Program do księgowości
Biznes Technologia

Wszystko o samodzielnym prowadzeniu księgowości

Założenie własnej działalności gospodarczej wiąże się z wieloma zadaniami, jakie należy załatwić jeszcze przed rozpoczęciem prowadzenia własnego biznesu. Jednym z najważniejszych obowiązków jest wybranie sposobu prowadzenia księgowości firmy. Przedsiębiorca ma kilka możliwości. Jedną z opcji jest skorzystanie z usług profesjonalnego biura.

Założenie własnej działalności gospodarczej wiąże się z wieloma zadaniami, jakie należy załatwić jeszcze przed rozpoczęciem prowadzenia własnego biznesu. Jednym z najważniejszych obowiązków jest wybranie sposobu prowadzenia księgowości firmy. Przedsiębiorca ma kilka możliwości. Jedną z opcji jest skorzystanie z usług profesjonalnego biura.

Najważniejszą zaletą samodzielnego prowadzenie księgowości jest zmniejszenie kosztów prowadzenia działalności, ponieważ nie musimy opłacać księgowego lub biura rachunkowego, któremu powierzamy księgowość firmy. Niestety wiąże się to z poświęceniem sporej ilości czasu przez właściciela firmy na to, by samemu zarządzać rachunkami i całą dokumentacją.

Musi on nie tylko zadbać o to, by cała specyfikacja firmy była prowadzona w sposób rzetelny i zgodny z przepisami prawnymi, ale także musi być na bieżąco z wszelkimi zmianami i aktualizacjami, jakie dokonują się co jakiś czas w księgowości. Z pozoru wydaje się to dość skomplikowane, jednak istnieje szereg aplikacji i programów księgowych dla małych firm, które są ogólnodostępne dla każdego, kto decyduje się na samodzielne prowadzenie księgowości.

Programy księgowe dla małych firm

Przedsiębiorcy szukają programów, które ułatwiłyby im pracę związaną z prowadzeniem dokumentacji rachunkowej firmy. Obecnie dostępnych jest wiele oprogramowań stworzonych do sprawnego prowadzenia ksiąg rachunkowych, wyliczania podatku dochodowego, obliczania VAT itp. Część z nich jest płatna, a część dostępna jest całkowicie za darmo.

Programy księgowe dla małych firm w Poznaniu – lista kilku najpopularniejszych programów:

  • InFakt- program do fakturowania,
  • InsERT Rewizor Nexo – program do prowadzenia księgi handlowej,
  • Symfonia – program umożliwiający obsługę pełnej księgowości,
  • Raks Sql – program finansowo-księgowy dla małych i dużych firm,
  • WAPRO Kaper – program do prowadzenia księgi przychodów i rozchodów (KpiR).

Istotne jest to, że wskazane wyżej programy nie tylko ułatwiają prowadzenie firmy pod względem rachunkowości, ale także pobierają co jakiś czas aktualizacje, dzięki czemu przedsiębiorca jest na bieżąco ze zmianami, jakie zachodzą w przepisach prawnych. Pozwala to uniknąć poważnych problemów związanych z regułami rachunkowości w polskim prawie.

Samodzielna księgowość – formalności

W przypadku, kiedy przedsiębiorca decyduje się na samodzielne prowadzenie księgowości własnego biznesu, musi tę decyzję zawrzeć w formularzu CEIDG-1, a dokładniej w miejscu, gdzie wskazuje się podmiot odpowiedzialny za rachunkowość w firmie. Poza tym każdy, kto decyduje się na samodzielną księgowość, musi pamiętać o kilku ważnych czynnościach związanych z rachunkowością firmy, jakie na nim spoczywają. Do takich zadań natury formalnej zalicza się m.in. odprowadzanie podatku VAT, podatku dochodowego do 20 dnia każdego miesiąca, opłacanie składek ZUS oraz drukowanie Księgi Przychodów i Rozchodów.

Przedsiębiorcy mają na tyle ułatwione zadanie, że wiele spraw mogą załatwić przez Internet. Nie trzeba stać w kolejkach w urzędach, żeby załatwić daną sprawę, wystarczy zarejestrować się na stronie internetowej, by nie tylko założyć działalność, ale także ją potem prowadzić. Bez znaczenia jest to, gdzie mieści się nasza firma, czy jest to Poznań, Warszawa, Kraków czy jeszcze inne miasto. Przedsiębiorcy w ten sposób mogą oszczędzić naprawdę sporą ilość czasu i skupić się na bieżących sprawach związanych z własnym biznesem.

Samodzielne prowadzenie księgowości jest idealnym rozwiązaniem dla małych firm, jednak w przypadku większych zakładów, lepszym rozwiązaniem będzie powierzenie tego zadania specjalistom.