warzywa na stole
Rozwój

Zdrowie a dieta wegetariańska

Jeszcze do niedawna zjedzenie wegetariańskiego lub wegańskiego posiłku w restauracji było dosyć trudne. Dziś, na fali rosnącej popularności diet wykluczających produkty odzwierzęce, praktycznie wszędzie można zamówić coś dla siebie. Na przeciw oczekiwaniom rynku wychodzą producenci gotowych dań i przekąsek, twórcy diet pudełkowych oraz blogerzy, którzy chętnie udostępniają swoje pomysły na bezmięsne przepisy. Nadal jednak niektórzy zastanawiają się czy wegetarianizm i weganizm są zdrowe. Jak jest w rzeczywistości?

Artykuły o zdrowiu dotyczące wpływu mięsa na organizm ludzki stały się bardzo popularne. Dlaczego? Ponieważ coraz więcej osób świadomie rezygnuje z jedzenia mięsa albo znacznie redukuje jego spożycie. W Europie, w tym w Polsce, rośnie liczba wegetarian i wegan. Ci, którzy deklarują przejście na dietę roślinną, mówią o jej pozytywnym wpływie na organizm, podkreślają, jakie ma to znaczenie dla środowiska naturalnego, a także odwołują się do argumentu ekonomicznego, wskazując, że mięso i jego przetwory są po prostu drogie. Trudno odmówić tym argumentom słuszności. Aby dieta wegetariańska i wegańska była faktycznie zdrowa, trzeba pamiętać tylko o jednym – o prawidłowym zbilansowaniu posiłków.

Wegetarianizm czy weganizm

Wegetarianie wykluczają ze swojej diety mięso, w tym ryby i owoce morza. Nie wykorzystują również innych produktów pochodzenia zwierzęcego pochodzących z uboju takich jak smalec oraz żelatyna. Warto wiedzieć, że istnieje kilka odmian wegetarianizmu: laktoowowegetarianizm (zachowanie w diecie nabiału i miodu), laktowegetarianizm (wykluczenie dodatkowo jajek, spożywanie mleka i jego przetworów), owowegetarianizm (eliminacja jajek), weganizm (wykluczenie mleka i przetworów mlecznych, jajek, miodu), witarianizm (spożywanie wyłącznie świeżych produktów), frutarianizm (jedzenie tylko owoców w znaczeniu botanicznym i kulinarnym).

Wpływ diety wegetariańskiej na zdrowie

Rezygnacja z mięsa w codziennej diecie jest korzystna dla zdrowia zarówno dorosłych, jak i dzieci – tak twierdzą nie tylko dietetycy, lecz także lekarze. Odpowiednio skomponowane posiłki bezmięsne bogate we wszystkie niezbędne składniki odżywcze wpływają na ograniczenie ryzyka wystąpienia cukrzycy typu II, otyłości, chorób serca, nadciśnienia, kamicy żółciowej oraz nerkowej, zaparć, a także podwyższonego poziomu złego cholesterolu.

Artykuły o zdrowym trybie życia dotyczące diety wegetariańskiej często nie wspominają, że wykluczenie z diety mięsa i innych produktów odzwierzęcych może prowadzić do niedoborów witamin oraz minerałów. Najczęściej obserwuje się niedobory wapnia, żelaza, cynku, witaminy B12 i D.

Kluczem do zdrowej diety wegetariańskiej jest urozmaicanie posiłków. Podstawą powinny być warzywa oraz owoce uzupełnione o orzechy i produkty zbożowe najlepiej z pełnego przemiału. Warto pamiętać o spożywaniu grzybów, nasion, olejów roślinnych, a także o odpowiedniej ilości białka pochodzącego z roślin strączkowych.