Kobieta zaczyna pisac prace licencjacką
Nauka

Pomoc w pisaniu prac licencjackich

Wszyscy wiemy, jak ważne w życiu każdego studenta są prace dyplomowe. Stanowią zakończenie pewnego okresu nauki, podsumowują zdobytą wiedzę, a najważniejsze – gwarantują konkretny tytuł. Pierwszą pracą dyplomową pisaną na studiach niejednolitych jest właśnie praca licencjacka. Niektórzy traktują ją jako osobisty, wartościowy projekt, inni z kolei jako przykry obowiązek. Niezależnie od motywów pisania pracy licencjackiej większość studentów odbiera ją jako dość stresującą czynność. Dlaczego tak się dzieje?

Czy praca licencjacka to powód do stresu?

Podczas pisania pracy licencjackiej zdajemy sobie sprawę, że będziemy oceniani – nie tylko przez promotora, ale również przez recenzenta i cały skład komisji egzaminacyjnej. Napisanie pracy to jedno, trzeba ją jednak później obronić. Stres przed oceną to tylko jeden z czynników. Pisanie pracy licencjackiej wiąże się także z przebrnięciem przez całe morze informacji, pozycji bibliograficznych i często niezrozumiałych dla nas pojęć z zakresu metodologii. Kolejnym stresującym czynnikiem może okazać się rozplanowanie czasu pracy. Choć wydaje się, że jest go bardzo dużo, czasami trudno się zmotywować i wybrać dzień w którym napiszemy to pierwsze zdanie.

Klucz do sukcesu – dobra organizacja pracy

Zaczynając pisanie pracy licencjackiej powinniśmy w pierwszej kolejności wyznaczyć konkretny termin, w którym zaczniemy. Jeśli tego nie zrobimy, będziemy bezsensownie stresować się marnowaniem czasu. Dobre rozplanowanie czasu pozwala realnie ocenić w jakim punkcie obecnie się znajdujemy. Dla przykładu, zamiast cały okres świąteczny rozmyślać nad kurczącym się czasem załóżmy z góry: ,,do końca grudnia mam wolne, za to od nowego roku zaczynam pisać”. Kolejnym etapem jest wyznaczenie sobie krótkoterminowych celów. Celem głównym, długoterminowym jest oczywiście oddanie ostatecznej wersji pracy, ale na chwilę przestańmy się na tym skupiać. Pierwszym z celów powinien być wybór interesującego nas tematu. Ważne, jest aby pisać o czymś, co dla nas samych jest z różnych względów ciekawe. Rozumując w ten sposób okazać się może, że pisanie pracy licencjackiej to dla nas przyjemność! Temat powinien być w miarę możliwości krótki, ale treściwy. Wybór zbyt rozbudowanych tematów może doprowadzić do poczucia zagubienia i przytłoczenia ilością informacji. Po wybraniu tematu upewnijmy się, że dobrze rozumiemy metodologię naszej pracy. Choć dla wielu metodologia pracy wydaje się być dość skomplikowaną kwestią, nie bójmy się bezpośrednio poprosić o porady promotora lub wykładowcę. Dobrze zbudowana metodologia pracy stanowi jej fundament i pozwala uporządkować najważniejsze zagadnienia. Następnym krokiem powinno być wyodrębnienie najważniejszych działów naszej pracy takich jak wstęp, konkretne rozdziały, badania i wnioski z badań (opcjonalnie) oraz zakończenie/podsumowanie. Gdy mamy już wyodrębnioną strukturę pracy możemy spokojnie odetchnąć. Szkielet pracy licencjackiej daje nam poczucie sensu i pozwala zrozumieć nad czym będziemy pracować w następnych miesiącach. 

Schemat gotowy – i co dalej?

Gdy posiadamy już wstępnie napisany schemat naszej pracy licencjackiej możemy przystąpić do działania. Najlepiej zacząć od napisania wstępu, ponieważ daje nam to poczucie zrozumienia o czym chcemy pisać. Kolejnym krokiem jest wybór bibliografii – dobrym sposobem jest wyszukiwanie książek w wyszukiwarce internetowej biblioteki poprzez intersujące nas frazy. Do pisania konkretnych rozdziałów musimy podejść systematycznie ale i kreatywnie. Załóżmy sobie pisanie np. jednego rozdziału na 2 tygodnie. Pamiętajmy, że praca nie może być napisana językiem potocznym, jednak budowanie zbyt zawiłych, długich zdań i posługiwanie się nienaturalnie wysublimowanym słownictwem w efekcie może obniżyć jej wartość.

Garść cennych porad w pigułce

Praca licencjacka stanowi co prawda wyzwanie, jednak nie musi spędzać nam snu z powiem. Przed Wami garść porad w pigułce, które z pewnością Wam się przydadzą:

  • Wyznacz konkretny termin rozpoczęcia pisania pracy,
  • Wybierz interesujący dla Ciebie temat,
  • Stwórz metodologię swojej pracy,
  • Nadaj pracy schemat, wyodrębnij jej części,
  • Wyznacz realne terminy napisania każdej z części,
  • Zaopatrz się w dobraną do tematu bibliografię,
  • Pisz prosto ale profesjonalnie,
  • Unikaj zbytniego zagłębiania się w nieistotne wątki.

Pamiętaj, traktując pracę licencjacką jako ciekawy, kreatywny projekt możesz z sukcesem uniknąć stresu i poczucia przemęczenia. Powodzenia!

Artykuł napisany we współpracy z: http://pisanie-student.pl