Zamontowane ogrodzenie na posesji

10 pomysłów na ciekawe urządzenie ogrodzenia domu

Ogrodzenie posesji w dużej mierze wpływa na wystrój całego obiektu. Właśnie dlatego tak ważne jest to, aby podczas podejmowania decyzji kierować się nie tylko wyglądem wizualnym, ale również funkcjonalnością. Nie należy zapominać, że ogrodzenie domu warunkuje również bezpieczeństwo mieszkańców. To właśnie ono chroni przed wtargnięciem na posesję osób nieupoważnionych. Chroni również dzieci, czy też zwierzęta, które znajdują się w ogrodzie.

Jakie powinno być idealne ogrodzenie?

Dobrze dopasowane ogrodzenie powinno przede wszystkim spełniać nasze wymagania. Priorytetem jest to, aby skutecznie zabezpieczyć teren wokół domu. Jeśli chodzi o stylistykę, to powinna być ona spójna z pozostałymi elementami. Mowa tutaj o elewacji, barierkach, czy też posiadanych ozdób. Dobrze jest również to, aby nasze ogrodzenie nawiązywało swoim designem do ogrodzeń znajdujących się w najbliższym sąsiedztwie. Skrajnie różnie projekty nie będą prezentować się dobrze. Dla przykładu – jeśli działka obok posiada modernistyczne ogrodzenie, to wnosząc kamienny mur sprawimy, że otoczenie będzie prezentować się niespójnie. Oczywiści wiele zależy od naszego poczucia estetyki, jednak warto wziąć to pod uwagę.

Poniżej przedstawiono 10 niebanalnych inspiracji na ogrodzenie domu.

1. Ogrodzenie z tui – to naturalny sposób na to, aby wytyczyć granicę posesji. Wiele osób rezygnuje z tradycyjnego ogrodzenia właśnie na rzecz roślin. Wygląda to bardzo efektownie, jednak to rozwiązanie również ma swoje minusy. Przede wszystkim nie jest to skuteczne zabezpieczenie przed intruzami. Jeśli jednak mieszkamy w bezpiecznej okolicy, to z pewnością będziemy zadowoleni z tego pomysłu. Jest to propozycje dla miłośników ogrodnictwa. Tuje prezentują się dobrze tylko wtedy, kiedy są przystrzyżone i zadbane.
  2. Ogrodzenie z żywopłotu liściastego – będąc w klimacie zieleni nie można nie wspomnieć o żywopłocie liściastym. Ma on podobne wady i zalety, jak tuje. Trzeba jednak podkreślić, że nie jest to dobre rozwiązanie, jeśli posiadamy małe dzieci lub zwierzęta. Roślina ta bywa dość kłująca.
  3. Ogrodzenie drewniane – klasyczny płot drewniany prezentuje się bardzo elegancko. Jest on niezwykle uniwersalny, a więc będzie to dobry wybór w niemal każdej sytuacji. Do wyboru mamy różne gatunki drewna. Im bardziej wytrzymałe i ekskluzywne ogrodzenia, tym wyższa cena. Szpachelki drewniane wymagają odpowiedniej konserwacji. Tylko wtedy zachowają one swoje właściwości.
  4. Ogrodzenie panelowe – jest to rozwiązanie praktyczne, stylowe, a zarazem relatywnie tanie. Będzie to dobra opcja, jeśli stawiamy na nowoczesne wzornictwo. Plusem jest również błyskawiczny i prosty montaż. Panele dostarczane są w gotowej formie, tak więc wymagają jedynie montażu. Tego rodzaju ogrodzenie cieszy się rosnącym zainteresowaniem. Świetnie pasuje do współczesnych budynków.
  5. Siatka ogrodzeniowa – taki płot jest jednym z najtańszych. Cechuje się on wysoką praktycznością. Wiele osób łączy siatkę z innym typem ogrodzenia. Najczęściej znajduje się ona w części tylnej oraz bocznej. Front ogrodzenie może mieć dowolną postać. To sprawdzony sposób na minimalizację kosztów. Siatka wtapia się w otoczenie, tak więc nie wpływa zbyt mocno na aranżację przestrzeni. Jeśli będzie ona ocynkowana, to przetrwa w doskonałym stanie długie lata.
  6. Kamienny mur – dzięki niemu nasz dom stanie się bezpieczną twierdzą. To doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którzy pragną odciąć się od otoczenia. Taki mur zapewni nam maksimum prywatności. Będzie to spore udogodnienie, jeśli mieszkamy wzdłuż często uczęszczanej drogi.
  7. Ogrodzenie z elementami kamiennymi – zwykle posiada ono otoczkę kamienną oraz metalowe przęsła. Ten rodzaj ogrodzenia prezentuje się niezwykle prestiżowo i ciekawie. Do wyboru mamy szeroki wybór kamieni m.in. piaskowców, czy też wapieni. Możliwości jest wiele, a wszystko zależy od naszych preferencji, czy też budżetu. Taki płot może być dość kosztowny w wykonaniu, jednak z pewnością będzie wyglądał zjawiskowo.
  8. Ażurowe ogrodzenie klinkierowe – jest to opcja bardzo elegancka, która również zapewni nam wysoki poziom swobody. Klinkier to materiał niezwykle efektowny, który przetrwa w doskonałym stanie długie lata.
  9. Gabiony – to ażurowe, metalowe kosze, które wypełnione są rozmaitymi materiałami. Najczęściej spotyka się ogrodzenia wypełnione kamieniami, czy też elementami drewnianymi.
  10. Ogrodzenie kute – tutaj możemy pozwolić sobie na dozę fantazji. Jest to opcja dla miłośników tradycji. Współcześnie większość osób stawia na minimalistyczne formy, które nie rzucają się w oczy.

Artykuł powstał przy merytorycznym wsparciu firmy Hammermann Tech, oferującej systemy ogrodzeniowe i bramy – https://www.hammerman-tech.pl/oferta/ogrodzenia-i-bramy