Portret pisarza G. A Henty, które twórzczość przeczytasz w formie ebook

Życie i twórczość G. A. Henty – do nabycia w formie ebook

George Alfred Henty urodził się 8 grudnia 1832 roku w Trumpington, małej miejscowości, znajdującej się niedaleko Cambridge. Henty był pisarzem oraz korespondentem wojennym, który zasłynął popularnymi pod koniec XIX wieku historyczno-przygodowymi powieściami tj.:

– For The Temple – książka została wydana w 1888r.

– The Dragon & The Raven – powieść ukazała się w 1886r.

– Under Drake’s Flag – książka została wydana w 1883r.

– In Freedom’s Cause – książka pojawiła się w sprzedaży w 1885r.

G.A. Henty zmarł w wieku 69 lat, 16 listopada 1902 roku w nadmorskim miasteczku Weymouth położonym w Dorset w Anglii. Pochowany został na cmentarzu Brompton w Londynie.

Życie i twórczość

G.A. Henty od najmłodszych lat był zapalonym miłośnikiem książek. Jego pasja zrodziła się z tego, że był bardzo chorowitym dzieckiem, dlatego często spędzał wiele dni w łóżku, a okres ten urozmaicał sobie, czytając książki. Pisarz uczęszczał do Westmister School w Londynie oraz do Gonville and Caius College w Cambridge. Henty nie uzyskał nigdy dyplomu, gdyż porzucił studia i zaciągnął się do wojska. Brał udział w wojnie krymskiej, gdzie zetknął się z brutalnymi realiami życia żołnierza. Przerażające rzeczy, jakie widział oraz okropne warunki, w jakich żył sprawiły, że listy, które pisał do domu pełne były żywych i poruszających opisów wojennych. Jego ojciec był pod wrażeniem listów syna do tego stopnia, że wysłał je do gazety ”The Morning Advertiser”, która postanowiła je wydrukować. Sukces listów Henty’ego sprawił, że zaczął on pracować jako korespondent wojenny. W hierarchii wojennej udało mu się awansować na stopień kapitana, ale po pewnym czasie porzucił owo stanowisko i w 1859 roku poślubił Elizabeth Finucane, z którą miał czwórkę dzieci. Niestety jego żona zmarła sześć lat później po długiej walce z chorobą. Jakiś czas po jej śmierci, Henty zaczął pisać artykuły dla gazety ”Standard”, która rok po śmierci żony, wysłała go z misją zdania relacji z wojny austriacko-włoskiej. Przez następne lata, G.A. Henty kontynuował sporządzanie relacji z innych wojen: francusko-pruskiej, wojny Aszanti czy wojny turecko-serbskiej.

Pisarz swoją pierwszą książkę dla dzieci pt: Out on the Pampas napisał w 1868 roku, nazywając główne postacie, występujące w książce po swoich dzieciach. W swoim życiu Henty stworzył 122 książki, z czego większość była przeznaczona dla dzieci. Historie, jakie w nich opowiadał, skupiały się najczęściej na losach chłopca lub młodego mężczyzny, żyjącego w nieciekawych czasach, naznaczonych konfliktami tj: wojna secesyjna, wojny napoleońskie czy wojny punickie. Typowi bohaterowie G. A. Henty’ego byli zazwyczaj płci męskiej, ale zdarzały się również młode damy. Cechowała ich odwaga, byli zaradni oraz inteligentni.

Pisarz nie skończył przed śmiercią jednego ze swoich dzieł. Powieść ”By Conduct and Courage” dokończył jego syn.

Kontrowersje wokół pisarza

G. A. Henty nie uniknął za życia kontrowersji wokół swojej osoby oraz dzieł, które tworzył. Był atakowany za przesadne gloryfikowanie brytyjskiego imperializmu przez co, wytykano mu ksenofobię wobec osób, które nie są Brytyjczykami. Angielski pisarz był również oskarżany o rasizm przez amerykańską prezenterkę telewizyjną Rachel Maddow.

Książki G. A. Henty’ego w formie ebooków

W internecie znajdują się różne książki angielskiego pisarza w formie ebooków, które każdy może przeczytać tj:

– The Cat of Bubastes: A Tale of Ancient Egypt – ebook G. A Henty’ego opowiada historię młodego księcia, który po podbiciu jego ludu przez Egipcjan, zostaje niewolnikiem.

– For the Temple: A Tall of the Fall of Jerusalem – ebook opowiada historię buntu Żydów przeciwko Rzymianom z perspektywy młodego Żyda, Jana z Gamali.

– The Dash for Khartoum: A Tale o the Nil Expdition – ebook opowiada historię dwójki chłopców, którzy towarzyszą wyprawie, mającej na celu ocalenie generała Gordona.

– A Knight of the White Cross: A Tale of the Siege of Rhodes – ebook opowiada historię młodego mężczyzny, który podczas wojny dwóch róż, opuścił Anglię, aby zostać rycerzem św. Jana.

– In Freedom’s Cause: A Story of Wallace and Bruce – ebook  G. A Henty’ego opowiada historię o buncie Szkotów przeciwko angielskiemu władcy Edwardowi Longshanks.