Pięknie wyglądająca kanapa po renowacji z zastosowaniem ciekawego materiału obiciowego
Dom i Rodzina

Renowacja mebli – Jaki materiał obiciowy wybrać?

Samodzielne tapicerowanie mebli zdobywa coraz większą popularność. Chętnie sięgamy po stare kanapy, fotele czy krzesła, aby odzyskały swój blask. Można im łatwo nadać drugie życie –trzeba jedynie wybrać odpowiedni materiał obiciowy.

Łatwy sposób na odnowę mebli

Renowacja mebli dobry sposób na niedrogą, a efektowną metamorfozę wnętrza i odświeżenie pomieszczenia.Inna tkanina może nadać starym meblom nowego wyglądu– z pewnością będzie się prezentować nowocześnie. Tapicerowanie mebli to sztuka, ale wymaga umiejętności, pasji, doświadczenia, a także narzędzi stolarskich oraz materiału.

Jednym z najważniejszych etapów renowacji jest wybór tkaniny obiciowej. Wybór materiału wpływa na estetykę mebli, trwałość i łatwość pielęgnacji – powinny być solidne, dobrej jakości, odporne na uszkodzenia i zabrudzenia. Popularne są obecnie różne materiały – m.in. skóra ekologiczna oraz materiał mikrofibra.

Skóra ekologiczna

Materiał można wybrać samodzielnie lub spytać o radę pracownika sklepu lub hurtowni. Jednym z popularnych wyborów jest eko skóra. Nie ma wiele wspólnego z prawdziwą skórą, ale ją imituje i stąd też jego nazwa. Jest to poliuretan lub polipropylen, ale ma on wiele zalet, mimo że to materiał sztuczny. Podczas jego produkcji nie używa się materiałów pochodzenia zwierzęcego – dla wielu osób jest to duża zaleta.

Eko skóra jest wytrzymała i elastyczna, nie potrzebuje wyjątkowych zabiegów konserwacyjnych. Atutem jest również cena, niższa niż skóry naturalnej. Do wyboru jest wiele jej rodzajów i kolorów, więc można dopasować odpowiednią. Skóra ekologiczna często jest używana do obicia foteli, kanap, krzeseł – dobrej jakości materiał świetnie imituje prawdziwą skórę. Są jednak mniej odporne od skóry naturalnej, czyli szybciej pękają i kruszą się.

Materiał mikrofibra

Mikrofibra jest różnie nazywana – na przykład mikrofaza i mikrowłókno. Jest produkowana przy użyciu nowoczesnych technologii – stanowi mieszankę cienkich włókiem poliestrowych i poliamidowych. Jest bardzo wytrzymała i cieńsza aż 10 razy od jedwabiu, 40 razy od wełny oraz 100 razy od ludzkiego włosa.

Tkanina mikrofibra jest odporna i chętnie wykorzystywana w przemyśle tekstylnym, ale także jako materiał obiciowy na meble tapicerowane. Jej zaletą jest szeroka paleta kolorów i wzorów – świetnie nadaje się do renowacji mebli. Pielęgnacja mikrofibry polega jedynie na odkurzaniu i usuwaniu zabrudzeń wilgotną szmatką.