Student medycyny
Kierunki studiów Nauka Rozwój

Studia medyczne za granicą – gdzie i jak się dostać na medycynę?

Jak to mówią, do pracy potrzebny jest zapał, ale oprócz tego, często potrzebne jest też prawdziwe do powołanie. Praca? Każda wymaga poświęceń i swego rodzaju zaangażowania. Szczególnie warto i należy o tym pamiętać,  jeśli jesteś studentem medycyny lub chcesz i pragniesz w przyszłości zostać lekarzem. Sztuka lekarska, inaczej z łacińskiego: medicina, jest nauką empiryczną. Opartym na doświadczeniu, trudnym rzemiosłem, obejmujący całość wiedzy o stanie zdrowia człowieka i zagrażających mu ciągle chorobach.  Dziś słów kilka na temat tego, gdzie najłatwiej dostać się na medycynę, na czym polegają studia medycyna, jak dostać się na medycynę oraz czy studiowanie medycyny jest opcją dla każdego.

Prestiż uczelniany: studia medycyna

Zgodnie z rankingiem dostępnym na stronie https://lagunita.education/blog/ranking-uczelni-medycznych-na-swiecie-2021 , medycyna za granicą, najlepiej sprawdza się na University of Oxford. Na drugim miejscu plasuje się nadal amerykańska uczelnia, Harvard University, a trzecie miejsce tradycyjnie zajmuje, University of Cambridge. Studiować medycynę? Nie jest łatwo. Tym bardziej jeśli wybierzesz medycynę za granicą. Drugi język? W tej sytuacji jest raczej dla ciebie czymś niezbędnym. Oczywiście wszystko zależy od tego, do którego z krajów się wybierasz i gdzie dokładnie zamierzasz, studiować medycynę. 

Medycyna za granicą: Dokąd nam jako Polakom jest bliżej? Do Stanów Zjednoczonych czy do Wielkiej Brytanii? I gdzie jest łatwiej w rezultacie, się wybrać? 

Po to, by rozpocząć swoje wymarzone, studia medyczne za granicą.

Po pierwsze nie warto jest się martwić na zapas. Na pewno uda Ci się zdać egzamin na medycynę i wybrać odpowiednią dla siebie uczelnię. Kilka podpowiedzi dotyczących tego, co i jak i właśnie, znajdziesz czytając tekst znajdujący się u dołu przewijanej przez ciebie strony. Zatem do dzieła! Szukamy miejsc, w których najłatwiej i najprzyjemniej na świecie, studiuje się medycynę. 

Studia medyczne za granica

Nie od dziś wiadomym jest, że wszystko zależy od tego, na czym nam samym najbardziej zależy lub też czasem od tego, co gdzie leży. Oczywiście nie uważam, by na miejscu było żartowanie z tego, iż któryś z naszych kolegów lub koleżanek, zamierza zabrać się za studia medyczne za granicą i boryka się z tym wszystkim, co dotyczy właśnie tego trudnego zadania.

Egzamin na medycynę. Medycyna za granicą wymaga zaangażowania!

Gdzie najłatwiej dostać się na medycynę? Jak dostać się na medycynę? Warunkiem koniecznym jest oczywiście zdanie egzaminu maturalnego. Niektóre uczelnie wymagają często od kandydatów na studia, dodatkowych kompetencji. Niczym nadzwyczajnym jest konieczność przejścia przez dodatkowe testy, sprawdzające poziom wiedzy absolwentów, chcących studiować medycynę za granicą. Medycyna za granicą, również wymaga od lekarzy oraz studentów tego, by zdrowie, zarówno własne jak i swoich pacjentów, stawiali na pierwszym miejscu. Czyż nie na tym właśnie polega ten zawód i wkładana weń ciężka praca? Zanim przejdziemy do rzeczy, ustalmy priorytety. 

Każdy doświadczony lub znany w Polsce lekarz, zgodzi się z twierdzeniem, że inwestowanie w siebie w tym zawodzie, zawsze odnosi pozytywny efekt i wiąże się z poczuciem satysfakcji. Nie tylko moralnej. Im jesteś lepiej wykształconym specjalistą, tym lepszy z ciebie fachowiec w danej dziedzinie. Im większy obszar posiadanej przez ciebie wiedzy, tym łatwiejsze, staje się wykonywanie codziennych obowiązków, związanych z leczeniem ludzi. Jak mówią: choroba nie wybiera, ale Ty, jako kandydat na lekarza, możesz oczywiście wybierać. I zdecydować się na określony kierunek, wyspecjalizować w nim oraz stać się godnym polecenia ekspertem.

Uczelnie medyczne, zwykle podzielone są na poszczególne działy nauk, do których zaliczyć możemy:

  • alergologię,
  • andrologię i urologię,
  • anestezjologię i intensywną terapię,
  • chirurgię,
  • choroby zakaźne,
  • farmakologię,
  • endokrynologię,
  • stomatologię,
  • kardiologię oraz wiele innych.

Jak dostać się na medycynę? Czy medycyna za granicą to dobry wybór?

Kobieta studiująca medycynę za granicą
Źródło: Freepik.com

Struktura organizacyjna poszczególnych działów zwykle jest do siebie bardzo podobna w każdym kraju na świecie, choć istnieją niekiedy pewne rozbieżności. Nie każdą uczelnię stać na to, by dany instytut lub dział studiów był prowadzony i nauczany. Ponieważ, jak łatwo jest się domyślić, związane jest to z finansowymi nakładami, które mogą czasem przekraczać budżet, jakim dysponuje dana akademia medyczna lub uniwersytet, zajmujący się kształceniem przyszłych lekarzy.

Gdzie najłatwiej dostać się na medycynę?

Nie chcę za jednym ciosem pozbawiać was złudzeń, ale studia medyczne nie należą do najłatwiejszych, więc lepiej jest się z tym faktem pogodzić. Jest tak, niezależnie od tego, które europejskie miasto wybrałeś za cel swojej podróży i gdzie dokładnie na świecie zamierzasz studiować. Podobnie jak w przypadku każdego innego kierunku i w tej kategorii nauki, należy liczyć się ze sporymi opłatami administracyjnymi oraz czesnym. Uwzględnić należy też fakt, że akademie medyczne, z reguły zlokalizowane są w stolicach. Zatem, koszty studiów medycznych za granicą, mogą stanowić próg, nie dla każdego z nas przekraczalny, chociażby ze względu na ograniczone możliwości dochodu.