Uprawa kapusty w ogrodzie przy domu
Dom i Rodzina

Uprawa kapusty w przydomowym ogródku

Właściwości lecznicze i zdrowotne kapusty są cenione od lat. To popularne warzywo można uprawiać w przydomowych ogródkach, a tym samym cieszyć się z jego walorów i mieć je pod ręką, kiedy tylko przyjdzie nam na nie ochota.

Uprawa kapusty zależy w głównej mierze od jej odmiany oraz sposobu wysiewu. W zależności od tego, czy decyzja padnie na uprawę od nasion, czy na gotową rozsadę, trzeba dostosować czas i formę pielęgnacji rośliny.

Gdzie sadzić kapustę?

Sądząc kapustę, należy pamiętać, aby wybrać ziemię, na której przynajmniej cztery lata nie rosły inne warzywa kapustne (np. brukselka, kalafior). Najlepsza będzie gleba lekko gliniasta, której pH zmieści się pomiędzy 6-7. Musi to być jednak ziemia żyzna, z dobrym dostępem do wody i napowietrzania. Przed sadzeniem glebę dobrze jest wzbogacić obornikiem lub nawozem z wysoką zawartością magnezu. Kapusta ogrodowa lubi stanowiska słoneczne.

Od czego zacząć?

Jeśli nie kupujemy gotowej rozsady kapusty ogridiwrj, należy ją odpowiednio przygotować. Nasiona wysiać należy do kiełkowników, malutkich doniczek lub tuneli bardzo wczesną wiosną. Dobrze ukorzeniona rozsada szybko się przyjmie i zapewni odpowiedni wzrost warzywa. Nasiona powinny mieć zapewnioną optymalną temperaturę kiełkowania. Jest to 18–22°C. Istotne jest regularne nawadnianie i stosowanie nawozów dolistnych wieloskładnikowych. 

Gotową rozsadę odmian wczesnych można posadzić w grządki już w kwietniu, odmian wczesno średnich do połowy maja, a odmian późnych do końca czerwca. Odstępy między rozsadami nie mogą być zbyt małe, optymalnie jest to 40-50 cm. Ziemię na grządkach trzeba regularnie oczyszczać z chwastów i spulchniać glebę między rozsadami. Może to być regularne wzruszanie gleby choćby motyką. Kapusta lubi napowietrzenie.

Odmiany wczesne kapusty utworzą główki nieco mniejsze i luźniejsze. Odmiany późne będą miały głowy duże, twarde i zbite. Pielęgnacja poszczególnych odmian kapusty jest zbliżona.

Nawożenie i ochrona kapusty przed szkodnikami

Kapusta to warzywo bardzo wymagające. Potrzebuje dużej ilości składników pokarmowych, by jej plon był zadowalający. Atutem kapusty jest to, że świetnie reaguje na nawóz organiczny (obornik, kompost lub nawozy zielone). N W okresie wzrostu młodych liści potrzebuje podaży fosforu. Kiedy tworzą się główki, roślina będzie wymagała nawożenia azotem. Warzywo to potrzebuje także mikroelementów. Należą do nich m.in. magnez, siarka, bor, mangan i molibden.

Niestety, jako warzywo z gatunku krzyżowych kapusta jest podatna na inwazję kilku szkodników. Szkodniki kapusty to:

  • śmietka kapuściana,
  • mszyca kapuściana,
  • pchełki ziemne,
  • chrząszcze chowacze,
  • bielinek kapustnik,
  • piętnówka kapustnica.

Szkodniki te wgryzają się w roślinę i żerują w jej wnętrzu. Jak radzić sobie z nimi, aby praca przy uprawie kapusty nie poszła na marne? Przede wszystkim należy regularnie odchwaszczać kapustę, gdyż podniesiona temperatura pomiędzy wzrastającymi warzywami zachęca szkodniki do żerowania. Można także spróbować nakryć uprawę siatką. Z obserwacji uprawiających kapustę wynika, że sąsiedztwo pomidorów, fasoli i selera obok kapusty odstrasza niektóre szkodniki. Działkowcy próbują także walczyć z niechcianymi gośćmi, nakładając pojedyncze kołnierze z tektury na glebę. Rozkładają także żółte lepy, które są naturalną pułapką. Można pokusić się również o przygotowanie naturalnego oprysku z ziela wrotyczu lub skrzypu polnego. Jeśli jednak wszystkie metody ekologiczne  zawiodą, niestety, ale trzeba sięgnąć po środki ochrony roślin, by nie stracić całej uprawy.