Mężczyzna trzymający w dłoni mały globus
Rozwój

Przed wyjazdem do pracy za granicę…

Planując wyjazd do pracy za granicę warto zadbać o wszelkie formalności, by uniknąć nieprzyjemnej niespodzianki już na miejscu. Wybierając zarówno miejsce jak i oferty pracy należy wnikliwie zapoznać się z niezbędnymi wymogami obowiązującymi w danym kraju. Wyjazdy do pracy za granicę to dziś codzienność. Mimo iż Polakom w Polsce żyje się lepiej niż jeszcze 10, 20 lat temu nadal mnóstwo rodaków wyjeżdża poza granice Polski w celach zarobkowych. Oto kilka niezbędnych rzeczy, o które należy bezwzględnie zadbać jeszcze przed wyjazdem.

Niezbędne formalności przed wyjazdem

  1. Pozwolenie na pobyt i zatrudnienie – obecnie Unia Europejska nie wymaga odrębnego pozwolenia na pobyt w kraju i pozwolenie. Jednak często Polacy wybierają inne kierunki w celach zarobkowych. Dlatego warto przed samym wyjazdem upewnić się, czy w danym kraju nie będzie wymagana taka dokumentacja.
  2. Rejestracja w urzędzie i nadanie numeru pracownika – formalność nie dotyczy wszystkich krajów, jednak część z nich wymaga rejestracji w odpowiednim urzędzie. Wśród takich krajów jest Holandia, która wymaga od pracownika posiadania numeru SOFI.
  3. Ważność dowodu lub paszportu – to istotna sprawa, o której nie można zapomnieć. Bez ważnego dokumentu tożsamości pobyt na terenie obcego kraju jest niemożliwy. Jeśli planowany wyjazd jest na dłużej, warto zadbać o wymianę dokumentu jeszcze przed wyjazdem.
  4. Ubezpieczenie zdrowotne – niebezpieczeństwo i wypadki czyhają na każdym kroku. Leczenie poza granicami kraju to bardzo duży wydatek, który może obciążyć konto pracownika. Warto zatem zadbać o wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ).
  5. Przepisy, podatki – warto zapoznać się z formalnościami podatkowymi w danym kraju. Rozliczenie się z odpowiednimi urzędami jest bowiem obowiązkowe.
  6. Oferty pracy i uczciwość pracodawcy – szukając ofert pracy należy wnikliwie zbadać rzetelność przyszłego pracodawcy. Nieuczciwe biura i osoby prywatne oferujące prace można znaleźć wszędzie. Warto zatem sprawdzić certyfikaty oraz wpis do Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia.
  7. Umowa o pracę – przed wyjazdem należy podpisać niezbędną umowę. Warto zapoznać się z minimalną stawką, sposobem przelewu wynagrodzenia na konto.
  8. Zakwaterowanie – najlepiej zadbać o to jeszcze przed wyjazdem. Lepiej jednak nie płacić z góry należności za zakwaterowanie, gdyż należy ocenić warunki panujące w mieszkaniu bezpośrednio na miejscu. Trzeba również zapoznać się z ceną za zakwaterowanie.
  9. Konto w banku – w wielu krajach jest warunkiem zatrudnienia. Najlepszym rozwiązaniem jest właśnie konto w kraju zatrudnienia. Można również skorzystać z konta walutowego w Polsce, jednak nie wszystkie agencje zatrudnienia praktykują przelewy na takie konto.

 

Jak znaleźć pracę za granicą?

Aby znaleźć sprawdzone oferty pracy można wykorzystać wiele źródeł. Agencje pośrednictwa oferują zazwyczaj oferty pracy z zakwaterowaniem, załatwiając przy tym wszelkie formalności. Jednak najczęściej za tym kryje się minimalne wynagrodzenie, nie zawsze adekwatne do rodzaju wykonywanej pracy. Oferty pracy można również znaleźć poprzez portale społecznościowe. Trzeba jednak uważać na pułapki i zawsze kierować się zdrowym rozsądkiem. Można zapytać znajomych, którzy pracują już za granicą i skorzystać z pomocy osób, którym można zaufać. Jednym z popularniejszych sposobów poszukiwania pracy są portale z ogłoszeniami. Można na nich znaleźć oferty praca za granicą w wielu krajach. Serwis ogłoszeniowy Pokato.pl jest jednym z popularniejszych portali, gdzie można znaleźć oferty nie tylko w krajach cieszących się największą popularnością, jak Holandia, Niemcy, Wielka Brytania, Norwegia, Dania, ale również w krajach o mniejszym zainteresowaniu.