tworzenie swojej własnej domowej uprawy hydroponicznej
Rozwój

Uprawa hydroponiczna w domu – jak zacząć?

Domowa uprawa hydroponiczna to nic innego jak uprawa roślin, w której zamiast ziemi podczas sadzenia sadzonek używa się wody. Nie pełni ona funkcji odżywczej jak ziemia, a jedynie woda ta stabilizuje korzenie rośliny. Natomiast funkcję odżywczą pełnią nawozy, które zostały rozpuszczone w wodzie. Roztwór soli mineralnych w wodzie określany jest jako pożywka oddawana jest ona bezpośrednio do korzeni. W ten sposób mamy dużą kontrolę nad rozwojem rośliny. Każdy z nas zetkną się z takim rodzajem uprawy za dzieciaka podczas wyziewania rzeżuchy na kawałku gazy.

Jak zacząć przygodę z hydroponiką w domu? 

Słysząc hydroponika w domu możemy pomyśleć, że jest to coś skomplikowanego, lecz są to jedynie pozory. W większości przypadku wystarczy zapoznać się z instrukcja, która znajduje się na opakowaniu nawozu. Warto też zwrócić uwagę na przeciwskazania jakimi są:

  • nie stosowanie pożywki do nie w pełni ukorzenionych sadzonek,
  • minimum raz na dwa tygodnie należy wymienić roztwór,
  • ważna jest także temperatura wody (powinna mieć ona od 20 do 25 stopni).

Ostatnim aspektem jest dobór pojemników. Wewnętrzne pudełko, w którym znajdować się będzie podłoże oraz roślina powinno być przezroczyste. W ten sposób łatwiej nam będzie ocenić stan ukorzenienia. Natomiast pożywka powinna się znajdować w nieprzezroczystym pojemniku w ten sposób doniczka będzie znajdować się w doniczce, ochraniając korzenie przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Jednak warto pamiętać, aby przezroczyste pudełko na spodzie miało kilka dziurek, przez które będą przechodzić korzenie.

Jaka woda do uprawy hydroponicznej?

Domowa uprawa hydroponiczna wymaga użycia wody, której rodzaj może mieć wpływ na jakość i wzrost roślin. Wydawać by się mogło, że jeśli woda zastępuje ziemię, to jej skład powinien być do niej zbliżony. Jednak jest to nie prawda, bo za sukces uprawy odpowiadają składniki odżywcze zawarte w nawozie. Jeśli chcemy, aby nasza pożywka miała jak najlepszy skład, to należy stosować wodę, która jest maksymalnie oczyszczona. Ważne, by unikać wody z kranu, gdyż zawarte w niej magnez oraz wapń wpływają negatywnie na proporcje minerałów zawartych w pożywce. Wielu hodowców hydroponiki w domu decyduje się więc na zakup wody destylowanej lub demineralizowanej. Taka woda z powodzeniem nada się do uprawy hydroponicznej, lecz trzeba wziąć pod uwagę pewne ważne wady takie jak: cena, ilość potrzebnego płynu, która ma wpływ na czas, który musimy poświęcić na zakup jednego pojemnika. Osoby mające filtr odwróconej osmozy mają przewagę nad innymi hodowcami, gdyż woda osmotyczna sprawdza się do wielu zastosowań, również do uprawy hydroponicznej. W momencie, gdy jest ona całkowicie oczyszczona, to stanowi ona bazę dla nawozów przeznaczonych do hydroponiki. 

Zalety uprawy hydroponicznej 

  • możliwość uprawy warzyw oraz roślin w domu,
  • hodowla warzyw oraz roślin  za pomocą tej metody jest prosta i szybka. Do pojedynczych roślin będziemy potrzebować jedynie dwóch pojemników nawozu do hydroponiki oraz idealnie czystej wody: demineralizowanej lub destylowanej,
  • tego typu metoda uprawy roślin jest odpowiednia dla alergików,kolejna zaleta to uniwersalność metody, gdyż można ją stosować do praktycznie wszystkich rodzajów roślin.
  • Możliwa jest uprawa warzyw, ziół, owoców, kwiatów, a także roślin ozdobnych bez gleby,
  • brak szkodników oraz chorób glebowych,

Różnica pomiędzy standardową uprawą a uprawą hydroponiczną w domu jest taka, że jest ona pozbawiona ziemi, która jest siedliskiem szkodników oraz chorób, które mogą prowadzić do obumarcia rośliny. Najczęściej w ziemi pojawiają się ziemiórki, czyli muszki znoszące szkodliwe dla rośliny larwy. Jak się ich pozbyć? Jest to banalne, gdyż wystarczy, że pozbędziemy się właśnie gleby, którą w tym przypadku jest ziemia.