Studentka robiąca doktorat za granicą
Kierunki studiów Kultura Literatura Nauka Rozwój

Studia podyplomowe, magisterskie i doktorat za granicą

Wybór odpowiedniego kierunku studiów, to bardzo istotny moment w życiu każdego młodego człowieka, który planuje owocującą karierę naukową. Nic więc dziwnego, że coraz więcej studentów decyduje się na podniesienie swoich kompetencji, poprzez studia za granicą. Dużym zainteresowaniem cieszą się przede wszystkim studia magisterskie za granicą, a także doktorat za granicą. 

Magisterka za granicą – co należy wiedzieć?

Warto zacząć od tego, że dzięki przynależności Polski do wspólnoty Unii Europejskiej, studia magisterskie za granicą można odbyć w ramach wymiany programu Erasmus. Pozwala to studentowi na kilkumiesięczną przeprowadzkę do wybranego przez siebie kraju, poznanie jego obyczajów i kultury, a także nawiązanie międzynarodowych znajomości.

Wymiany studenckie w ramach programu Erasmus odbywają się m.in. do:

  • Niemiec,
  • Hiszpanii,
  • Grecji,
  • Czech,
  • Francji,
  • Włoch i wielu innych.

Co więcej, studia II stopnia za granicą podjęte w ramach Erasmusa, umożliwiają otrzymywanie co miesiąc stypendium naukowego, pokrywającego koszty utrzymania studenta. 

W przypadku posiadania odpowiednich funduszy oraz dobrej średniej, można zdecydować się na studia magisterskie za granicą na własną rękę. Taka forma studiowania jest jednak zdecydowanie droższa i wymaga więcej poświęcenia. Jednak osoby, które decydują się na samodzielne podjęcie magisterki za granicą, często postanawiają pozostać w danym kraju w celu podjęcia kariery zawodowej. Jak się okazuje, takie rozwiązanie może w przyszłości przynieść wiele korzyści finansowych – przykładowo, przeprowadzone w Wielkiej Brytanii badania jasno wskazują, że absolwenci studiów magisterskich zarabiają nawet o 16% więcej, niż osoby z tytułem licencjata.

Jak dostać się na doktorat za granicą?

Doktorat za granicą, podobnie jak magisterka za granicą, może być realizowany w ramach programu wymiany naukowej Erasmus. Coraz więcej osób, wybiera się jednak na doktorat w USA. W przeciwieństwie jednak do polskiego systemu edukacji wyższej, aby dostać się na doktorat w USA, wcale nie trzeba mieć tytułu magistra. W przypadku chęci podjęcia się realizacji doktoratu w USA, wymagane jest posiadanie tytułu Bachelor’s, co stanowi odpowiednik polskiego licencjatu.

Warto jednak pamiętać, że dostanie się na studia doktoranckie w Stanach Zjednoczonych jest znacznie trudniejsze, niż w przypadku chęci studiowania na terenie Unii Europejskiej. Wynika to nie tylko z prestiżu, jakim jest studiowanie w Stanach Zjednoczonych, ale również wymagań, które należy spełnić. Sama aplikacja na studia doktoranckie w USA jest dość długa i skomplikowana, a to może stanowić duży problem dla wielu osób. 

Kobieta studiująca magisterkę za granicą
Źródło: Pexels.com

Studia podyplomowe za granicą

Często zdarza się tak, że osoby, które już są absolwentami uczelni wyższych, w celu podwyższenia swoich kwalifikacji zawodowych decydują się na dodatkowe studia. Z tego powodu, często wybierają studia podyplomowe za granicą. Studia podyplomowe w Polsce, a studia podyplomowe za granicą różnią się przede wszystkim tym, iż na zagranicznych uczelniach uzyskuje się ceniony dyplom, który jest poświadczeniem zdobytych przez studenta umiejętności zarówno teoretycznych, jak i praktycznych.

Istotnym aspektem jest również to, że studia podyplomowe na państwowych uczelniach w Polsce często kosztują od około 3 tysięcy wzwyż. Natomiast studia podyplomowe za granicą, często można praktycznie w całości sfinansować w ramach uzyskiwanego stypendium naukowego.

Studia na zagranicznej uczelni – czy warto?

Bez względu na to, czy student decyduje się na studia II stopnia za granicą, doktorat lub studia podyplomowe, jedno pozostaje pewne – jest to szansa na poznanie międzynarodowego środowiska, nawiązanie nowych kontaktów, solidną naukę języka, a także wyróżnienie się na tle innych kandydatów z Polski, aplikujących na wybraną ofertę pracy. Chociaż studia za granicą często wiążą się z wieloma wyrzeczeniami, to po ich skończeniu można odczuć duże korzyści z nich płynące.

Najbardziej cenione na polskim rynku zawodowym są ukończone studia II stopnia za granicą. Wynika to m.in. z tego, że programy magisterskie na zagranicznych uczelniach zdecydowanie bardziej pozwalają na poszerzenie swoich horyzontów naukowych. W połączeniu z poznaniem kultury innego kraju, pozwolą na zdobycie nowych umiejętności życiowych, które mogą się okazać przydatne zarówno w dalszej karierze, jak i życiu.