Młoda kobieta wybierająca się na studia do USA
Rozwój

Studia w USA – jak zacząć?

Studiowanie jest czasem poznawania siebie i otaczającego nas świata, a także określania, jakimi ludźmi chcemy być. Podczas pobytu na uniwersytecie, nie tylko zdobędziesz wykształcenie i umiejętności potrzebne do kontynuowania kariery zawodowej, ale także staniesz się dobrze wykształconą i wszechstronną osobą. Jeśli zamierzasz zacząć studiowanie w USA, będziesz korzystać z bardzo wszechstronnego (i rygorystycznego) systemu edukacji. Co więcej, będziesz mieć możliwość poznania i doświadczenia części świata, która może być bardzo różna od Twojego zwykłego środowiska.

Jak dostać się na studia w USA?

Proces ubiegania się o przyjęcie na uniwersytet w USA jest dość prosty, ale czasami może być trochę kłopotliwe. Warto zatem wiedzieć, od czego zacząć i na czym się skupić. Zebraliśmy dziesięć kroków, które pomogą Ci dostać się na jeden z najlepszych uniwersytetów w USA. Powodzenia!

1. Pomyśl o swojej wymarzonej uczelni. Dowiedz się jaki uniwersytet w USA wybrać!

W Stanach Zjednoczonych jest wiele dobrych uniwersytetów, w tym prestiżowe Harvard, Columbia, Stanford, Princeton i uczelnia Yale, więc nie będzie trudno znaleźć taki, który odpowiada Twoim celom i preferencjom w zakresie lokalizacji i rodzaju studiów.

Niektóre z nich oferują doświadczenie college’u, które tak Cię pociąga, gdy widzisz je w filmach – prestiżowe uniwersytety z ogromnymi kampusami, takie jak Harvard i Princeton – inne oferują mniejszą, bliższą atmosferę społeczności, taką jak Amherst College w Massachusetts.

2. Odrób swoją pracę domową. Studia w stanach to nie zabawa!

Każdy przyszły student ma w głowie swoją wymarzoną uczelnię. Jednak jak to się mówi, to od Ciebie zależy, czy Twoje marzenia się spełnią! Teraz jest czas, aby zacząć robić swoje rozeznanie. Prawdopodobnie myślałeś już o kilku uczelniach, które pasują do Twoich celów osobistych i zawodowych. Teraz nadszedł czas, aby zobaczyć, które z nich są naprawdę odpowiednie.

Pamiętaj, że możesz nie dostać się do swojego pierwszego wyboru lub innego, który rozważałeś, może nie oferować tego, co początkowo myślałeś, że będzie. Upewnij się więc, że masz na uwadze kilka opcji.

3. Znajdź mentora, co ułatwi Ci studia w Ameryce

Kiedy już zawęzisz liczbę uczelni, na których chciałbyś studiować, znajdź kogoś, kto ma doświadczenie w procesie rekrutacji na amerykańskie uniwersytety. Znajdź trochę czasu, aby spotkać się i porozmawiać z tą osobą. Pomocny może być ktoś, kto uczęszczał na interesującą Cię uczelnię lub ktoś, kto jest zaznajomiony z wybraną przez Ciebie dziedziną i odnosi w niej sukcesy.

4. Pracuj nad swoimi zajęciami pozalekcyjnymi

Podczas gdy nauka i zdobywanie dobrych ocen jest bardzo ważne, kluczową częścią doświadczenia amerykańskiego college’u są rzeczy, które robi się poza zajęciami. Szkoły poszukują uczniów z pasją, ciekawych świata, dalekowzrocznych, a nawet nastawionych altruistycznie.

Zajęcia pozalekcyjne pozwolą Ci pokazać, że jesteś osobą wszechstronną, której wymagają uniwersytety. Niezależnie od tego, czy jest to sport, który Cię pasjonuje, instrument muzyczny, który opanowałeś, czy weekendy spędzone na wolontariacie w swojej społeczności, ważne jest, abyś w swojej aplikacji podkreślił swoje zainteresowania poza klasą.

5. Przeanalizuj wymagania. Studia w USA dla Polaków nie są tak oczywiste

Teraz masz listę szkół, które Cię interesują i masz pojęcie o znaczeniu zajęć pozalekcyjnych. Doskonale! Następną rzeczą, którą należy zrobić, to skontaktować się z biurem przyjęć każdej szkoły i dowiedzieć się więcej o ich procesie przyjęć i o to, o co Cię poproszą.

