Oszczędzanie enegergii
Technologia

Regulatory temperatury – sposób na tańsze ogrzewanie

Regulator pokojowy (termostat pokojowy) to urządzenie bardzo przydatne, które podłącza się do systemu grzewczego, np. pieca, kotła, grzejnika bądź ogrzewania podłogowego. Jego zadanie polega na utrzymywaniu ustalonej temperatury wewnątrz pomieszczenia, dla naszego komfortu, a przy tym pozwala w znacznym stopniu zaoszczędzić nam na rachunkach za ogrzewanie.

Do czego służą pokojowe regulatory temperatury?

Regulator pokojowy pozwala na bardzo precyzyjne ustawienie temperatury pomieszczenia, jest znacznie dokładniejszy i wygodniejszy niż pokrętło ręczne np. ustawiające temperaturę intensywności grzania kaloryfera. Dodatkowe opcje regulatora to możliwość ustawienia różnych temperatur w każdym z pomieszczeń czy w zależności od pory dnia. Podczas naszej nieobecności możemy ustawić niski stopień nagrzewania, a rano i pod wieczór wyższą temperaturę.

Rodzaje regulatorów – zastosowanie

Rodzaje regulatorów pokojowych dzielimy na analogowe i cyfrowe, w zależności od konstrukcji urządzenia; przewodowe i bezprzewodowe – ze względów na sposób połączenia regulatora z urządzeniem grzewczym oraz z rozróżnieniem na dostępne funkcje oprogramowania.

Regulatory analogowe zawierają najczęściej mechanizm w postaci pokrętła ze skalą z cyfrowym odczytem temperatury – wygodny dla ludzi, którzy pierwszy raz korzystają z tego typu urządzeń – sposób użycia jest szybki i intuicyjny. Drugi rodzaj bardziej precyzyjnych regulatorów to regulatory cyfrowe, bardziej popularne, pozwalają na ustawianie wybranych trybów zmian temperatury np. w cyklach dobowych bądź tygodniowych.

Typowy regulator przewodowy musimy fizycznie podłączyć do urządzenia grzewczego przy pomocy kabla, ale dzięki temu mamy stabilność połączenia oraz stałe zasilanie prądem, nie musimy pamiętać o wymianie baterii, jednakże instalację w tego przypadkach regulatorów musimy zaplanować jeszcze przed budową domu czy generalnym remontem. Natomiast regulatory bezprzewodowe łączą się ze sterownikiem za pomocą fal radiowych lub WiFi, przez co czasem mogą stracić połączenie z urządzeniem. Trzeba także pamiętać o wymianie baterii.

Jaki regulator pokojowy wybrać?

Przy wyborze termostatu warto kierować się jego precyzją działania, funkcjami, czytelnym ekranem oraz wybrać, proste, intuicyjne w obsłudze oprogramowanie, które w znaczny sposób pozwoli na zaoszczędzenie energii. Warto też zadbać o to, by wygląd regulatora pasował do wnętrza pomieszczenia, bo zazwyczaj umieszcza się go na wysokości 1,5 metra w miejscu nieosłoniętym przez meble, co sprawia, że regulator jest dość widoczny.

Przykładem prostego w użyciu regulatora jest  eTouch Basic GIRA. To urządzenie do sterowania ogrzewaniem podłogowym, jak również  innych urządzeń grzewczych. Jest wygodny w obsłudze i oszczędny. Jego nowoczesny wygląd idealnie wpasuje się w modnych i minimalistycznych wnętrzach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.