Mężczyzna dotyka druku wypukłego palcem
Rozwój

Technika druku wypukłego

Pod pojęciem druku wypukłego kryją się działania mające na celu wykonanie odbitek z matrycy z rysunkiem wypukłym. Dzięki temu, miejsca które zostały wyryte lub wytrawione nie są drukowane. Tyflografika powstała z myślą o osobach, które straciły wzrok, ale chcą jednocześnie lepiej odnaleźć się w otaczającej ich rzeczywistości. To jednocześnie jedna z najstarszych metod, o niskim poziomie skomplikowania. Czym jeszcze charakteryzuje się druk wypukły?

Podstawowe informacje na temat tyflografiki

Opisywany druk może być wykonany różnymi technikami. Ich założenia są jednak podobne i wszystkie z nich wykorzystują matrycę, prasę drukarską oraz materiał. Za pomocą druku wypukłego można przekazać różnego rodzaju informacje, związane nie tylko z tym co znajduje się w okolicy. W ten sposób tłumaczona jest literatura, różnego rodzaju publikacje oraz dzieła artystyczne. To zatem spora możliwość rozwoju edukacyjnego na wielu polach.

Metodę wykorzystuje się np. do produkcji tablic tyflograficznych, nakładek brajlowskich oraz planów tyflograficznych. Tablice bardzo często można spotkać w różnego rodzaju instytucjach publicznych, gdzie służą do przekazania informacji odnośnie tego gdzie znajduje się dane pomieszczenie. Nakładki montuje się z kolei na poręczach schodów w miejscach ciągów komunikacyjnych. Podobnie wygląda sytuacja z planami, które można zauważyć np. przy przystankach autobusowych lub tramwajowych.

Czym jeszcze wyróżnia się druk wypukły?

Największą zaletą takich rozwiązań jest znaczne ułatwienie niewidomym codziennej egzystencji. W ten sposób mogą oni korzystać z przestrzeni publicznej w podobnym stopniu jak osoby zdrowe. To z kolei wpływa na zwiększenie ich samodzielności, co ma bardzo istotne znaczenie dla komfortu psychicznego i ogólnego samopoczucia. Komunikaty, które są przekazywane za pomocą druku wypukłego mają zwięzły charakter, a ich głównym celem jest dostarczenie najważniejszych informacji.