Student medycyny prowadzący bloga
Nauka Rozwój

Student medycyny i jego cechy

Twoim krótkoterminowym celem może być przyjęcie do szkoły medycznej, ale zastanów się, o co tak naprawdę się starasz i jakie cechy Ci w tym pomogą. W końcu nie dążysz do tego, żeby być tylko studentem medycyny – to tylko jeden krok (kluczowy i nieunikniony) na drodze do zostania profesjonalnym lekarzem.

Student medycyny blog Ryana Gray’a

Poniższe informacje zostały opracowane na podstawie publikacji doktora Ryana Gray’a na jego blogu dedykowanemu studentom oraz „The Premed Years” –  podcastu tego samego autora. Był on trzykrotnie nominowany do nagrody Academy of Podcasters w kategorii „Nauka i Medycyna”.

10 cech, których potrzebujesz, aby odnieść sukces na medycynie

1. Student medycyny – Dyscyplina

Samodyscyplina może pochodzić z Twojej własnej motywacji lub może zostać zaszczepiona przez rodziców i nauczycieli. Jako student medycyny i lekarz uczysz się przez całe życie i potrzebujesz jej, aby móc dalej się rozwijać zawodowo.

Musisz umieć się uczyć niezależnie od tego, co dzieje się w Twoim życiu.

Dyscyplina jest ważna, aby ćwiczyć na bieżąco, dzięki czemu będziesz mógł służyć pacjentom, którymi się opiekujesz.

2. Student medycyny – Wytrwałość i determinacja

Droga do zostania lekarzem jest długa i skomplikowana – musisz być w stanie pracować, nawet gdy robi się ciężko.

Po każdym napotkanym problemie musisz się podnieść i iść dalej. Nie liczy się to, ile razy upadniesz, ale ile razy się podniesiesz.

Pamiętaj, że szkoła medyczna i praca jako student medycyny to bardzo duża inwestycja czasu i zaangażowania. Najprawdopodobniej poświęciłeś już dużo energii na naukę – trwaj w swoim postanowieniu.

3. Student medycyny – Pokora

W szkole medycznej spotkasz aroganckich ludzi, którzy uważają, że są objawieniem w świecie medycyny.

Naucz się jak być pokornym i jak być dobrym graczem zespołowym.

Staraj się być jak najlepszym – pamiętaj jednak, że wokół Ciebie są ludzie równie dobrze przygotowani jak Ty lub lepsi na pewnych polach.

Medycyna jest zbyt rozległa i skomplikowana, by umieć i wiedzieć wszystko samemu, więc musisz pracować zespołowo.

Mężczyzna studiujący medycynę
Źródło: Pexels.com

4. Student medycyny – Bycie graczem zespołowym

Jest to umiejętność, którą musisz doskonalić, nawet będąc jeszcze w liceum, na przykład udzielając się w trakcie wszelkiej pracy grupowej.

Pracując jako student medycyny, angażuj się i rób wszystko, co konieczne, aby pomóc w opiece nad pacjentem.

Dzisiejsza medycyna nie jest zajęciem dla jednej osoby – jest prowadzona przez całe wyspecjalizowane zespoły.

Będziesz pracować z pielęgniarkami, terapeutami zajęciowymi, fizjoterapeutami, technikami, asystentami lekarzy, pracownikami socjalnymi i personelem biurowym.

Chętnie wykonuj żmudne, powtarzalne prace. Na przykład, gdy stażysta lub lekarz prowadzący prosi o wykonanie drobnych zadań, takich jak pozyskanie wyników badań pacjenta lub załatwienia drobnych spraw. Bądź graczem zespołowym i spróbuj zaangażować się w dowolne zadania kliniczne, które należy wykonać. Pamiętaj, że im wcześniej zaczniesz wprowadzać pewne nawyki, tym łatwiej będzie je stosować w bardziej wymagających sytuacjach.

5. Student medycyny – Inteligencja

Nie musisz być filomatą ani najmądrzejszą osobą w klasie.

Mierzenie swojej wiedzy może być trudne, ale zawsze możesz spojrzeć na swoje oceny, aby zmierzyć swój sukces akademicki. Musisz dobrze sobie radzić w liceum czy technikum, ponieważ szkoła medyczna jest jeszcze trudniejsza.

Częścią bycia inteligentnym jest znajomość swoich ograniczeń i tego kiedy musisz poprosić o pomoc.

6. Student medycyny – Elastyczność

W Twojej karierze akademickiej i zawodowej prawdopodobnie czeka Cię wiele zmian, więc musisz być otwarty i elastyczny w różnych miejscach pracy.

Musisz umieć przystosować do zespołu, do którego zostaniesz przypisany. Powinieneś być w stanie podążać zgodnie z nurtem i dostosowywać się do zmian.

7. Student medycyny – Empatia

Powinieneś być w stanie postawić się na miejscu innej osoby i zrozumieć, czego ona doświadcza.

Empatia to nie to samo co współczucie. Będziesz opiekować się pacjentami z różnych środowisk. Nawet jeśli pochodzisz z zupełnie innego otoczenia niż oni, musisz zapewnić im jak najlepszą opiekę.

To jedna z najważniejszych cech bycia dobrym studentem medycyny i dobrym lekarzem. Twoje osądy lub uprzedzenia nie mogą wpływać na wykonywaną przez Ciebie pracę.

8. Student medycyny – Dobre nastawienie/entuzjazm

Dobra postawa pomoże Ci utrzymać motywację do przebrnięcia przez materiał i dobrze radzić sobie na egzaminach. Dobre nastawienie jest również ważne w praktyce zawodowej, aby dla studenta medycyny praca była przyjemniejsza.

W każdą czynność angażuj się całym sobą. Pacjenci doceniają pracę z pozytywnymi i entuzjastycznymi studentami medycyny.

Im większe jest Twoje zainteresowanie tematem, tym więcej się nauczysz. Może blog studenta medycyny będzie dobrą opcją na poszerzenie horyzontów i dzielenie się swoją wiedza i pasją z innymi?

9. Student medycyny – Poczucie humoru

W medycynie jesteś narażony na naprawdę trudne zagadnienia i materiał, więc umiejętność dobrej zabawy w tym procesie pomoże Ci uniknąć wypalenia. Nawet onkolodzy mają poczucie humoru.

Radzenia sobie z emocjami nie uczy się w szkole medycznej ani na stażu. Śmiech to zdrowie. Nie udawaj, gdy ktoś inny się śmieje, ale jeśli jesteś dobry w rozśmieszaniu innych – korzystaj z tego.

10.Student medycyny – Pewność siebie

Pacjenci chcą iść do lekarza, który wie, co robi. Nie myl zaufania z arogancją. Pokaż pacjentom, że mogą

Ci ufać, aby poczuli, że są w bezpieczni w Twoich rękach.

Nie zakładaj, że wiesz wszystko, ale weź odpowiedzialność za opiekę nad ludźmi.

Zaufanie buduje się z czasem i doświadczeniem jako student medycyny, stażysta i profesjonalny lekarz. To jest coś, nad czym zawsze możesz popracować.

Źródło: