Rozkładany stolik kawowy w salonie
Dom i Rodzina

Stoliki kawowe rozkładane – dlaczego warto się na nie zdecydować?

Stolik kawowy to mebel, który cieszy się dużym powodzeniem z wielu powodów. Wbrew pozorom, nie jest tylko stylowym dodatkiem, ale również praktycznym elementem wyposażenia salonu. Czasami zastępuje nawet stół jadalniany. Jakie korzyści płyną z posiadania stolików tego rodzaju?

Komfort dla tych, którzy lubią relaks

Nikt nie zaprzeczy, że w każdym mieszkaniu lub domu powinno znajdować się miejsce stworzone specjalnie do wypoczynku. Pomieszczenie, w którym zostanie wyodrębniona taka przestrzeń, to na ogół salon. Warto zadbać, aby w tej przestrzeni mogli zrelaksować się nie tylko domownicy, ale także goście. Fotel, kanapa albo szezlong i stojący obok stoik kawowy niewątpliwie zapewnią chwile cennego relaksu. Dzięki nim, siedząc lub leżąc w wygodnej pozycji i oglądając interesujący film lub czytając świetną książkę, można wygodnie sięgać po kawę bądź herbatę, ciastko czy inną przekąskę. Inwestycja w komfort i odpoczynek zawsze się opłaca, a odpowiednie meble służą nam przez lata.

Nie trzeba nikogo przekonywać co do tego, że gościom przyjemnie będzie, gdy zaprosi się ich, by zasiedli przy stylowym, efektownym stoliku do kawy. Swobodna konwersacja przy stole w jadalni bywa utrudniona, bo duże, masywne meble i krzesła, które do nich pasują, mogą ją ograniczać. Stolik kawowy jest na zazwyczaj mniejszy (chyba że pełni funkcję stołu jadalnianego) i pozwala na stworzenie niezobowiązującej atmosfery.

Idealne do domu i małego mieszkania

Może się wydawać, że stoliki kawowe to dodatek, z którego można łatwo zrezygnować. Osoby mieszkające w niewielkich lokalach bywają szczególnie sceptycznie nastawione do kupna takich produktów. Trzeba jednak wiedzieć, że rozkładane modele są niezwykle praktyczne i warto w nie zainwestować, nawet jeśli mieszka się w kawalerce. Wybierając większy model z regulacją wysokości, zyskuje się mebel zastępujący stół jadalniany. Z kolei mniejsze, niskie rozkładane stoliki kawowe można wykorzystać jedynie wtedy, gdy ma się gości. Oczywiście jeśli tylko ma się odrobinę wolnej przestrzeni małym mieszkaniu, warto je rozłożyć na stałe. W większych mieszkaniach lub w domach takie stoliki są często stałym elementem wyposażenia. Co istotne, świetnie sprawdzają się nie tylko w salonach, można je także postawić w sypialni, pokoju dziennym lub w przedpokoju.

Wielofunkcyjność rozkładanych stolików kawowych

Jak już wspomniano, rozkładane stoliki kawowe idealnie nadają się do tego, by postawić na nich gorący napój (latem zazwyczaj jest to woda lub sok) i przekąski. Niektóre modele mogą też pełnić funkcję stołu. Jakie funkcje mają wybrane rozkładane stoliki kawowe? Otóż używa się ich jako:

  • gazetnika,
  • schowka na niewielkie przedmioty, np. książki lub płyty,
  • schowka na koc lub pled,
  • mebli, na których można postawić wazon, lampę lub kwiaty w doniczkach.

Stoliki kawowe rozkładane mają czasem bardzo prostą budowę i pełnią jedynie funkcję niewielkiego stołu, ale sporo projektów zostało przygotowanych z myślą o osobach, którym zależy na maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni. Półka lub półki pod blatem do bardzo dobre rozwiązanie, jeśli w wolnym czasie lubi się czytać książki lub czasopisma. Można na nich postawić także sprzęt elektroniczny, albo umieścić w nich rzeczy, które nie zmieściły się do szafy. Wszystko zależy od tego, jaki model się wybierze. Istotne są rozmiary półek, a także to, czy są osłonięte. Chcąc zachować porządek i uniknąć wrażenia chaosu, warto postawić na schowki zasłonięte z każdej strony. Nie da się jednak zaprzeczyć, że modele o oryginalnym designie, które ujmują lekkością i nowoczesnością mają półki częściowo lub całkiem odsłonięte.

Gdy stolik kawowy ma pełnić głównie funkcję dekoracyjną, trzeba pomyśleć o postawieniu na nim stylowych bibelotów, które podniosą prestiż pomieszczenia. Znalezienie wymarzonego stolika kawowego nie powinno nikomu nastręczyć problemów, ponieważ obecnie można wybierać spośród mnóstwa modeli o różnym designie. Czy to wnętrze urządzone w minimalistycznym stylu, czy sypialnia w konwencji glamour, z pewnością niejeden rozkładany stolik kawowy będzie do nich doskonale pasował.

Który model wybrać?

Co jednak zrobić, jeśli trudno podjąć decyzję? Trzeba pamiętać przede wszystkim o tym, że wiele stolików kawowych ma dość uniwersalny design, dlatego świetnie wkomponują się w niemal każdą przestrzeń. Jednak czasami bywa tak, że jakiś model rewelacyjnie wygląda w sklepie, ale nie pasuje już do konkretnego wnętrza. Pamiętajmy o tym, że rozkładany stolik kawowy ze szkła to znakomita propozycja zwłaszcza dla tych osób, które nie dysponują dużą przestrzenią. Ich zaletą jest to, że sprawiają wrażenie mniejszych, niż są w rzeczywistości i nie przytłaczają niewielkiego pomieszczenia. Nie znaczy to jednak, że nie nadają się do większych salonów – wprost przeciwnie, podkreślają ich przestronność i elegancję.

Kto preferuje klasykę, ten bez wątpienia powinien wziąć pod uwagę rozkładane stoliki kawowe wykonane z drewna. Drewniane modele wyróżniają się ponadczasowym szykiem i wprowadzają do pomieszczenia ład i harmonię. Drewno prezentuje się dostojnie i bezpretensjonalnie, ponadto jest wyjątkowo trwałe, jeśli tylko dba się o nie w odpowiedni sposób. Chcąc nadać wnętrzu wyjątkowy charakter, najlepiej zdecydować się na modele z rzeźbionymi nogami. Okażą się idealnym rozwiązaniem, jeśli w ich pobliżu będzie stała skórzana kanapa lub fotel lub wygodne sofy w stonowanych kolorach.

Pamiętajmy, że w modzie są rozkładane stoliki drewniane z metalowym stelażem – wiele takich modeli wyróżnia się bardzo interesującym designem. Co ważne, meble te dobrze prezentują się w pomieszczeniach urządzonych w rozmaitych stylach. Warto dodać, że w nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach często widuje się białe rozkładane stoliki. Są nie tylko uniwersalne, ale sprawiają też wrażenie bardzo lekkich. Podobnie jak szklane projekty, są polecane do niewielkich wnętrz.

Rozkładany stolik kawowy to mebel, który przydaje się w różnych okolicznościach. Odpowiedni model z pewnością ułatwia codzienne funkcjonowanie!