Studentka niemieckiej uczelni
Kierunki studiów Nauka Rozwój

Studia w Niemczech – o czym warto wiedzieć?

Wiele międzynarodowych grup zajmujących się szkolnictwem wyższym uznaje Niemcy, za kraj najbardziej wspierający zagranicznych studentów. Nasi sąsiedzi oferują bardzo różnorodny wachlarz dostępnych kierunków. W większych miastach studia wyższe są na bardzo wysokim poziomie, ułatwiając start młodych ludzi na rynku pracy. O przyjęcie na studia w Niemczech może się ubiegać każdy ze zdaną maturą. Często nie wymaga się nawet języka niemieckiego, angielski w zupełności wystarcza.  Dodatkowo większość uczelni działa zupełnie za darmo, co sprawia, że studiowanie w Niemczech jest atrakcyjną i ekscytującą opcją dla wszystkich chcących zdobyć wyższe wykształcenie.

Jak wygląda studiowanie w Niemczech?

Nasi zachodni sąsiedzi posiadają w sumie 380 szkół wyższych, zlokalizowanych w 170 różnych miastach. Uczelnie i szkoły wyższe oferują ponad 20 tys. różnorodnych kierunków kształcenia, wiele z nich dostępnych w języku angielskim. Cztery uniwersytety, uznane za najlepsze i najbardziej popularne w kraju, cieszą się szczególnym zainteresowaniem wśród obcokrajowców.

  • Uniwersytet Fryderyka i Aleksandra w Erlangen i Norymberdze,
  • Uniwersytet Techniczny w Monachium,
  • Uniwersytet Ruprechta i Karola w Heildebergu,
  • Wolny Uniwersytet Berliński.

Wielu zagranicznych młodych ludzi decyduje się rozpocząć studia w Berlinie. Stolica Niemiec plasuje się na 7 miejscu w rankingu najlepszych miejsc do studiowania na całym świecie! Berlin oferuje naukę na 4 uniwersytetach, 7 wyższych szkołach zawodowych i 30 prywatnych uczelniach. Ponadto studia w Berlinie dają wybór wielu międzynarodowych, anglojęzycznych kierunków. Miasto posiada szeroką bazę zagranicznych, cenionych na całym świecie  naukowców, wykładowców, specjalistów. Co więcej, studia w Berlinie wiążą się z możliwością zwiedzania i poznawania jednego z najpiękniejszych miast europejskich, pełnego różnorodnej kultury i ciekawej historii.

Studia w Niemczech nie różnią się znacznie od tych oferowanych w Polsce. Po 3 latach nauki otrzymujemy tytuł licencjata, Kolejne, 2- letnie studia kończą się uzyskaniem dyplomu magistra. Można także ukończyć, trwające od 2 do 5 lat studia doktoranckie. Studiując kierunki tj. medycyna, farmacja, prawo czy pedagogika konieczne jest także zdanie egzaminu państwowego.

Studia w Niemczech – rekrutacja

Młoda kobieta studiująca w Berlinie
Źródło: Pexels.com

Podobnie jak w Polsce, podstawą do ubiegania się o przyjęcie na studia wyższe jest zadany egzamin maturalny. Co więcej, kończąc liceum profilowane lub zawodowe, należy wybrać  zbliżony kierunek studiów. Na początek warto zorientować się, czy dana uczelnia należy do systemu uni- assist. Jest to wygodna usługa pozwalająca złożyć jeden komplet dokumentów, nawet jeżeli ubiegamy się o miejsce na kilku uczelniach. Koszt to 75 euro za pierwszy wskazany uniwersytet i dodatkowe 15 za każdy kolejny. Mimo że jest to płatna usługa, skutecznie pozwoli  zredukować  koszty związane z tłumaczeniem dokumentów. W przypadku gdy interesująca Cię szkoła, nie należy do programu najłatwiej będzie zadzwonić i zapytać o wszystkie wymagania. Następnie konieczne będzie zgromadzenie niezbędnych dokumentów tj. świadectwo maturalne, przetłumaczone świadectwo ukończenia szkoły średniej, zdjęcie paszportowe, kopię paszportu oraz dyplom potwierdzający znajomość języka. Po pozytywnym przejściu procesu rekrutacyjnego pozostaje jedynie zarejestrować się na stronie uczelni i w pełni korzystać z praw i przywilejów studenta!

Studia w Niemczech zwykle możesz rozpocząć zarówno w semestrze zimowym, jak i letnim. Jeżeli chcesz rozpocząć naukę w październiku, musisz złożyć stosowne dokumenty do 15 lipca. Jeżeli bardziej interesuje Cię semestr letni, najczęściej  ostateczny termin mija 15 stycznia.

Pozwolenie na pobyt w Niemczech

Każdy obywatel Unii Europejskiej może wjechać do Niemiec, posiadając jedynie ważny dowód osobisty bądź paszport. Jeżeli dostałeś się na studia i znalazłeś zakwaterowanie, zwykle masz 1 lub 2 tygodnie na zarejestrowanie swojego pobytu w lokalnym urzędzie. Aby to zrobić, musisz dostarczyć swój paszport, umowę wynajmu, lub zaświadczenie z akademika oraz dokument potwierdzający przyjęcie na studia. 

Studiowanie w Niemczech to z pewnością fantastyczna przygoda, możliwość poznania innej kultury i ciekawych ludzi. Wiąże się jednak z dużą ilością formalności i kosztów. Mimo że większość niemieckich uczelni działa bezpłatnie, koszty utrzymania w dużych miasta są zwykle bardzo wysokie. Dodatkowo zwykle ilość miejsc dla studentów z zagranicy jest ograniczona, trzeba się więc liczyć z dużą konkurencją. Pomimo utrudnień młodzież coraz częściej decyduje się na studiowanie w Niemczech. Bez wątpienia dyplom ukończenia światowej, prestiżowej uczelni ułatwi start na rynku pracy oraz rozpędzi karierę zawodową ambitnych, młodych ludzi.

Źródło:

  • https://www.study-in-germany.de/en/plan-your-studies/find-programme-and-university/?gclid=Cj0KCQiAgomBBhDXARIsAFNyUqP7eDfBiVFcNubpBS6ej-oWEj31yH4Qbc4rOoMWqNU_nQARkwka1SMaAngfEALw_wcB.