Instytucje szkolnictwa wyższego w Stanach Zjednoczonych same regulują swoje wymagania dotyczące przyjęć na studia w USA. Niektóre mogą wymagać konkretnego eseju lub egzaminu, a inne mogą mieć bardziej formalne procesy wywiadów w miejscu.

6. Gromadzenie dokumentacji na studia w Stanach

Oprócz testów wstępnych, biuro rekrutacyjne na wybranej przez Ciebie uczelni poprosi o kilka ważnych dokumentów. Będą chcieli przejrzeć oceny uzyskane przez Ciebie w szkole średniej. Będziesz musiał poprosić swoją szkołę średnią o przesłanie Twoich ocen do uczelni, do której aplikujesz. Patrzą również na Twoje wyniki na znormalizowanym egzaminie maturalnym w Twoim kraju. Więcej o innych wymaganiach można przeczytać tutaj.

7. Podszlifuj swój angielski i zdaj odpowiedni test

Młoda dziewczyna, studiująca w USA
Źródło: Freepik.com

Aby móc studiować na uniwersytecie w Stanach Zjednoczonych, musisz znać język angielski na określonym poziomie. Dzięki temu będziesz miał pewność, że osiągniesz maksimum korzyści z nauki i będziesz postępował zgodnie z programem nauczania. Nie jesteś pewien, jaki jest Twój poziom? Rozwiąż bezpłatny i szybki test EF Standardized English Test. Myślisz, że powinieneś wzmocnić swoje umiejętności? Rozważ udział w programie przygotowującym do studiów z nami. Mamy szeroką gamę programów w takich miastach jak Nowy Jork, Los Angeles, Boston, Miami, San Francisco, a nawet Hawaje.

Następnym krokiem jest przystąpienie do testu z języka angielskiego, który potwierdzi Twoją tożsamość. Z reguły test TOEFL (Test of English as a Foreign Language) jest najczęściej wymaganym testem przy przyjęciu na amerykańską uczelnię. Kanadyjskie uniwersytety zazwyczaj wymagają IELTS (International English Language Testing System). Chociaż większość uniwersytetów zaakceptuje każdy wynik z obu testów, ważne jest, aby upewnić się, który z nich jest wymagany.

Jeśli uważasz, że masz odpowiednie przygotowanie do testu, możesz przystąpić do niego w centrum egzaminacyjnym w swoim kraju. Więcej informacji na ten temat można uzyskać w szkolnej poradni.

8. Wyślij swoje zgłoszenia

Kiedy już znasz wszystkie wymagania, zdałeś egzaminy i poprosiłeś o formularz zgłoszeniowy, nadszedł czas, aby go wypełnić i wysłać. Należy pamiętać, że za każdy złożony wniosek na studia w USA należy uiścić bezzwrotną opłatę. Opłaty te wahają się od 35 do 100 USD i muszą być uiszczone niezależnie od tego, czy uczelnia przyjmie Cię na studia, czy nie.

9. Zacznij odpowiednio wcześnie

Należy być świadomym wszelkich opóźnień, które mogą wystąpić podczas procesu składania wniosku. Dowiedz się o terminach i złóż swoje aplikacje z dużym wyprzedzeniem. Szkoda by było, gdybyś przegapił, bo poczta spóźnia się w tym tygodniu.

10. Wizy i inne dokumenty, aby dostać się na Uniwersytet w USA

Aby studiować na uniwersytecie w USA, będziesz potrzebować wizy studenckiej, więc nigdy nie jest za wcześnie na rozpoczęcie papierkowej roboty. Ponieważ wszystkie Twoje dokumenty będą już w biurze rekrutacyjnym wybranej przez Ciebie uczelni, złożenie informacji o wizie nie powinno być zbyt trudne. Jest to również doskonały moment, aby uzyskać informacje na temat możliwości ubezpieczenia zdrowotnego na czas pobytu za granicą. Mimo, że ubezpieczenie zdrowotne może nie być potrzebne do uzyskania wizy studenckiej, niektóre uczelnie mogą go wymagać, więc nie należy go zaniedbywać. Ubezpieczenie zdrowotne, które posiadasz w swoim kraju, może zapewnić Ci dobre pokrycie kosztów pobytu za granicą, ale być może będziesz chciał rozważyć inne opcje.