Grupa studentów uczy się siedząc na podłodze

Trudności w nauce angielskiego – jak sobie z nimi radzić?

Ucząc się języka angielskiego, często brakuje nam motywacji i chęci. Odkładamy naukę na później, zapominamy o niej lub zaczynamy uczyć się innego języka od podstaw, ponieważ uważamy, że jest łatwiejszy niż angielski. Mimo kontaktu z językiem efekty są zdecydowanie niezadowalające i słabe. Co zatem zrobić, aby poradzić sobie z tą blokadą i jak uczyć się angielskiego?

Nauka angielskiego – co sprawia problem?

Przede wszystkim największym problemem jest mówienie. Wbrew pozorom dla wielu to najtrudniejsze, aby po prostu zacząć mówić w języku angielskim. Obawiają się popełniania błędów i unikania dłuższych, pełnych wypowiedzi. Gdy ktoś boi się, że coś powie źle, zazwyczaj wypowiada krótkie i proste zdania. Trudno jest również poskładać w całość dane sformułowania, ponieważ najpierw myślimy po polsku, a potem staramy się szukać słów po angielsku. Podczas komunikowania się z innymi powinniśmy myśleć tylko i wyłącznie w języku, którym się posługujemy. Dlatego mówienie to największy problem. Do tego pojawiają się problemy z wieloznaczeniowością angielskich słów oraz podobną wymową. Wiele osób boryka się także z gramatyką. Wszystko to prowadzi do dużego zniechęcenia.

Co pomoże Ci odnieść sukces w nauce angielskiego?

Zdecydowanie warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, dzięki którym będziesz w stanie odnieść sukces w języku angielskim. Co zrobić, aby nauka była efektywna?

• Za i przeciw – rozważ, czy na pewno chcesz uczyć się angielskiego i czy to dobry moment, aby podjąć się tego tematu. Musisz zastanowić się, czy znajomość języków obcych jest dla Ciebie ważna, a także, przemyśl to, czy znajdziesz czas na naukę.
  • Określ cel – zastanów się, co chcesz konkretnie osiągnąć, a także w jakim czasie. Niech to będzie coś, co przy okazji zmotywuje Cię do pracy.
  • Plan działania – rozplanuj wszystkie działania, które chcesz podjąć podczas nauki angielskiego. Oznacza to, że swoje językowe cele musisz pogrupować oraz podzielić na mniejsze. Wskaż także ich termin, motywacja gwarantowana.
  • Unikaj wymówek – niech z Twojego słownika znikną wszelkie „nie mam czasu” oraz „pouczę się później”. Nawet kilka minut dziennie przybliża do tego, aby nauczyć się angielskiego.

Kurs językowy, kurs online czy samodzielna nauka w domu?

Najczęstszą formą nauki języków obcych jest samodzielne uczenie się w domu poprzez kursy online, czy zakupione materiały. Jednak ten sposób ma swoje duże wady – choćby brak motywacji i samozaparcia do nauki. Często także osoby uczące się w domu sięgają po różne wymówki i odkładają angielski na później, brakuje również czasu. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest nauka w szkole językowej. Nawet gdy znamy już na odpowiednim poziomie ten język, warto w dalszym ciągu się szkolić, np. choćby poprzez angielski kurs biznesowy. Zdecydowanie powinniśmy postawić na taki kurs, który nauczy nas dobrze angielskiego pod każdym względem. Niezależnie, czy dopiero zaczynamy, czy chcemy tylko pogłębić swoją wiedzę.

źródło zdjęcia: freepik.com