Kultura Literatura Rozwój

Powrót Teatru Siemaszkowej z premierowym spektaklem “Iwona, księżniczka Burgunda”

Już 11 lipca odbędzie się premiera najnowszego spektaklu zrealizowanego przez Teatr im. Wandy Siemaszkowej z Rzeszowa. Długo wyczekiwany powrót do teatralnej normalności osładza fakt, że jest to sztuka Witolda Gombrowicza, pt. “Iwona, księżniczka Burgunda” w reżyserii Waldemara Śmigasiewicza.

O czym jest spektakl?

Spektakl pt. “Iwona, księżniczka Burgunda” przedstawia historię dziewczyny Iwony, która wkracza w życie rodziny królewskiej burząc przy tym stare konwenanse. Zaręczona i zakochana w księciu Filipie, jest dziwnie nieporadna, dzika, zalękniona. Iwona burzy dotychczasowe samopoczucie i pyszałkowatość rodziny królewskiej doprowadzając do przemyśleń członków dworu na temat własnych braków i cudzych defektów. W wyniku tego panuje atmosfera niedomówień, niemających sensu podejrzeń, które każdy widzi i nie potrafi się temu przeciwstawić, zwłaszcza książę Filip. Co prawie prowadzi do katastrofy i destrukcji rodziny królewskiej.

W toku rozwoju dalszych wydarzeń, książę zmienia swój obiekt zaręczyn na damę dworu Izę. By pozbyć się natrętnej Iwony planuje ją zabić, zresztą podobnie jak król, królowa oraz szambelan. Co, ze względu na stare konwenanse i zasady, nie jest jawnie możliwe i nie ma do tego formalnych podstaw. Jednak po zorganizowaniu cichego morderstwa, z całą majestatycznością i wyższością, udaje im się pozbyć Iwony, która umiera dławiąc się ością.

Źródło: https://teatr-rzeszow.pl/

Problem starych konwenansów w dramacie

Jest to pełna komedii i tragizmu powieść, która ma na celu zniesienie pewnego rodzaju starej etykiety, co do zachowania i myślenia. Gombrowicz ukazuje tutaj proces tworzenia i praktyki społecznych konwenansów oraz wzajemnej relacji między ludźmi.

W dramacie jest zawarty określony model wewnętrzny człowieka. Król wraz z królową są przykładem “super-ego” czyli zastanych wartości i porządku. Natomiast Iwona jest zobrazowaniem buntu przeciwko starym konwencjom, pragnieniu nowych zasad, niestety kończącym się powrotem do źródła. Społeczność w dramacie Gombrowicz ukazuje jako niemożność wkomponowania się w tradycyjny porządek form towarzyskich, emocjonalne załamanie czy poddanie się wewnętrznym czynnikom destrukcyjnym.

Kiedy można obejrzeć spektakl?

Spektakl będzie można obejrzeć, nie wliczając premierowego widowiska, 12, 18 i 19 lipca na deskach Teatru im Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie. Jest to również spektakl konkursowy, biorący udział w VI edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”. Warto się wybrać, po tak długiej przerwie i obejrzeć tę jakże pasjonującą historię.

Więcej informacji o spektaklu (https://teatr-rzeszow.pl/article/premiera-11-lipca?l=2), a także o innych aktualnościach i działaniach związanych z teatrem, znajdą państwo na stronie https://teatr-rzeszow.pl/.