Kobiety na studiach medycznych podyplomowych
Nauka Rozwój

Studia podyplomowe medyczne w Warszawie

Nie ma chyba człowieka, który by w jakimś okresie swojego życia nie marzył o studiach medycznych. Jeśli nie w młodości, kiedy był jeszcze przed wyborem swojej życiowej drogi zawodowej, to w okresie późniejszym, kiedy zaczynała mu doskwierać bezradność wobec dolegliwości własnych lub swoich najbliższych. Jeśli więc gdzieś tam głowie “kołacze” myśl o najpełniejszej formie pomagania innym poprzez wykonywanie zawodu medycznego, to warto za nią podążyć, albo chociaż spróbować. Po co potem żałować?

Jaką formę studiów wybrać

Możliwości wyboru formy studiów jest kilka, trzeba jedynie określić swoje preferencje. Mazowiecka Uczelnia Medyczna w Warszawie, w zależności od wybranego kierunku, zapewnia: studia jednolite magisterskie, studia uzupełniające magisterskie oraz studia licencjackie, a także – dla osób posiadających już status absolwenta – studia podyplomowe. Oczywiście forma studiów w przypadku zawodów medycznych ma z reguły drugorzędne znaczenie. Jest to bowiem kierunek mający pewnego rodzaju misyjny charakter. Więc zazwyczaj jednak w pierwszej kolejności dobiera się kategorię, w które chce się kształcić, a dopiero w następnej formę tego kształcenia.

Kierunki studiów

Wśród kierunków oferowanych przez ww. uczelnię wymienić więc można:

  • jednolite studia magisterskie – Fizjoterapia,
  • studia uzupełniające magisterskie – Fizjoterapia,
  • studia licencjackie – Pielęgniarstwo,
  • studia licencjackie – Położnictwo,
  • studia podyplomowe – Medycyna osteopatyczna,
  • studia podyplomowe – Teoria integracji sensorycznej w diagnozie i terapii dzieci z dysfunkcjami rozwojowymi,
  • studia podyplomowe – Terapia pedagogiczna uczniów z zaburzeniami rozwoju – dysleksja, dyskalkulia, dyspraksja, ADHD, SLI, zaburzenia zachowania,
  • studia podyplomowe – Terapia ręki.

Studia na kierunku Fizjoterapia są dziś obecnie bardzo popularne. Współczesny człowiek prowadzi (można powiedzieć) dość wygodny sposób życia, w którym jest mało miejsca na ruch. To z kolei nie sprzyja jego kręgosłupowi. Stąd pojawiają się różnego rodzaju dolegliwości oraz zwyrodnienia, które wymagają pomocy fizjoterapeuty.

Studia pielęgniarskie natomiast wprost przeciwnie w pewnym okresie z roku na rok traciły na popularności. Niemniej jest to zawód bardzo potrzebny w stopniu takim samym, jak lekarz. To pielęgniarka jest osobą będącą najbliżej pacjenta, i jest mu bardziej przyjazna i bliska (niż lekarz, do którego pacjenci w dalszym ciągu mają dystans). Dobra pielęgniarka w szpitalu to skarb, warto dążyć do tego by było ich jak najwięcej, a być może samemu się takim skarbem stać.

Położne w nie mniejszym stopniu niż pielęgniarki (lub pielęgniarze) są potrzebne i oczekiwane przez pacjentów (a w zasadzie przez pacjentki). Pomoc w przyjęciu na świat nowego życia docenia z pewnością każda kobieta, która miała szczęście przeżyć narodziny swego dziecka.

Studia podyplomowe medyczne na kierunku Medycyna osteopatyczna – w celu ich podjęcia na Mazowieckiej Uczelni Medycznej w Warszawie – wymagają statusu lekarza medycyny, fizjoterapii, pielęgniarstwa lub położnictwa. Osteopata zajmuje się przede wszystkim leczeniem dysfunkcji i schorzeń narządu ruchu. Jest to więc zakres zainteresowań bardzo popularny w dobie dwudziestego pierwszego wieku.

Dostępne obszary kształcenia w zakresie kierunków medycznych są więc szerokie i jednocześnie, w zakresie tak naprawdę każdej profesji, bardzo potrzebne. Dotyczy to tak samo fizjoterapeuty, pielęgniarki i położonej, jak i terapeuty dzieci z dysfunkcjami rozwojowymi albo terapeuty uczniów z zaburzeniami rozwoju. Wszystkie mają wpływ na najważniejsze aspekty życia człowieka, czyli na jego zdrowie i życie – a także na (wcale nie mniej ważne) komfort i jakość tego życia