Włochy architektura
Kierunki studiów Kultura Nauka Rozwój

Studia we Włoszech – co powinieneś wiedzieć?

Studia we Włoszech to doskonała okazja do nauczenia się nowego języka i zdobycie dobrego, szanowanego na tle całego świata wykształcenia. To także świetna propozycja dla wszystkich osób zafascynowanych tamtejszą kulturą, ciepłym klimatem, otwartością i gościnnością Włochów.

Studia we Włoszech – czy warto?

Niewątpliwym atutem studiów we Włoszech są stosunkowo niskie opłaty za studia, życie i wyżywienie, co w połączeniu z niezwykłą włoską mentalnością z pewnością gwarantuje wspaniałą przygodę i niezapomniane wspomnienia. Szczególnie opłacalne jest studiowanie medycyny bądź architektury we Włoszech, ponieważ ten słoneczny, południowoeuropejski kraj słynie z kształcenia tych specjalistów!

Uniwersytety we Włoszech

Włochy oferują edukację na 67 państwowych uniwersytetach, 19 prywatnych, 11 uczelniach kształcących online i 2 przeznaczonych dla obcokrajowców. Ponadto kraj posiada także wyższe szkoły techniczne, artystyczne czy wojskowe. Rok akademicki, podobnie jak w Polsce dzieli się na semestr letni i zimowy. Włoskie uczelnie przyjęły jednak znacznie inny system oceniania, przyznając od 0 do 30 punktów. By zdać egzamin zwykle trzeba mieć około 18.

Kierunki na włoskich uniwersytetach dzielą się na 5 grup. Wyróżniamy:

• Nauki humanistyczne: historia, sztuka, filologia,
  • Nauki o zdrowiu: medycyna we Włoszech, stomatologia, farmacja,
  • Nauki ścisłe: matematyka, fizyka, chemia,
  • Nauki społeczne: biznes, prawo,
  • Nauki technologiczne: Włochy architektura, urbanistyka.

Studia we Włoszech po angielsku

Popularne jest studiowanie medycyny we Włoszech. Znajdują się tam najlepsze szkoły medyczne w Europie i na świecie. Dodatkowo jest wiele uczelni, na których można studiować w języku angielskim, a ceny w porównaniu do innych krajów europejskich są dość przystępne!

Jeśli chodzi o studia we Włoszech po angielsku to istnieje także duży wybór anglojęzycznych uczelni, oferujących studiowanie architektury we Włoszech. Włochy – architektura o niezwykłej starożytnej organizacji przestrzennej jest fantastycznym miejscem do zdobycia technicznego wykształcenia!

Stopnie akademickie także nie różnią się znacznie od tych, które możemy zdobyć w Polsce. Po 3 latach edukacji otrzymujemy dyplom licencjata, studia II stopnia, zwykle 2- letnie, nadają tytuł magistra. Po ukończonych studiach I i II stopnia można także starać się o uzyskanie tytułu doktora. Wyjątkiem jest np. studiowanie medycyny we Włoszech. W tym przypadku uczelnie oferują jedynie kształcenie zintegrowane, łączące I i II stopień.

Studia we Włoszech- rekrutacja

Proces rekrutacyjny na studia we Włoszech nie jest szczególnie skomplikowany. Zwykle wystarczy zdana matura i znajomość języka wykładowego- włoskiego bądź angielskiego. W pierwszej kolejności należy zgłosić się do Konsulatu Republiki Włoskiej w Polsce w celu złożenia przetłumaczonych dokumentów. Włoskie uniwersytety zaświadczając, że uznały powyższe dokumenty, udostępniają proces rekrutacyjny dla kandydata.

Większość kierunków nie wiąże się z koniecznością zdawania dodatkowych egzaminów. Tu ponownie wyjątkiem jest studiowanie medycyny, stomatologii, architektury- tu można się spodziewać obowiązkowych egzaminów.

Studia we Włoszech- znajomość języka

Aby podjąć naukę na niektórych uniwersytetach we Włoszech konieczna jest znajomość włoskiego. Uczelnie wymagają dostarczenia zaświadczenia potwierdzającego znajomość języka na odpowiednim poziomie.

Możliwe jest także studiowanie w języku angielskim. Wybierając jeden z kierunków z angielskim jako język wykłądowy, także musisz przedstawić odpowiednie zaświadczenie. Uczelnie honorują certyfikaty TOEFL i IELTS, jednak wymagany poziom i liczba punktów różni się w zależności od wybranej uczelni.

Pozwolenie na pobyt

Pobyt do 90 dni jest możliwy na podstawie ważnego dowodu osobistego bądź paszportu. Warto mimo to zgłosić pobyt na najbliższym posterunku policji, pomoże to uniknąć ewentualnych problemów związanych z za długim pobytem. Stały pobyt należy zgłaszać do Lokalnego Biura Meldunkowego. Zwykle przedstawiając zaświadczenie o byciu studentem i dowód ubezpieczenia zdrowotnego dostajemy pozwolenie na bezterminowe przebywanie w kraju.

Kobieta podejmująca studia we włoszech po angielsku
Źródło: Pexels.com

Studia we Włoszech- opłaty

Zwykle nauka we Włoszech jest płatna. Ceny są indywidualnie ustalane przez uczelnie, wynoszą od 202 do 2428 euro za rok studiów. Zwykle cena uzależniona jest od kilku czynników tj. charakter studiów, sytuacja ekonomiczna studenta, wyniki w nauce itd. Niekiedy uniwersytety zwalniają studentów z opłat, jeśli student ma złą sytuację ekonomiczną lub osiąga doskonałe wyniki w nauce.

Dodatkowe opłaty tj. zakwaterowanie i wyżywienie to zwykle około 1000 euro. Przeznaczając na miesięczne utrzymanie 1500 euro, można już żyć swobodnie i korzystać z bogatego, włoskiego życia społeczno- kulturowego.

Będąc studentem, zawsze można podjąć pracę dodatkową. Na tym obszarze masz dokładnie takie same prawa jak Włosi. Jedynie Twój pracodawca powinien zgłosić, że zatrudnia obcokrajowca. Należy jednak pamiętać, że włoskie prawo pozwala pracować studentom maksymalnie 20 godzin w tygodniu.

Źródło:

• strona ambasady włoskiej – https://ambvarsavia.esteri.it/ambasciata_varsavia/pl/i_rapporti_bilaterali/cooperazione%20culturale/opportunita-studio-italia.