Uniwersytet w Szkocji
Kierunki studiów Nauka Rozwój

Studia w Szkocji – najważniejsze informacje

Szkocja oferuje bezpłatne studia licencjackie dla osób z Unii Europejskiej. To jeden z wielu plusów studiowania w tym regionie Wielkiej Brytanii. Szkocja proponuje naukę w najbardziej prestiżowych angielskich uczelniach, dających dobre wykształcenie i fantastyczne perspektywy zawodowe. Szkockie miasta często są zdecydowanie tańsze pod względem życia i utrzymania. Ponadto zapewniają piękną przyrodę, ciekawą historię oraz bogate życie społeczno-kulturowe.

Studia w Szkocji – co warto wiedzieć?

Uniwersytety w Szkocji oferują naukę na 15 uczelniach. Kilka z nich to prestiżowe uniwersytety, światowej sławy, kształcących doskonale wykwalifikowaną kadrę, różnego rodzaju specjalistów. Cztero- letnie studia licencjackie są zwykle bezpłatne, opłacane w całości przez SAAS- Student Awards Agency for Scottland. Roczne studia magisterskie w Szkocji są płatne i zwykle kosztują około 6 tys. funtów. Jednym z najdroższych szkockich miast jest Edynburg, Glasgow z kolei, mimo że większe, proponuje niższe i bardziej przyjazne dla studentów ceny utrzymania.

Uniwersytety w Szkocji często pomagają znaleźć zatrudnienie swoim studentom w trakcie i po nauce. Najlepsze uniwersytety w Szkocji to między innymi:

• University of Edinburgh,
  • University of Glasgow,
  • University of St Andrews University of Aberdeen,
  • University of Dundee Heriot-Watt University,
  • University of Strathclyde,
  • University of Stirling.

Dlaczego warto studiować w Szkocji?

Szkockie uczelnie proponują ponad 4500 kursów w blisko 150 rozmaitych dziedzin zarówno na poziomie licencjackim, jak i magisterskim czy podyplomowym. Najpopularniejsze kierunki wybierane przez studentów to mi. architektura, prawo, historia, studia azjatyckie czy biznes.

Każda uczelnia w Szkocji proponuje inny styl nauczania, dostosowany do potrzeb i preferencji swoich studentów. Studiowanie w Szkocji dostępne jest zarówno na kampusie, jak i online. Uczelnie są otwarte na wymianę studencką oraz pomoc z innych regionów kraju. Studenci często wyjeżdżają poza granice swoich uczelni, by w innym miejscu zdobywać doświadczenie i zbliżać się do przedmiotu. Szkoci z pewnością są otwarci na współpracę i dają jak najlepszy dostęp po zasobów edukacyjnych i naukowych! Uczelnie opierają swój system kształcenia o badania naukowe.

Studenci w Szkocji niejednokrotnie zaangażowani są w tworzenie gier, odkrycia z dzieciny mechaniki, prognozowania ryzyka występowania trzęsień ziemi, bądź innych katastrof naturalnych. Szkockie uczelnie są szczególnie znane ze swych przełomowych badań dotyczących medycyny oraz opieki zdrowotnej.

Jak wygląda proces rekrutacyjny na studiowanie w Szkocji?

W Szkocji funkcjonuje głównie internetowy system aplikacji na studia. Przyszły student może starać się o przyjęcia na maksymalnie 5 uczelni znajdujących się na terenie Wielkiej Brytanii. Możliwość aplikacji zwykle kończy się 15 stycznia. Po wysłaniu zgłoszenia należy dostarczyć wyniki z matur, certyfikat językowy, potwierdzający znajomość języka angielskiego oraz list opisujący postać i motywację aplikanta. Bardzo ważnym elementem aplikacji jest list polecający, napisany przez nauczyciela lub przełożonego, co stanowczo zwiększa Twoje szansę na przyjęcie!

Studiowanie w Szkocji – koszty

Młodzież studiująca w Szkocji
Źródło: Pexels.com

Studia licencjackie w Szkocji są zwykle zupełnie bezpłatne. Płatne są roczne studia magisterskie, lecz także one wiążą się ze zdecydowanie niższymi kosztami niż w innych regionach Wielkiej Brytanii. Oprócz niższego czesnego, osoby planujące studiować w Szkocji mogą liczyć na zdecydowanie niższe koszty codziennego życia niż w innych popularnych, angielskich, uniwersyteckich miastach. Glasgow, nieco tańsze niż Edynburg, uchodzi za 5 najtańsze miasto Wielkiej Brytanii.

Co trzeba zrobić, aby studiować w Szkocji?

Sytuacja zagranicznych studentów nieco się utrudniła po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Wcześniej student z innego europejskiego kraju mógł uczyć się w Szkocji, bez zbędnych formalności. Obecnie każdy obywatel Unii, planujący zostać na wyspach, musi aplikować o status pre-settled lub settled. Innymi słowy, chodzi o status osoby czasowo lub trwale zasiedlonej w Wielkiej Brytanii, mogącej w pełni korzystać z rządowego planu finansowania studiów. Samo złożenie jest bezpłatne i trwa 10-15 minut. Brytyjski Home Office rozpatruje aplikację niekiedy nawet kilka tygodni, więc warto zrobić to odpowiednio szybciej!

Studiowanie w Szkocji to z pewnością świetna okazja do zdobycia wykształcenia na prestiżowej uczelni i poznania nowej, ciekawej kultury! Ten region Wielkiej Brytanii to bardzo przyjazne i życzliwe miejsce dla zagranicznych studentów. Szkoci bardzo chętnie pomagają obcokrajowcom, zawsze są mili i życzliwi. Szkocja proponuje także piękne krajobrazy, pyszne jedzenie oraz bogate zaplecze społeczno- kulturowe. Ponadto studiowanie w Szkocji, w dużej mierze jest bezpłatne!

Źródło:

• stona uniwersytetu w Glasgow: https://www.gla.ac.uk/.