drugiej kategorii z obwodem pośrednim, a więc wśród przemienników zmiennych, możemy wyróżnić te z obwodem pośrednim prądu stałego oraz z obwodem pośrednim napięcia stałego. To wciąż nie wszystkie kwestie w kontekście podziału przemienników, ale te najbardziej oczywiste.

Zalety stosowania falowników

Oczywiste jest, że jest wiele zalet stosowania przemienników. Podstawową jest płynna regulacja prędkości. Co ona daje? Przede wszystkim oszczędność energii w wyniku odpowiedniego doboru prędkości zgodnie z potrzebami procesu produkcyjnego, w określonym czasie, w zależności od potrzeb firmy.

Zaletą jest także proces optymalizacyjny oraz płynna praca maszyny, to znaczy dopasowanie prędkości silnika dokładnie do wymogów produkcyjnych, co jest dużo bardziej ekonomiczne i np. pozwala zaoszczędzić także materiał, a przy tym wspiera płynną pracę, przez redukcję przerw przy używaniu łagodnego rozruchu.

Ostatnią zaletą jest znaczne zmniejszenie kosztów eksploatacji. Musi się to jednak odbywać przy odpowiednim doborze przemienników częstotliwości dobrej firmy. W takim wypadku przemiennik nie wymaga konserwacji, a do tego pozwala na wydłużenie bezawaryjności układu. To sprawia, że korzystanie z falowników może przyczynić się do dużo lepszych wyników i wydajności pracy w zakładzie, a to z kolei przełoży się na koszty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.