Wyłacznik końcowy.
Dom i Rodzina

Wyłączniki krańcowe – czym są i gdzie się je stosuje?

Jednym z ważniejszych elementów instalacji elektrycznej jest wyłącznik krańcowy. Dzięki niemu zapewnia się prawidłowe działanie zasilania w budynkach mieszkalnych i przemysłowych oraz z powodzeniem uruchamia się bramy, urządzenia i maszyny. Wyłącznik krańcowy zabezpiecza wszystkie elementy instalacji elektrycznej i podłączone do niej sprzęty przed uszkodzeniem.

Czym jest wyłącznik krańcowy?

Wyłączniki krańcowe nazywa się często krańcówkami. Montuje się je w obwodach elektrycznych różnego typu. Wyłącznik krańcowy jest czujnikiem, który zapewnia odpowiedni stopień ochrony całej instalacji. Konfiguracja wyjścia za pomocą elementu sprawia, że prąd jest odcinany w wymaganych momentach. Dzięki temu sprzęty takie jak dźwignia obrotowa lub dźwignia kątowa pracują niezawodnie.

Wyłącznik krańcowy wykonany przez firmy takie jak Schneider Electric wysyła sygnał o odcięciu lub przywróceniu dopływu prądu w zależności od specyfiki danej instalacji. W ofercie Schneider Electric dostępne są czujniki, które mają różne wymiary obudowy. Ponadto znajdzie się w nich styki w liczbie od jednego do kilku, przystosowane do montażu pionowego lub poziomego. Korpus jest natomiast wykonywany z cynku lub tworzywa sztucznego.

Gdzie montuje się wyłączniki krańcowe?

W kategorii wyłączniki krańcowe znajdzie się czujniki, które są przystosowane do zastosowań typowych i mniej popularnych. Krańcówka może być montowana w bramach wjazdowych w celu ustawiania jej ostatecznej pozycji. Używa się jej również do kontrolowania pozycji obiektów na taśmie przemysłowej, rozłączania i łączenia silników oraz do wykrywania położenia obiektów. W domach powszechnie używa się krańcówek do kontrolowania wyłącznika światła w lodówce. Wyłącznik krańcowy sprawia, że światło zapala się natychmiast po otwarciu drzwiczek i gaśnie, gdy się je zamknie.

Czujniki krańcowe umieszcza się również w układach domowej i przemysłowej automatyki. Instalatorzy mogą wybrać nie tylko zwykłe krańcówki, ale i wyłączniki krańcowe ze specjalną rolką. Dzięki niej lepiej dostosowuje się parametry techniczne krańcówki do specyfiki danej instalacji. Do specjalistycznych instalacji dobierze się także łączniki miniaturowe, które umożliwiają uruchomienie niewielkiej dźwigni itp.

Krańcówki są wykonywane przez uznanych producentów osprzętu elektrycznego, którzy używają do produkcji wysokiej jakości surowców i tworzyw odpornych na intensywne użytkowanie. Dzięki temu wyłączniki krańcowe działają prawidłowo przez długie lata, nawet gdy są poddawane pracy pod dużym obciążeniem.