Obcinacze do paznokci dla dzieci

Pielęgnacja paznokci u maluszków – czego używać do obcinania?

Wyprawka dziecięca musi w sobie pomieścić mnóstwo produktów, w tym akcesoriów do pielęgnacji. Jej skompletowanie nie jest jedynym wyzwaniem rodziców. Muszą oni się nauczyć, w jaki sposób prawidłowo, bezboleśnie i komfortowo dla siebie oraz maluszka, obcinać jego paznokcie. Do tego celu powinni się wyposażyć w specjalne nożyczki lub cążki. Czym się one charakteryzują i jak zadbać o paznokcie dziecka?

Nożyczki inne niż dla dorosłych

Gdyby rodzice chcieli skorzystać ze swoich nożyczek do paznokci, by przyciąć te u dziecięcych rączek, mogliby doprowadzić do poranienia dłoni swojego maluszka. Ponadto na pewno byłoby im bardzo niewygodnie. Nie da się jednak uniknąć obcinania paznokietków dziecka, ponieważ rosną one bardzo szybko, przy tym są ostre i giętkie. Łatwo ranią skórę rodziców, ale i maluch sam siebie jest w stanie skaleczyć w ten sposób.

Przez pierwsze dni życia dziecka można mu zakładać specjalne skarpetki i rękawiczki. Później jednak trzeba wziąć się za obcinanie, i to przynajmniej dwa razy w tygodniu. Do tego celu niezbędne są nożyczki o nieco innej konstrukcji. Można również zdecydować się na cążki, ale także te przeznaczone do pielęgnacji dziecięcych rączek. Czym się wyróżniają?

Nożyczki dla dzieci są mniejsze, ale na pierwszy rzut oka widać, że ich końce są zaokrąglone. Dzięki temu rodzice mogą obcinać paznokcie maluszka, nie narażając go na ukłucia. Ponadto dla tych świeżo upieczonych, którzy robią to po raz pierwszy, takie specjalne nożyczki są zdecydowanie łatwiejsze w użyciu. Podobnie jest z cążkami, którymi można zapewnić sobie łatwiejszy i pewniejszy chwyt, żeby wygodnie obciąć ostre i giętkie paznokcie u małych rączek.

Jak wybrać odpowiednie nożyczki i cążki?

Niezależnie, czy rodzice wybierają nożyczki, czy cążki do obcinania paznokci dla dzieci, muszą szukać tych o mniejszych rozmiarach, oczywiście z zaokrąglonymi końcówkami. Przydają się antypoślizgowe uchwyty, aby takie akcesorium nie wyślizgnęło się podczas obcinania paznokci. Dobrze jest również poszukać produktów wykonanych ze stali bez zawartości niklu.

Najlepiej wybierać u sprawdzonych producentów, aby mieć pewność, że kupuje się certyfikowane artykuły, w pełni bezpieczne dla dzieci. Polecane oferty oznaczają ponadto wybór akcesoriów, które są również trwałe i wygodne podczas użytkowania przez rodziców, jak to ma miejsce w przypadku nożyczek i cążek.

Dobrym pomysłem jest znalezienie nożyczek bądź cążek, które są kolorowe bądź posiadają zdobienia odzwierciedlające klimat dziecięcego świata. Dzięki temu można dzieci nieco bardziej zainteresować w trakcie wykonywania tej nielubianej przez nich czynności.

Obcinanie paznokci u dziecka

Mamy już odpowiednie akcesorium, co dalej? W związku z tym, że obcinanie paznokci dla dzieci nie wiąże się z niczym przyjemnym, są one w trakcie takich zabiegów wręcz poirytowane, zdenerwowane i mogą płakać oraz się ruszać utrudniając pielęgnację, warto spróbować przenieść tę czynność pielęgnacyjną, na czas snu dziecka. Maluch się nie obudzi, a rodzice będą mieć pewność, że sprawnie i w pełnym komforcie pozbędą się długich i bardzo ostrych paznokietków.

Należy pamiętać także o tym, aby paznokcie u rąk obcinać na okrągło – dzięki temu nie pozostają ostre na brzegach, natomiast u stópek na kwadratowo, co zapobiega późniejszemu ich wrastaniu. To wszystko! Mamy niezbędne akcesoria, więc możemy się brać za pielęgnację dziecięcych dłoni i stóp.